עוד 50 מיליארד שקל: הממשלה אישרה את עדכון חוק התקציב

הצעד יאפשר את פתיחת שנת 2021 כאשר הממשלה מתבססת על תקציב המשכי המבוסס על תקציב 2020 ולא על תקציב 2019. לאורך היום נוהלו מגעים חשאיים בעניין בין כחול לבן לליכוד

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וראש הממשלה החליפי, בני גנץצילום: ADINA VALMAN / KNESSET SPOKESPER
חגי עמית

הממשלה אישרה היום (ג') את עדכון חוק התקציב לשנת 2020. הדבר יאפשר את פתיחת שנת 2021 כאשר הממשלה מתבססת על תקציב המשכי המבוסס על תקציב שנת 2020 ולא על תקציב 2019. המשמעות היא שהתוספות התקציביות של שנת 2020 ייכללו בתקציב, וכן יתאפשר ביצוע רשת הביטחון הכלכלית בתקופת הקורונה, גם בהיעדר תקציב מדינה מאושר לשנת 2021. 

ממשרד האוצר נמסר כי "הצעת חוק יסוד משק המדינה קובעת הסדרים קבועים לניהול התקציב ההמשכי. במסגרת זו, קביעת המסגרת לתקציב ההמשכי של שנת 2021 תהיה על בסיס מגבלת ההוצאה של שנת 2020 מקודמת במדד המחירים ולא מסגרת חוק התקציב לשנת 2019".

שר האוצר ישראל כ״ץ אמר: " האישור יאפשר תפקוד תקין של המדינה מתחילת ינואר ועד לאחר הבחירות הצפויות ואישור התקציב הבא. משמעות אי העברת החוק היתה פגיעה אנושה ביכולת מתן השרותים לאזרחי ישראל והסיוע לנפגעי הקורונה, כולל בתחומי הבריאות והכלכלה, החינוך, הרווחה והבטחון ותחומים רבים חשובים".

המגעים בין כחול לבן לבין הליכוד בנוגע לביצוע המהלך נמשכו בחשאי לאורך כל היום. עדכון חוק התקציב לא ימנע את פיזור הכנסת והיציאה לבחירות – דבר אשר תלוי עדיין בהסכמות בין כחול לבן והליכוד בנושא. הסיכוי לכך נראה קלוש.

המהלך יאפשר את הגדלת הסכום שהממשלה רשאית להוציא, בהיעדר תקציב מדינה בשנת 2021, בכ-50 מיליארד שקלבנוסף, המהלך יאפשר לממשלה "להוציא" עודפים שלא נעשה בהם שימוש בשנת 2020 - גם במקרה הזה לצורך מימון ההוצאות הדרושות להתמודדות עם משבר הקורונה.

הצורך בעדכון זה חיוני גם לכל מי שנהנה מהתוספת לתקציב ההמשכי בסך 11 מיליארד שקל שאושרה בספטמבר. בין היתר העדכון חיוני למפלגות החרדיות שכן בהיעדרו תקציב הישיבות החרדיות ייחתך בכ-30% לעומת גובהו בשנים האחרונות. זו אחת הסיבות ללחץ של הליכוד ביממה האחרונה להעברתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker