הזינוק בשווקים והיחלשות הדולר הקפיצו את יתרות המט"ח של בנק ישראל ב-2.7% בנובמבר

נובמבר היה אחד החודשים הטובים במדדי המניות המובילים בארה"ב - ויתרות הדולרים של בנק ישראל גדלו ב-4.3 מיליארד דולר

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון
נתי טוקר

זינוק חד ביתרות המט"ח של בנק ישראל בנובמבר: סך יתרות המט"ח גדלו בכ-3.7% ל-167 מיליארד דולר – כ-42% מהתמ"ג. רוב הגידול לא נבע מרכישת דולרים על ידי בנק ישראל, אלא משיערוך היתרות וגידול בשוויין לאור העליות בשווקים בנובמבר, ומנגד לאור התחזקות היורו מול הדולר.

נובמבר היה אחד החודשים הטובים במדדי המניות המובילים בארה"ב. מדדי דאו ג'ונס ונאסד"ק גדלו בחודש זה ב-12%, ומדד 500 S&P צמח ב-11%. בעקבות זאת, גדלו יתרות הדולרים של בנק ישראל, שמושקעות חלקית באפיקי מניות, בהיקף של 4.3 מיליארד דולר - עלייה של כ-2.7% בהיקף היתרות בחודש אחד בלבד. חלק מהיתרות מוחזקות ביורו, ש זינק ביחס לדולר, מה שהוסיף לגידול בשווי יתרות המט"ח.

מלבד הזינוק שנבע משיערוך היתרות, בנק ישראל גם הגדיל את רכישת המט"ח בנובמבר ל-1.9 מיליארד דולר, על רקע ההיחלשות העולמית של הדולר וניסיון למתן את הייסוף בשקל. בימים האחרונים הגביר בנק ישראל את התערבותו בשוק ורכש מאות מיליוני דולרים נוספים, אך אלה ישתקפו רק בדו"ח הבנק לדצמבר. לשם השוואה, מאז אוגוסט נותרו יתרות המט"ח של בנק ישראל יציבות עם כ-160 מיליארד דולר.

בנק ישראל גם דיווח היום (ב') על ביצוע התוכניות שהפעיל הבנק כדי להתמודד עם משבר הקורונה. בנק ישראל המשיך במדיניות המרחיבה ורכש בנובמבר אג"ח ממשלתיות ב-4.6 מיליארד שקל. במקביל, רכש הבנק בנובמבר אג"ח קונצרניות בהיקף נמוך יחסית לחודשים קודמים – כ-400 מיליון שקל, לעומת כמיליארד שקל בכל אחד משלושת החודשים הקודמים.

רכישות האג"ח נועדו הן להגדלת הנזילות בשוק והן במטרה להשפיע על התשואות ולמנוע בריחת משקיעים. תוכנית הרכש של אג"ח הממשלתיות כוללת רכש של אג"ח ב-85 מיליארד שקל, אך עד כה מימש הבנק רק 41.6 מיליארד שקל מתוך אפיק זה. רכש האג"ח הקונצרניות הסתכם עד כה ב-3.5 מיליארד שקל מתוך תוכנית בהיקף 15 מיליארד שקל. בנוסף, הבנק הגדיל את ההלוואות שלו למערכת הבנקאות לצורך העמדת אשראי לעסקים קטנים, ואלה מסתכמות כיום ב-16.3 מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker