יוסי בכר, מנכ"ל האוצר לשעבר, מת בגיל 65

יוסי בכר, שהיה גם יו"ר דיסקונט, הוביל ב-2005 את הרפורמה במבנה שוק ההון המקומי, שבין השאר חייבה את הבנקים למכור את אחזקותיהם בקופות גמל ובקרנות הנאמנות

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי בכר
יוסי בכרצילום: ניר קידר
נתי טוקר

יוסי בכר, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, מת היום לאחר מחלה קשה. בכר שימש בשורת תפקידים ציבוריים ועסקיים, ועמד בראש ועדת בכר שהמליצה על הרפורמה במבנה שוק ההון. הוא הלך לעולמו בגיל 65.

בכר, כלכלן ורואה חשבון בהשכלתו עמד בראשות משרד רואי חשבון גדול והרצה באקדמיה באקדמיה בארה"ב ובישראל. ב-2003 מינה אותו שר האוצר דאז בנימין נתניהו למנכ"ל האוצר. בכר כיהן אז תחת שלושה שרי אוצר - נתניהו, ובהמשך אולמרט והירשזון.

ב-2005 הוביל בכר את הרפורמה במבנה שוק ההון המקומי, שנועדה לייצר תחרותיות בשוק ההון ובמערכת הפיננסית ובין השאר חייבה את הבנקים למכור את אחזקותיהם בקופות גמל ובקרנות הנאמנות, והרחיבה את התחרות בתחום האשראי לחברות ביטוח. 

ב-2006 פרש בכר מהתפקיד הקים קרן השקעות וכיהן כיועץ עסקי, וב-2010 מונה ליו"ר קבוצת דיסקונט, תפקיד שבו כיהן עד לפני שנתיים. לפני כשנה וחצי מונה לתפקיד יו"ר קבוצת חיפה (לשעבר חיפה כימיקלים). בשלוש השנים האחרונות התמודד בכר עם מחלת הסרטן, והיום כאמור הלך לעולמו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום: "אני מביע צער עמוק על פטירתו של יוסי בכר ז"ל. מיניתי אותו למנכ"ל משרד האוצר באחת מהתקופות שבהן היה משבר כלכלי מהגדולים שידע המשק הישראלי, כי התרשמתי מיכולותיו המקצועיות ומדבקותו בעקרונות הכלכלה החופשית. הטלתי עליו להוביל שורה של רפורמות ברוח זו והחשובה שבהן בשוק ההון שנקראת על שמו, רפורמת בכר, עליה עמל שנה שלמה. הוא היה מנכ"ל וג'נטלמן, נעים הליכות ומסור למדינת ישראל. אני משתתף בצער המשפחה. יהי זכרו ברוך".

שאול קוברינסקי, יו"ר דירקטוריון דיסקונט, אמר כי "יוסי בכר היה דמות בולטת ומשמעותית בקהילה העסקית והכלכלית בארץ. הוא השאיר את חותמו בארגונים הרבים בהם פעל והוביל רפורמות חשובות ששינו את פני הכלכלה הישראלית.
יוסי הוביל את דירקטוריון קבוצת דיסקונט במשך תשע שנים. במהלך תקופת כהונתו דיסקונט הפך לבנק ללא גרעין שליטה והוא ליווה מהלך זה בהצלחה, תוך הקפדה על ניהול ממשל תאגידי ברמה הגבוהה ביותר. העשייה החברתית הייתה נר לרגליו ובתקופת כהונתו הוביל בבנק מיזמים ייחודיים, וזאת תוך דבקות ומחויבות להשאת הערך לבעלי המניות. יוסי בכר, איש אציל נפש, ערכי, אוהב אדם. יוסי יחסר מאד לכל עובדי ומנהלי הבנק, לדירקטורים שליוו אותו בעבודתו בדיסקונט ולי באופן אישי. יהי זכרו ברוך".

אורי לוין, מנכ"ל קבוצת דיסקונט, אמר כי "הקבוצה מרכינה ראשה בעצב ובצער רב. יוסי הותיר חותם אדיר על קבוצת דיסקונט ושנות כהונתו ייזכרו כשנים בהן דיסקונט שינה את פניו. יוסי הותיר חותם בלבבות העובדים, ובאופן אישי עיצב את דרכי המקצועית ויישאר עמוק בליבי. יהי זכרו ברוך".

מקבוצת חיפה נמסר: "הקבוצה, הבעלים, ההנהלה והעובדים כואבים על מותו של ד"ר יוסי בכר, יו"ר דירקטוריון קבוצת חיפה, ומשתתפים בצערה העמוק של המשפחה על מות יקירם". מוטי לוין, מנכ"ל הקבוצה, הוסיף כי "יוסי הוביל את דירקטוריון חיפה בשנתיים האחרונות ותרם תרומה משמעותית לגיבוש תוכניותיה העתידיות ושגשוגה של החברה. יוסי היה איש רב פעלים, ערכי, אוהב אדם וחבר אישי. יוסי יחסר לנו מאוד. יהיה זכרו ברוך".

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר: "התנועה לאיכות השלטון מרכינה ראש על לכתו של אביר איכות השלטון ד"ר יוסי בכר: מופת למשרתי הציבור. במהלך כהונתו באוצר, בכר הוביל רפורמות משמעותיות ותרם תרומה ייחודית לקידום המשק והחברה בישראל ולשיפור איכות המינהל הציבורי. בשנת 2007 קיבל בכר את אות אביר איכות השלטון, בהוקרה על הישגיו בהגנה על הצרכן ובשיפור התחרות בשוק ההון. עמדתו הנחושה והעקבית בתחום זה, ראויים לשמש דוגמה ומופת לכל משרתי הציבור. יהי זכרו ברוך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker