תגובת שרשרת אחת ממחישה איך נולדת הטבת מס ל-17 יישובים בישראל

העלות לקופת המדינה: 50 מיליון שקל ■ המקור לכסף: עדיין לא ידוע. האוצר יצטרך למצוא אותו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ מיכל שירצילום: אוליבייה פיטוסי

השבוע קיבלנו דוגמה להתנהלות הכנסת סביב קביעת מדיניות המס של ממשלת ישראל: בלי הרבה סדר ותכנון — ועם הרבה לחצים מקומיים. הדבר קרה בדיון במסגרתו אישרה ועדת הכספים את הארכת הוראת השעה המעניקה הטבות מס לעשרות יישובים עד לסוף השנה.

ספק אם הח"כים שהצביעו בעדה ידעו איך נולדה הוראת השעה, לפני שנתיים וחצי. אז, בוועדת הכספים אושרה החלטה ולפיה גם יישובי פריפריה שבהם מתגוררים עד 85 אלף איש ייזכו בנקודות זיכוי מס — במקום עד 75 אלף איש, כפי שנוסחה ההחלטה במקור. במועד הדיון קראו לכך "הצעת נהריה", שכן היא נועדה להסיר את החשש שתוכניות מחיר למשתכן של שר האוצר, משה כחלון, יגדילו את מספר התושבים — ויוציאו את נהריה ממפת הטבות המס הלאומית.

הנמל העתיק בעכוצילום: יאסר ואקד

כתוצאה מכך, מצאה את עצמה עכו, השכנה של נהריה מדרום, במצב שבו תושביה משלמים מסים גבוהים יותר על הכנסתם, מתושבים השוכנים במרחק קילומטרים ספורים מהם. ראש העיר עכו, שמעון לנקרי, יצא למלחמה נגד ההחלטה שהוא חשש כי תביא לבריחה המונית של תושבים לנהריה. הוא קרא לתושביו לא להצביע ליכוד בבחירות שנערכו לפני שנה — וכתוצאה מכך, קיבל הבטחה מנתניהו ביולי אשתקד כי יפעל להשוות את הטבת המס של עירו לזו של נהריה.

מי שנחלצה לסייע לו בכך בכנסת הנוכחית היא הח"כית מיכל שיר (הליכוד). שיר יזמה חוק שלפיו הטבת המס ליישובי הפריפריה, החלה על נהריה, תורחב גם עבור יישובים מעורבים בהם מתגוררת אוכלוסייה ערבית ויהודית ביחד — מתוך מטרה שהיא תחול גם על עכו.

שכונת אכזיב בנהריהצילום: רמי שלוש

בישיבות שנערכו בנושא בוועדת הכספים הסבירו נציגי משרד המשפטים כי הדבר אינו אפשרי משום שהוא הופך את החוק לאישי — התקף לעיר אחת בלבד. כתוצאה מכך, במקום ההגדרה של יישוב מעורב, תוקן החוק ונקבע כי ישונו הפרמטרים בהטבות המס כך שיישוב עירוני שהמדד החברתי־כלכלי שלו 4 ומטה והמדד הפריפריאלי שלו 4 ומטה — הנכלל במפת היישובים הזכאים להטבות מס — יהיה זכאי לתוספת של 5% בהטבת המס, עד לתקרת הכנסה של 36 אלף שקל, ובלבד שההטבה לא תסתכם ביותר מ–168 אלף שקל בשנה.

הטבת המס תחול החל ב–17 ביוני 2020 למשך שנתיים, ושר האוצר יהיה רשאי להאריכה באישור ועדת הכספים. היישובים שיהיו זכאים לתוספת הטבת המס במסגרת התיקון הם אבו סנאן, בענה, ג'דיידה־מכר, ג'ולס, דייר אל־אסד, חצור הגלילית, טבריה, טמרה, ירכא, כאבול, מג'ד אל־כרום, מזרעה, סח'נין, עכו, עראבה וראמה.

כך, בתגובת שרשרת, גרם מהלך שנועד עבור נהריה להטבת מס ל–17 יישובים. העלות לקופת המדינה: 50 מיליון שקל. המקור לכסף: עדיין לא ידוע. האוצר יצטרך למצוא אותו. שיר אמרה בישיבה כי "אני מברכת על כל פתרון, גם אם זמני, למצוקת תושבים של יישובים נוספים בפריפריה, במיוחד בתקופת הקורונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker