מתאוששים, אבל לאט: שיעור האבטלה ירד בנובמבר ל-14.6%

בין סוף אוקטובר לאמצע נובמבר חזרו לעבודה 130 אלף איש - אבל רוב אלה שהוצאו לחל"ת טרם שבו ■ קצב הירידה באבטלה לאחר הסגר השני אטי לעומת התקופה שאחרי הסגר הראשון

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירושלים בקורונה. למצולמים אין קשר לכתבה
נתי טוקר

שוק העבודה ממשיך להתאושש, אבל המשך ההגבלות על המשק מעיב עליו - וקצב ההתאוששות אטי באופן מעורר דאגה. לפי סקר כוח אדם שפירסמה היום (ב') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), שיעור האבטלה הרחב במשק ירד במחצית הראשונה של נובמבר ל-14.6% - עם 603 אלף מובטלים. שיעור האבטלה הרחב בסוף אוקטובר היה 18%.

בשבועיים הראשונים של נובמבר, שאליהם מתייחס הסקר, הפעילות המסחרית במשק הושבתה באופן חלקי. עסקים ללא קבלת קהל וצימרים אמנם פעלו מתחילת נובמבר, אבל רק ב-4 בנובמבר אישר הקבינט את פתיחת חנויות הרחוב, למעט בערים האדומות – בזמן שהקניונים והמרכזים המסחריים נותרו מושבתים, וכך גם אולמות האירועים, המסעדות וכל פעילות מסחרית שאינה מוגדרת חיונית.

שיעור האבטלה הרחב כולל שלוש קבוצות של עובדים שלא היו מועסקים בתקופת הסקר. הקבוצה הראשונה משקפת את שיעור האבטלה הצר. זהו הנתון המקובל במונחים בינלאומיים, והוא מייצג את האנשים שאינם מועסקים, אבל מחפשים עבודה. הקבוצה השנייה שגובשה בהתאם למאפיינים הייחודיים של משבר הקורונה כוללת את העובדים שהוצאו לחל"ת, או שאינם מועסקים זמנית בשל סיבות הקשורות בקורונה. הקבוצה השלישית כוללת עובדים שפוטרו החל במארס, או שהעסק שעבדו בו נסגר בשל סיבות הקשורות בקורונה, ואינם מחפשים עבודה, לפחות בינתיים.

שיעור האבטלה הצר עלה מעט, ל-5.1%, אבל נותר יציב יחסית לאורך המשבר. החשש הוא כי אם המשבר יחריף, יותר אנשים יעברו מסטטוס של עובדים שאינם מועסקים זמנית, למובטלים כרוניים המחפשים עבודה אך לא מוצאים.

קניון איילון. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: Moti Milrod

במספר העובדים בחל"ת חלה ירידה במחצית הראשונה של נובמבר - מ-436 אלף בשבועיים האחרונים של אוקטובר ל-306 אלף – מה שאומר שמאז סוף אוקטובר עד אמצע נובמבר חזרו לעבודה כ-130 אלף עובדים. עם זאת, רוב העובדים שהוצאו לחל"ת עדיין לא שבו לעבודה, בגלל המשך ההגבלות על הפעילות העסקית. הקבוצה השלישית, של עובדים שפוטרו במהלך הקורונה, נותרה יציבה יחסית, וכללה בתקופת הסקר כ-96 אלף עובדים.

הירידה בשיעור האבטלה לאחר הסגר השני נמוכה מזו של התקופה שאחרי הסגר הראשון. קצב החזרה לעבודה לאחר ההסרה הגורפת של הגבלות הסגר הראשון היה מהיר יחסית: במחצית הראשונה של יוני, כחודשיים לאחר ההכרזה על הסגר, שיעור האבטלה ירד ל-11.8%. שיעור האבטלה נכון לשבועיים הראשונים של נובמבר, חודשיים לאחר ההכרזה על הסגר השני, עדיין גבוה יחסית – כאמור מכיוון שפעילויות עסקיות רבות עדיין מושבות.

במשרד האוצר מעריכים כי שיעור האבטלה הממוצע ב-2020 יהיה 15.1% - אם יתממש התרחיש המרכזי של תחזיות הכלכלנית הראשית, שעל פיו לא יוטלו הגבלות משמעותיות נוספות על פעילות המשק השנה - או 15.3%, בתרחיש הפסימי מעט יותר.  נכון לעכשיו, שיעור האבטלה במחצית הראשונה של נובמבר נמוך מהממוצע השנתי החזוי, אך היציאה האטית מהסגר והמשך ההגבלות על הפעילות המסחרית עלולה לדחוף כלפי מעלה את שיעור האבטלה, ולהביא להתממשות התרחיש הפסימי יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker