"כשהגאות תיגמר, מי שהתפנק בשכר גבוה בחברה בלי טכנולוגיה אמיתית - יסבול"

הטוקבקים הנבחרים של השבוע באתר TheMarker

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לחיים!
"סננו את הביקורת על מילניאלז שלא מוכנים להישאר בעבודה אחרי 21:00"צילום: loreanto / Shutterstock

■ מתוך: דו"ח הממונה על השכר: מי מרוויח 39 אלף שקל בחודש וכמה משתכרים בנמלים?

ההחלטה להחליף את רשות השידור בתאגיד חסכה יותר ממחצית מהוצאות השכר ■ אנשי סגל בתחומי מדעי המחשב משתכרים 25% יותר מהקולגות במדעי הרוח ■ ברשות שדות התעופה עלה השכר ב-26% בעשור האחרון

>> יניב

אני עצמאי. עובד 60 שעות בחודש ומרוויח 13 אלף שקל ברוטו, אך מרגיש שבתחום המקצועי אני תקוע. מרבית העבודה גם מאוד לבד. אני נהנה וממצא את הזמן הפנוי שלי ומגדל את ילדי. האם משרה מלאה שתתגמל אותי פי שלושה שווה את הוויתור על העצמאות?

■ מתוך: אפל פיי זמין מהיום בישראל - כל הפרטים

שירות התשלומים של אפל הושק הבוקר בישראל ■ איך מגדירים את השירות בפעם הראשונה, היכן ניתן להשתמש בו, ולמה הבנקים וחברות האשראי ישמחו להעניק לכם הטבה אם תשתמשו דווקא בכרטיס האשראי שלהם? 

אפל פייצילום: MAXIM ZMEYEV/רויטרס

>> אמיררר

אני יודע שעבורך כל מה שאפל עושים זה הכי טוב, חדשני ומהפכני, אבל העובדות שונות. אפל, גוגל ושאר חברות הטכנולוגיה בהחלט מחדשות, אבל פעמים רבות הן לוקחות דבר שקיים עשרות שנים והופכות אותו ל"חדשני", גם אם השיטה ה"ישנה" טובה ונוחה יותר.

הארנק האלקטרוני קיים עשרות שנים. הבנקים וחברות האשראי ממוחשבים לחלוטין וכבר עשרות שנים שכל פעולה בכרטיס אשראי נעשית בצורה אלקטרונית מלאה כך שאין שום חידוש בשירות כמו אפל פיי. אפילו ה"חידוש" המסעיר של תשלום ללא מגע קיים כבר שנים בכל כרטיס אשראי (בארץ זה חדש אבל כיום זה כבר הסטנדרט).

ההבדל בין תשלום בטלפון ובכרטיס הוא שהכרטיס שוקל רק עשרה גרם, לא דורש אנרגיה, קליטה או לחיצה על כפתורים להפעלתו. הדבר היחידי זה שמעבר לסכום מסוים צריך להזין קוד, אבל בטלפון צריך לעשות זאת כל פעם (או טביעת אצבע או זיהוי פנים) - כך שאפילו בזה אין יתרון.

אני חי במדינה שכבר שנים יש בה תשלומים ללא מגע, וכשמישהו בקופה משלם בטלפון יש תמיד עיכובים עד שהוא מצליח לבצע את התשלום, בכל מכשיר - כולל אייפון.

אפילו ה"תחרות" לא ממש קיימת, שכן אתה עדיין צריך כרטיס אשראי להשתמש בשירותים האלה.

■ מתוך: אחרי מטס כבוד ומחיאות כפיים מהמרפסת - הפיצוץ בין הרופאים למדינה קרוב מתמיד

בתי החולים והקופות יושבתו ביום שני ל-24 שעות, בדרישה להותיר 600 תקנים זמניים של רופאים על כנם מעבר לתקופת הקורונה ■ במשרד האוצר טוענים כי התקנים אינם רלוונטיים יותר ■ וזה רק קדימון למלחמה על הסכם השכר החדש

>> הסבר

כל קבוצת לחץ רוצה למקסם את הרווחים שלה - אבל רופא מתמחה כבר ממוקם בעשירון העליון של השכר (ואכן עובד קשה מאוד - אך מציע למתמחים ממרשם לבדוק מי מונע את קיצור המשמרות. הם יתפלאו לגלות שמדובר ברופאים המומחים ולא באוצר או במשרד הבריאות). רופא מומחה כבר נמצא ב-5% העליונים, ומן הסתם הטובים שבטובים נמצאים עמוק באלפיון העליון (גילוי נאות - גם אני). מאז 2011, שכר הרופאים בישראל נמצא באופן קבוע בעשרת המקומות הגבוהים בעולם. בקיצור, הרופאים עושים עבודה חשובה (אבל רבים מהם חושבים על כסף וזה לגיטימי, ולא עסוקים רק ב"עבודת קודש"), עובדים קשה ומקבלים בהתאם. אבל לדרוש יותר מזה (כלומר, מעבר לעלייה הדרגתית בהתאם למדדים וכו') - זאת כבר חזירות. צר לי אך זאת האמת.

הכותב הוא רופא מומחה.

רופאים בבית חולים (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: תומר אפלבאום

■ מתוך: קשישה בת 80 שילמה סתם יותר מ-1,000 שקל לבנק - והיא לא לבד

אם החשבון שלכם בפלוס, אתם משלמים 27-12 שקל ברבעון לבנק בגין עמלת הקצאת אשראי - כלומר, על עצם קיומה של המסגרת והאפשרות שאי פעם תיכנסו לאוברדראפט ■ איך אפשר לבטלה ולמי זה כדאי

>> אבנר לוי

זה לא חדש שהבנקים הם הגנבים הכי גדולים במדינה, למה כי כאשר יש לך כסף ואתה לא במינוס יש להם כל מיני שיטות לגבות עמלות. הרי כשהכסף שלך נמצא בבנק ואתה לא במינוס הם מלווים את הכסף הזה לאחרים, ולמעשה מרווחים עליו. אני ביטלתי את עמלת רבעון עמלת אשראי. פשוט אמרתי להם שאני עוזב את הבנק. בנקים אחרים - ויש כמה צדקים בסדום, אבל לא הרבה - אמרו לי: "אם אתה לא במינוס, אין בעיה. נכנס לך כסף כל חודש, אז לא נגבה ממך עמלות אם תהיה במינוס. אם תעבור את הקצאת האשראי - תשלם". אמרתי שאין בעיה. לבסוף הסכימו לבטל לי את כל העמלות.

■ מתוך: הישראלים שנהנים מפינוקים ושכר של עשרות אלפי שקלים - ואלה שרוצים רק לשרוד. לאיזו קבוצה אתם שייכים?

דירוג 100 החברות שהכי כדאי לעבוד בהן של CofaceBDI ומגזין TheMarker מחלק את העובדים בישראל לשתי קבוצות: אלה שבתום שנה קשה עדיין נהנים מביקוש גבוה, אדישים ליציבות תעסוקתית ולא מתפשרים על שכר - ואלה שמודים על מה שיש

>> נתנייתי

היי־טקיסטים צעירים, דברו עם זקנים בני 50-40 בתחום, כאלה שחוו את בועת הדוט.קום.

סננו את הביקורת על מילניאלז שלא מוכנים להישאר בעבודה אחרי 21:00 ולא יודעים לפתור מפות קרנו של חמישה משתנים.

הקשיבו כשהם יסבירו שהשוק עכשיו בגאות, שכנראה תיגמר מתישהו.

שיש עכשיו הרבה כסף זול, שמביא להמון חברות חדשות, ששוכרות גם בוגרים חסרי ניסיון (כמוכם) בתפקידי פיתוח בשכר יפה.

שכאשר הגאות תיגמר, מי שהתפנק בשכר גבוה בחברה בלי טכנולוגיה אמיתית - יסבול.

ומי שהתקדם מקצועית - יצחק אחרון.

כשהגאות תיגמר, המנהלים יפוטרו ראשונים.

המפתחים המוצלחים יעבדו בקבלנות משנה עבור התעשייה הביטחונית או הממשלה או התעשיה המסורתית כמה שנים, עד שהשוק יתאושש. תשקיעו בעצמכם.

משרד של חברת היי־טק (למצולמים אין קשר לכתבה)צילום: אורן קאן / יוקאן ס

מתוך: האסון במירון | "קראתי לזה 'ישיבת כסת"חים'. כולם ידעו שצריך להתרחק מהאירוע"

מיליוני השקלים שנגנבו בדרך להר מירון, הישיבות ההזויות עם המשטרה, הלחץ של העסקנים החרדים - והקשר הנשכח לאביגדור ליברמן ■ רגע לפני שתולים פה קציני משטרה, צריך להבין מי נגד מי בהר שמעולם לא נכבש

>> חרדי

אני אוהב את כולם שווה.

אין זה נכון לומר שהחרדים לא משלמים מסים, זה פשוט שקר עובדתי.

החרדים לא קונים דירות? הם קונים יותר מהחילונים.

הם לא קונים במכולת? הם לא משלמים מע''מ? דלק?

אחוזי העובדים החרדים מול החילוני הוא פער של 14%. זה לא נכון לומר שהם לא משלמים מסים ורק סוחטים.

לגבי תקציב מירון, החרדים הם אזרחים לכל דבר והם יהודים בארץ היהודים. יש כאן אירוע שמעניין מאות אלפי אזרחים, ולכן המדינה צריכה לדאוג ולממן את האירוע אפילו שאת החילונים היקרים זה לא מעניין.

אין לכם טאבו על המדינה, היא לא שייכת רק לכם. יש עוד אזרחים שהיו וכאן וחיים כאן וזה לגיטימי שהמדינה - שמתקצבת אירועי תרבות וכו' - תממן אירוע שמעניין כמות אדירה מהאוכלוסייה, לא פחות מאירועים בכל מיני קונצרטים שמעניינים אחוז קטן מהאוכלוסייה.

המדינה מתבקשת בסך הכל לקחת אחריות לאזרחים שלה - לממן הגנה והצלה לחוגגים.

שימו לב לכל האבלים. הם לא מחפשים אשמים ולא צועקים - רק מקבלים עליהם דין שמים באהבה. ציבור כל כך מנומס וכל כך מושמץ. תחשבו על אוכלוסייה עם דירוג סוציו־אקונומי נמוך, ריבוי נפשות ודירות יחסית קטנות; ומאידך, אחוזי הפשיעה בה נמוכים מהחילונים.

אוהב אתכם.

זירת האסון בהר מירוןצילום: אמיר לוי

■ מתוך: "יש עובדים שפיתחו חרדה קיצונית מחזרה לעבודה באופן ספייס"

החשש מהידבקות, הרעש מהעובד בקיוביקל ליד שפתאום מפריע, ההתרגשות המחודשת לפגוש חברים מהעבודה והכוח שיש לסיעור מוחות בפינת הקפה ■ הירידה בתחלואה החזירה את העובדים לאופן ספייס, רק שהפעם במודל קצת יותר גמיש

>> דנה

לאחר תקופה קצרה של נסיון באופן ספייס אחרי שנים עם משרד פרטי, המסקנה היא שזה דבר איום ונורא - במיוחד לבעלי הפרעות קשב וריכוז. בנוסף לכך, אין פרטיות בכלל.

פשוט דבר נורא.

>> היברידי

עברנו בחברה למודל היברידי של שלושה ימים מהבית, והסיכום שלי הוא: זה מדהים!!!

איזון בין לתת תפוקה בעבודה לבין שמירה על אופי החברה והחיבור לאנשים.

אני עובד נטו עוד שעתיים ביום, לא לחוץ, רואה את הילדים, לא עצבני בכביש שעתיים ביום, לא אוכל במשך שעתיים עם חברים, והפסקת הקפה היא במחשב במקום בפיפא. במקביל רואה את האנשים, נפגש, והחברה שומרת על האופי שלה.

עבודה מהבית. "הסיכום שלי הוא: זה מדהים!!!"צילום: Lipik Stock Media / Shutterstock

מתוך: מהפכת צפייה: דמי מנוי לקשת, פרסומות ב–HOT

שני שינויים, המתגבשים בימים אלה, מבשרים על תחילתה של רעידת אדמה בשוק הטלוויזיה המקומי: תשלום עבור תוכניות שעד כה שודרו בחינם, כמו מאסטר שף; ופרסומות בשירותי ה-VOD ■ אז איך הטלוויזיה שלנו הולכת להשתנות? הנה כל שאתם צריכים לדעת

>> אמיררר

לכל מי שחשב ששירותי הסטרימינג ישחררו אותו מהכבלים או מהלוויין - זה לא יקרה.

מהרגע שהתחילו שירותי הסטרימינג (שאני משתמש בהם, כמובן), היה לי ברור שזה זמני. נטפליקס אכן סיפקו תמורה טובה בעלות נמוכה וסיפקו לחלק מהאנשים אופציה להתנתק מאותן חברות ענק שגבו הרבה כסף כל חודש.

אבל היה לי ברור שאי־אפשר לספק תוכן יקר ואיכותי בעלות אפסית, ושחברות הענק לא יישבו בשקט. ככל שעבר הזמן התווספו עוד ועוד שירותים (בארה"ב, ובהמשך בעולם) כמו אמזון, הולו (שמספקים כיום רק שירות בתשלום), ואז הגיעו דיסני פלוס (שגם הולו, ESPN+ ונשיונל ג'אוגרפיק שלהם) ו-CBS All Access, שהתרחב ונהפך לפרמאונט+, HBO MAX ופיקוק של NBC יוניברסל, אפל פלוס ועוד כמה. מי שמעוניין בסדרות שיש בכמה מהשירותים האלה ישלם בסוף יותר ממה ששילם לכבלים וללוויין.

אבל זה, כמובן, רק שלב ביניים. בהמשך יתחילו שירותים להתמזג, ובסוף (שאינו רחוק) נקבל שניים־שלושה שירותים של חברות הענק שייגבו סכומים שאינם שונים ממה ששילמתם בעבר - כשההבדל היחיד הוא שזה יעבוד על גבי תשתית האינטרנט, שלה יש לשלם בנפרד, כמובן.

■ מתוך: בזיו הקפיצו את כל העובדים: "גם הידיים של האלונקאי ועובד המכבסה היו יכולות לעזור"

כשבית החולים זיו קיבל את שיחת הטלפון על האירוע בהר מירון בשישי לפנות בוקר, מנהל בית החולים, פרופ' סלמאן זרקא, ידע מה לעשות - מפני שבית החולים תירגל תרחיש דומה יומיים לפני

>> נתנייתי

לתרגל מראש? להקפיץ עובדים? 

ממש מוזר. למה לא לפעול לפי הנוהל המקובל - להכריז מראש שאי־אפשר לטפל ואין לך אחריות, וכשיש אירוע, להתקשר לעורך דין?

למדינה יש מיליונים להילולה המטורללת, אבל לא לתקני רופאים בפריפריה. מרתיח.

■ מתוך: "שישלמו יותר! אין לי שום סימפטיה למעסיקים שמתלוננים שאין עובדים"

חוקר תחום העבודה פרופ' דניאל המרמש טוען כי המחסור בעובדים במשרות צווארון כחול בארה"ב אינו תוצאה של עצלנות או כספי הסיוע של הממשלה - אלא רק של הקיפאון בשכר בעשורים האחרונים והמחסור בהכשרות מקצועיות

>> יוקב

אני הגעתי לארה''ב והתחלתי לעבוד בדרגה הכי נמוכה בחברה של 130 אלף עובדים... כאשר עזבתי היתי בין שבעת העובדים הבכירים בחברה!!! זה ההבדל בין ארה''ב למדינות אחרות - אכן מתחילים מלמטה, אבל השמים הם הגבול.

ניו יורק. "בארה"ב, השמים הם הגבול"צילום: CARLO ALLEGRI / REUTERS

■ מתוך: האדישות של הממשלה וההפקרות של הרבנים יצרו פצצות זמן בחברה החרדית

בציבור החרדי מסתמנים ניצנים של שינוי תפישתי, ומתרבים הקולות המכים על חטא ■ אם המחדל בהר מירון יבהיר לשני הצדדים כי המדינה צריכה להחזיר לידיה את הסמכויות הקשורות במגזר החרדי, אלה חמשת הנושאים שדורשים טיפול דחוף וחיוני - כדי למנוע את האסון הבא

>> אין עתיד

בהתחשב בקצב הריבוי הטבעי של החרדים, אין בכלל סיבוי שמדינת ישראל לא תיהפך למדינת עולם שלישי תוך 30 שנה. למזלי, הדרכון האירופאי כבר מוכן והאתגר היחידי הוא לממש את הרכוש עם מינימום תשלום למדינת ישראל.

■ מתוך: נתניהו זורק את האשמה על בג"ץ, במקום להתחיל לנהל את הר מירון בעצמו

עם חצי מיליון מבקרים ביממה, וכ-100 אלף איש השוהים בו בו־זמנית בשעות השיא בערב ל"ג בעומר, מתחם הקבר הוא צר מלהכיל - ולא משנה מי ישלוט בו ואילו שינויי תכנון ובנייה ייעשו ■ הלאמת הקבר היא הכרחית, אבל לא בטוח שהיא תספיק

>> רון-ד

ניסיתי לעשות תרגיל מחשבתי, ולדמיין שהר מירון הוא חוות כבשים ענקית. את המקום מנהלת חברה חקלאית, שדוחסת 100 אלף כבשים - כולל טלאים קטנים וחמודים בשטח קטן - ומנסה להעביר אותם באותו מעבר הצר, ואז כמה כבשים מחליקות על משטח רטוב, כל זה בשידור חי, וההמשך ידוע.

כמה דברים היו קורים:

1. החברה היתה נסגרת בגלל חרם צרכני.

2. סיכוי טוב שבעלי החווה היו עומדים לדין פלילי בגלל הפרה בוטה של חוק הגנה על בעלי חיים.

מצד שני, חזרתי למציאות והבנתי שהסיכוי שדבר כזה יקרה במציאות הוא קטן ביותר, כי כאשר אתה מנהל חווה חקלאית, אתה לא תקים חווה כזו במקום שמסכן את התוצרת שלך, כי זה עלול לגרום לך הפסדי ענק.

מצד שלישי, אם זו היתה חווה חקלאית שהיא מונופול ואין לה תחליף בתחום והיא הספק היחידי במדינה, לא הייתי מתאמץ יותר מדי לדאוג לרווחת הכבשים, כי למעשה אין חשש שהחברה תיסגר או שיעמידו את האחראים לדין פלילי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker