מדד המחירים עלה ב-0.3% באוקטובר, מחירי הדירות ירדו ב-0.2%

הירידה במדד ב-12 החודשים האחרונים מסתכמת כעת ב-0.8%, מתחילת השנה ירד המדד ב-0.4%

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרכז קניות באשדוד
מרכז קניות באשדודצילום: AMIR COHEN/רויטרס

מדד המחירים לצרכן טיפס ב-0.3% באוקטובר 2020 לעומת אוגוסט - כך פירסמה הערב (ראשון) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הירידה במדד (האינפלציה) ב-12 החודשים האחרונים מסתכמת כעת ב-0.8%, ואילו מתחילת השנה ירד המדד ב-0.4%. לפי תחזיות בנק ישראל, 2020 תסתיים בירידה של 0.2%-0.3% במדד.

עליות מחירים בולטות נרשמו בסעיפי הלבשה והנעלה 3.6% וירקות ופירות טריים 3.2%. מדד אוקטובר מתייחס לחודש שבו בחלקו ישראל היתה נתונה תחת סגר כללי ובהמשך סגר חלקי והפסקת הפעילות העסקית, לאחר מדד ספטמבר שירד ב-0.1%.

העלייה הנוכחית במדד תואמת את התחזיות המוקדמת. בחטיבה הכלכלית של בנק הפועלים העריכו כי המדד יתחזק ב-0.3%. גם במיטב ד"ש, בהראל צפו עלייה של 0.2%-0.3%. בלידר שוקי הון גילו תחזית אופטימיות יותר, וסברו כי מסיבות עונתיות ועל רקע התקדמות לקראת חיסון המדד יהיה גבוה יחסית ויטפס ב-0.4%.

שוק הדירות, שאינו כלול במדד, ממשיך את מגמת הירידה של ספטמבר וירד באוקטובר ב-0.2% אחרי ירידה של 0.3% בספטמבר (מחירי עסקות שבוצעו באוגוסט-ספטמבר 2020 לעומת יולי-אוגוסט 2020), בניגוד לעליית מחירים של 0.9% שחלה ביוני-יולי 2020 ועלייה של 0.3% במאי-יוני. מחוז חיפה הוביל את הירידה עם 1.6% ולאחר מכן תל אביב עם 1.2%. במחוז צפון נרשמה עלייה של 2.8%.

"עליית המדד מיוחסת לגורמים עונתיים בעיקר, ולמעשה בניכוי עונתיות, המדד לא עלה - כלומר האינפלציה ממשיכה להיות מאוד נמוכה", אומר ויקטור בהר, מנהל המחלקה הכלכלית בבנק הפועלים. לדבריו, "המגבלות על הפעילות הכלכלית משפיעות על האינפלציה, ויש לזכור ששורה של סעיפים שמשקלם בסל הצריכה מגיע ל-9% (למשל, נסיעות לחו"ל, אירועים ומסיבות) כלל לא נמדד ומחירם נזקף לפי שאר רכיבי המדד".

עוד אומר בהר, כי "הפגיעה בעסקים באה לידי ביטוי גם בהמשך ירידה (בניכוי עונתיות) במחירים של הלבשה והנעלה לדוגמה. סעיף הדיור - שהוא מרכזי במדד, ירד החודש ב-0.1%, קצת מתחת לעונתיות של חודש זה".

"כנראה שנמשיך לראות את מחירי שכר הדירה מתמתנים כל עוד הקורונה תמשיך להיות איתנו", הוסיף בהר. "אנו צופים אינפלציה נמוכה אך חיובית ב- 12 החודשים הקרובים"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker