חברת הדירוג S&P: הכרזת הבחירות בישראל מגדילה את הסיכונים בנוגע לניהול התקציב

כלכלני חברת דירוג האשראי צופים כי חוסר הוודאות בזירה הפוליטית תלווה את ישראל בחודשים הקרובים. החברה לא חוזה שינוי בדירוג המדינה בטווח הקצר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכנסת. הבחירות יגבירו את חוסר הוודאותצילום: דני שם טוב/דוברות הכנסת

חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) קובעת כי ההכרזה על מערכת בחירות נוספות בישראל, והימשכות המשברים במערכת הפוליטית, מגדילים את הסיכונים הפיסקליים בטווח הבינוני. החברה ציינה כי למרות ההודעה על בחירות נוספות שלא במועדן, היא לא צופה שינוי בדירוג של ישראל בטווח הקצר. כיום הדירוג הוא AA מינוס עם תחזית יציבה.

כלכלני S&P ציינו כי ישראל הולכת לבחירות רביעות תוך שנתיים לאחר שלא אושר תקציב המדינה, וזאת לאחר שהממשלה האחרונה סבלה מעימותים פנימיים רבים. בחברת הדירוג אומרים כי תוצאה לא חד משמעית של הבחירות הקרובות עשויה גם היא להפחית את הסיכוי להקמת ממשלה יציבה שתוכל להוביל סדר יום מדיני וכלכלי ברור.

הפגנה עצמאים במשבר קורונה. למצולמת אין קשר לכתבהצילום: אוהד צויגנברג

ב-S&P מציינים, בין השאר, את המשפט המתנהל נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו כאחד מהגורמים למתחים הפוליטיים בישראל. בחברה צופים כי רמת חוסר הוודאות בישראל תישאר גבוהה בחודשים הקרובים.

S&P לא שינו את התחזיות לגבי ישראל, שלפיהן היחס בין החוב לתוצר יעלה מ-59% בסוף 2019 ל-73% בסוף 2020, ויתייצב על 77% ב-2023-2022, וזאת בגין העלאת החוב הממשלתי כחלק מהמאמץ להתמודד עם משבר הקורונה.

לחץ כלפי מטה של הדירוגים של ישראל עשוי להיווצר אם החוב של ישראל ימשיך לעלות בטווח הבינוני. בחברת הדירוג קובעים כי צעדים לייצוב ההוצאות יהיו צעד קשה מבחינה פוליטית אם תוצאת הבחירות במארס תמשיך להציג פיצול פוליטי. מנגד, ב-S&P מציינים כי לישראל יש כלכלה גמישה והיא בעלת יתרונות בשל מבנה החוב הממשלתי שרובו הוא מקומי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker