סערה ביינות ביתן: היו"ר רודב ניתק את יוסי ביתן מהמחשב - ופוטר ללא סמכות בידי אביו נחום ביתן

נחום ביתן, בעלי יינות ביתן, פיטר בצעד נואש את יו"ר החברה שלמה רודב, והודיע להנהלה שלא ליצור עמו קשר. ואולם לביתן אין סמכות לפטר את רודב, ומדובר בצעד הנובע מאגו פגוע ומלחמות שליטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחום ביתןצילום: רמי זרנגר

נחום ביתן, בעלי יינות ביתן, בצעד נואש: ביתן שלח מכתב ליו"ר החברה שלמה רודב, ובו הודיע לו כי הוא מפטר אותו, וכן הודיע להנהלה שלא ליצור קשר עם רודב. עם זאת, בהתאם להסכם מימון שנחתם בין הבנקים לביתן בתחילת יולי, אז העמידו הבנקים לביתן אשראי בגובה כ-150 מיליון שקל, נקבע כי סמכויות הניהול בחברה יהיו אצל רודב. הדבר היה תנאי לקבלת האשראי מהבנקים. כלומר לביתן, על אף שהוא מחזיק 75% מהחברה שהקים, אין סמכויות ניהול, ורודב הוא בעל סמכות הניהול הבלעדית עד שהחברה תפרע את החוב לבנקים, בסך של כ-300 מיליון שקל, ועד להנפקת החברה.

מקורבים לחברה טוענים כי מדובר בצעד שנובע מאגו פגוע של ביתן, לאחר שרודב ניתק את בנו, יוסי ביתן , ממחשבי החברה. 

כדי לשנות את גורלו, נחום ביתן יצטרך כבר בימים הקרובים להביא לדירקטוריון יינות ביתן ולבנקים עסקה טובה יותר מזו שהוצעה לחברה בידי קבוצה של הפניקס, קרן כלירמרק, ארקין השקעות וקפיטל חיתום (שהובילה את העסקה). הקבוצה הציעה לרכוש 45% ממניות יינות ביתן תמורת 400 מיליון שקל, כלומר לפי שווי עסקה של 500 מיליון שקל לפני ההשקעה ו–900 מיליון שקל אחריה.

שלמה רודבצילום: אייל טואג

הפניקס, שמתכננת להכין את יינות ביתן להנפקה בסוף 2021 או תחילת 2022, קיבלה התחייבות שיינות ביתן לא תחפש עסקה טובה יותר במשך 45 הימים שהוקצו לה לבצע בדיקת נאותות — אך לביתן ניתנה אופציה להציע לרשת עסקה בשווי חברה גבוה יותר, שתביא להזרמת סכום גדול יותר לקופתה (כולל פירעון החוב של 350 מיליון שקל למזרחי טפחות ולהפועלים).

מאז החתימה על מזכר ההבנות מול הפניקס, ביתן - שאחזקתו בחברה תדולל מ–75% ל–41% - טוען באמצעות מקורבים כי הוא מרגיש מרומה, ושגה בכך שנתן אמון מלא ביו"ר רודב; ביתן מקונן על כך שרודב ביצע "פוטש" וגיבש עסקה שתפקיע ממנו את השליטה בחברה שייסד ב–1995.

ואולם, עסקה חלופית תביא בסבירות גבוהה לכך שביתן יישאר עם נתח קטן עוד יותר מהחברה שהקים, ואולי אף תביא לכך שיאבד את החברה כליל. לנוכח מצבה הגרוע של הרשת, החוב של 350 מיליון שקל לבנקים ו-750 מיליון שקל לספקים - ברור שכל גורם שיידרש להזרים יותר מ-500 מיליון שקל לחברה, וכן להשלים עם נוכחות מזרחי טפחות והפועלים כבעלי מניות שמחזיקים יחד 16.6% מהחברה, ידרוש בתמורה שליטה בחברה, וידלל את חלקו של ביתן בשיעור משמעותי יותר.

יוסי ביתןצילום: רמי זרנגר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker