לסגן החדש של יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה אין תואר בכלכלה - אבל קשרים בליכוד יש לו

בניגוד למכרז הקודם על התפקיד, במכרז שבו זכה ליאור חיימוביץ לא נדרש תואר בכלכלה ■ פרופ' אבי שמחון, יועצו הכלכלי של ראש הממשלה, היה חבר בוועדה שבחרה בחיימוביץ - שהתחיל את דרכו בצעירי הליכוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי שמחון לצד ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: עמית שאבי

ליאור חיימוביץ, שהיה פעיל במפלגת הליכוד ושימש עד לאחרונה ראש מטה השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל, נבחר באחרונה לאחד משני סגניו של יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, אבי שמחון. המינוי מעורר הרמת גבות בשירות המדינה, מפני שהמועצה אמורה להיות גוף כלכלי-מקצועי, ואילו חיימוביץ אינו כלכלן. סגן היו"ר שכיהן במועצה עד לפני שלושה חודש ושאותו מחליף חיימוביץ, ניר בריל, הוא כלכלן בהכשרתו - ואילו חיימוביץ הוכשר כעורך דין.

במכרז שבו זכה בריל, השכלה בתחום הכלכלה היתה תנאי סף, אך תנאי זה נעלם במכרז שבו נבחר חיימוביץ. המכרז החדש כלל דרישה כללית להשכלה אקדמית, לאו דווקא בתחום הכלכלה.

בוועדה שבחרה בחיימוביץ היה חבר שמחון עצמו. אף ששמחון ממלא תפקיד כלכלי-מקצועי בכיר, הוא נחשב יועצו הכלכלי האישי של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומקדם את השקפותיו הכלכליות של נתניהו. בשנה האחרונה שימש שמחון שליחו של נתניהו להתמודדות הכלכלית עם משבר הקורונה, וקידם תוכניות - כמו תשלום המענק לכל תושבי ישראל בקיץ האחרון, בסך 750 שקל - תוך עקיפה של אנשי המקצוע במשרד האוצר. שמחון גם הוביל את גיבוש התוכנית הכלכלית שהציג נתניהו לפני הבחירות האחרונות, שכללה הבטחה לתשלום של מענק נוסף למרבית אזרחי המדינה.

התקדם באמצעות משרות אמון

חיימוביץ היה עד לאחרונה ראש מטה השרה להגנת הסביבה, גמליאל - תפקיד המוענק כמשרת אמון. המינוי למועצה הלאומית לכלכלה הוא קפיצת דרך משמעותית בקורות חייו של מי ששירת עד כה רק במשרות אמון. בעבר היה חיימוביץ פעיל בצעירי הליכוד, ובין השאר נבחר לנציג צעירי הליכוד בוועד הקונגרס הציוני העולמי, וכן היה חבר בוועד המנהל של צעירי הליכוד. ב-2015 מונה ליועץ של גלעד ארדן, אז השר לביטחון פנים מטעם הליכוד.

משרת היועץ היא משרת אמון שניתנת ללא מכרז על ידי שרים, ומוענק לעתים למקורביהם ואנשי שלומם. פוסט שהעלה חיימוביץ ביולי האחרון מבהיר את תהליך הבחירה שלו: "לפני כמעט חמש שנים קיבלתי שיחת טלפון מחבר ששאל אותי אם אני, עורך דין, מבין משהו בחקיקה. ברור, חשבתי לעצמי (כמה תמים הייתי). השיחה הובילה אותי לפגישה בלשכתו של השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, שלאחריה סימס לי: אני מעוניין. בתוך שבועיים פחות או יותר הצטרפתי לשירות המדינה והתחלתי את דרכי כיועץ השר לכנסת ולממשלה".

כמעט חמש שנים היה חיימוביץ צמוד לשר ארדן. עם המעבר הצפוי של ארדן לחו"ל כשגריר באו"ם ובארה"ב, עבר חיימוביץ לעוד משרת אמון ללא מכרז - ראש המטה של גמליאל. הוא שימש בתפקיד החדש פרק זמן קצר, עד שניגש למכרז הפומבי שפירסמה נציבות שירות המדינה לתפקיד סגן ראש המועצה הלאומית לכלכלה. המועצה פועלת במשרד ראש הממשלה.

שמחון אומר כי חיימוביץ היה המועמד הטוב ביותר למשרה, מכיוון שיש לו ניסיון בעבודה מול הממשלה. מקור בשירות המדינה מותח ביקורת על המסר העולה מכך: "המועצה הלאומית לכלכלה, כשמה כן היא, צריכה להעסיק אנשים בעלי הכשרה רלוונטית", אמר המקור. "גם במשרד האוצר עובדים מול משרדי הממשלה. האם מישהו היה מעלה בדעתו לקבל לאגף התקציבים עורך דין שאינו כלכלן?"

על פי משרד ראש הממשלה, במועצה עובדים תשעה אנשים, ובהם היו"ר שמחון ושני סגניו. הסגן הוותיק, יובל אדמון, הוא כלכלן, וכך גם כל שאר העובדים הנמנים ברשימה שהעביר משרד ראש הממשלה.

אף שהמכרז שבו זכה חיימוביץ לא דרש ממנו להיות בעל תואר בכלכלה, תנאי הסף כללו בכל זאת שתי דרישות שאינן טריוויאליות ליועץ שר: ניסיון מקצועי של שש שנים בתכנון, פיתוח או גיבוש וקידום של מדיניות ממשלתית, וכן "ניסיון ניהולי בסיסי של שלוש שנים, הכולל ניהול צוות עובדים והובלת תהליכים חוצי ארגון". בנציבות שירות המדינה מתעקשים כי חיימוביץ עמד בתנאי הסף.

"בוצע תהליך מכרזי מלא"

מהנציבות נמסר בתגובה: "בוצע תהליך מכרזי מלא, בהתאם לכללים, שהחל כבר במכרז בין-משרדי שפורסם ב-19 באוגוסט 2020. לאחר שהוחלט בוועדה שלא לבחור אף מועמד, פורסם מכרז פומבי ב-1 בנובמבר. נרשמו כ-80 מועמדים, כ-40 עברו את תנאי הסף ועברו למכוני המיון, ולוועדה שהתקיימה ב-19 בינואר 2021 הגיעו שבעה מתמודדים. התפקיד מתחילתו פורסם כתפקיד שאחראי על גיבוש ויישום מדיניות ציבורית בתחומי כלכלה וחברה. נדרשה השכלה אקדמית".

באשר לזיקה הפוליטית של חיימוביץ, מסרה הנציבות בתגובה: "מבדיקה שערכנו מול משרד ראש הממשלה, העובד אכן מילא שאלון וחתם על הסדר ניגוד עניינים כמקובל. בנוסף, הוא אף חתם על טופס סיוג פעילות מפלגתית ועל העובדה שאינו חבר בגוף בוחר. במסגרת טופסי הקליטה אף הזכיר את עברו כיועץ במשרות אמון במשרדים שונים".

מהמועצה הלאומית לכלכלה נמסר בתגובה: "עו"ד חיימוביץ נבחר לתפקיד לאחר הליך איתור ארוך שהתנהל לפי כל כללי נציבות שירות המדינה ובהתאם להוראות. חיימוביץ הוא בעל ניסיון של למעלה מעשור בעבודה במגזר הפרטי והציבורי, כולל בתפקידים ניהוליים בכירים בשני משרדי ממשלה גדולים. חיימוביץ נבחר לתפקיד לאחר שעבר את כל שלבי המיון בהצלחה, לרבות שלב של אבחון תעסוקתי במכון הערכה חיצוני, ונמצא המועמד המתאים ביותר לתפקיד בזכות ניסיונו וכישוריו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker