רקפת רוסק-עמינח: "הפינטק יאחד כוחות עם הבנקים. השאלה רק אילו בנקים יהיו חדשניים מספיק"

רוסק-עמינח, מנכ"לית בנק לאומי לשעבר ומנהלת שותפה בקבוצת Team8 השתתפה בוועידת העסקים איחוד האמירויות-ישראל של TheMarker וסיפרה על עתיד הבנקאות הדיגיטלית

יעל בלקין
יעל בלקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רקפת רוסק-עמינח
רקפת רוסק-עמינח

"השנה האחרונה היתה שנה מאתגרת לאנושות - אבל שנה טובה לתעשיית הפינטק. הקורונה האיצה תהליכים בעולם הדיגיטלי בכלל ובפינטק בפרט". כך אמרה רקפת רוסק-עמינח, מנהלת שותפה בקבוצת הפינטק Team8, בראיון עם ליאור קודנר, סמנכ"ל דיגיטל ב"הארץ". הדברים נאמרו בוועידת העסקים איחוד האמירויות-ישראל של TheMarker ו"גולף ניוז".

"מגרש המשחקים בעולם הפיננסי מוגדר מחדש בשנים האחרונות. יש שלושה שחקנים עיקריים: הבנקים המסורתיים, הפינטק, וחברות שאינן פיננסיות ורוצות להטמיע פינטק במוצר שלהן. לקבוצה השלישית משתייכות חברות שיש להן בסיס של לקוחות, אבל הן לא מגיעות מהתחום הפיננסי, למשל חברות ביג-טק כמו אפל פיי, אבל לא רק - גם וולמארט או שופיפיי שייכות לקבוצה הזאת. אני לא חושבת שתהיה קבוצה אחת בלבד שתנצח, אלא שכולן יהיו חלק מהתעשייה הזאת. בכל קבוצה יהיו מנצחים, וזה תלוי כמה מהר הם יתאימו את עצמם לחדשנות".

לדבריה, למרות עלייתו של הפינטק, לא סביר שנראה את היעלמותם של הבנקים המסורתיים בעתיד הקרוב. "אף שלקוחות אינם מקבלים כיום את רמת השירות שהם מצפים לקבל מהבנקים, בסופו של דבר, רוב הלקוחות ורוב הרווחים נמצאים בבנקים. הסיבה לכך היא שמעבר לקוחות בעולם הפיננסי היא אטית, וכתוצאה מכך יש לה עלויות גבוהות. מה שיקרה זה שהפינטק יאחד כוחות עם הבנקים, כדי לתת שירות ללקוחות במקום שבו הם נמצאים, במקום לשים כסף ומאמץ כדי למשוך את הלקוחות אליהם. השאלה היא רק אילו בנקים יהיו חדשניים מספיק כדי להסתגל לכך".

>> לצפייה בשידור הוועידה

רוסק-עמינח עזבה את תפקידה כמנכ"לית בנק לאומי לפני כשנה, ובמהלך תפקידה השיקה את פפר, הבנק הדיגיטלי הראשון בישראל. את ההשקה של פפר היא מגדירה הצלחה אדירה. "הבנקים הדיגיטליים שינו את עולם הבנקאות בעשור האחרון. אם ב-2010 היו עשרה בנקים דיגיטליים בעולם, ב-2020 יש כבר יותר מ-200. יש יותר מ-60 מיליון לקוחות בבנקים דיגיטליים ברחבי העולם. האתגר של בנקים דיגיטליים הוא ברווחיות, משום שגיוס לקוחות הוא תהליך יקר, אז ייתכן שהדרך להפוך אותם לרווחיים היא באמצעות רכישתם על ידי הבנקים המסורתיים".

רוסק-עמינח התייחסה גם לשיתוף פעולה בין ישראל לאיחוד האמירויות בתחום הפינטק, שעשוי להיות מתגמל לשני הצדדים. "לאיחוד האמירויות יש תעשיית פינטק מאוד מתקדמת, וגם ישראל, כאומת סטארט-אפ שחזקה בטכנולוגיה באופן כללי, מתפתחת כתעשיית פינטק. אנחנו יכולים להרוויח אחד מהשני אם נשתף פעולה".

ועידת העסקים איחוד האמירויות-ישראל של TheMarker ו"גולף ניוז" נערכת בשיתוף בנק לאומי, מרכז שניידר לרפואת ילדים, מרכז רפואי רבין - בילינסון והשרון, Start-Up Nation Central, KIZAD ו-Kalandoor Group of Companies.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker