"תחזירו את הכסף שקיבלתם בקורונה": הדרישה של רשות המסים מעשרות בעלי עסקים

הרשות פנתה בימים האחרונים לעסקים שקיבלו מקדמות בגין הוצאות קבועות בתקופת הקורונה, אך בדיעבד לא הצליחו להוכיח זכאות עבורן - ודרשה מהם את הכסף חזרה

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תל אביב בתקופת הקורונה. למצולמים אין קשר לכתבה
ת"א בתקופת הקורונה. מבקר המדינה קבע כי חלק מהקריטריונים לתשלום המענקים היו מעוותיםצילום: תומר אפלבאום

רשות המסים פנתה בימים האחרונים לעסקים שקיבלו מקדמות בגין הוצאות קבועות בתקופת הקורונה, אך לאחר מכן לא הצליחו להוכיח שהיו להם הוצאות קבועות בגובה המדווח – וביקשה מהם להשיב את המקדמות שקיבלו, בהתאם להסדר אליו הגיע הרשות עם העסקים עם מתן המקדמות.

מסלול המענק המדובר ניתן לחברות או לעצמאים עם מחזור עסקים של עד 400 מיליון שקל, שהציגו ירידה של לפחות 25% בפעילות לעומת התקופה המקבילה אשתקד - במטרה לעזור להם לעמוד בהוצאות קבועות, כמו דמי שכירות. ממארס ועד כה הוגשו במסלול זה 215 אלף בקשות להשתתפות בהוצאות. 5% מהם קיבלו תשובה שלילית. עד היום חולקו כ-5 מיליארד שקל במסגרת התוכנית להחזר הוצאות קבועות לעסקים.

בשל משך הזמן הדרוש לבדיקה מדוקדקת של ההוצאות הקבועות, נקבע כי העסקים יקבלו חלק מהסכום בתור מקדמה, עוד לפני הבדיקה. מקבלי המקדמות אישרו כי יחזירו את הכסף אם יתברר כי ההוצאות הקבועות לא היו בהתאם לדיווח, או שברשות המסים לא הכירו בחלק מהם.

בימים האחרונים פנתה רשות המסים לעשרות עצמאים ועסקים, ודרשה מהם להחזיר חלק מהמקדמות. לפי הרשות, התברר בחלק מהמקרים כי לא היו הוצאות קבועות לפי ההיקף המדווח, ולכן העסקים יידרשו להחזיר חלק מהסכום. המהלך של הרשות נתקל כצפוי בזעם מצד חלק מבעלי העסקים, שנדרשים להשיב סכומי כסף שכבר קיבלו.

חנויות להשכרה ברחוב בן יהודה בתל אביב
חנויות להשכרה בתל אביב בתקופת הקורונהצילום: אייל טואג

השבוע פורסם דו"ח מבקר המדינה על פעילות רשות המסים בתקופת הקורונה, שקבע כי הרשות פעלה במהירות, ועמדה במשימה שהוטלה עליה לשלם מענקים למאות אלפי עסקים ועצמאים שנפגעו ממשבר הקורונה. עם זאת, לפי הדו"ח, חלק מהקריטריונים לתשלום המענקים, שאושרו בממשלה, היו מעוותים ומפלים, ובעבודת הרשות נפלו ליקויים שסירבלו ועיכבו לעתים את התשלום. הביקורת נגעה גם למענק הנוגע להשתתפות בהוצאות קבועות של עסקים ולקריטריונים הכלולים בו.

מרשות המסים נמסר: "כפי שנעשה במענקי מארס-אפריל, רשות המסים שולחת מכתבי החלטה בתיקים בהם הסתיים הטיפול, ובהם גם נשלחו בימים האחרונים מכתבים בעשרות מקרים בהם נדרש החזר מקדמות ששולמו ביתר או החזר עבור מקדמות ששולמו בגין בקשות שנדחו בשל אי עמידה בתנאי הזכאות שנקבעו בחוק. על כל החלטה שכזו קיימת זכות להגיש השגה וערעור. יצוין כי הבדיקה והדרישה להחזר המקדמה גם תואמת את הנחיית המבקר לדרוש החזר במקום בו לא קיימת זכאות למענקים".

עו״ד רועי כהן, נשיא ארגון העצמאים להב, מסר בתגובה: "הדרישה להחזרים מעצמאים ובעלי עסקים על הוצאות קבועות כל כך הזויה ומבישה, שזה ממש בלתי נתפס. המדינה עוד בסגר, עשרות אלפי עסקים סגורים, בעלי עסקים רואים לנגד עיניהם את מפעל חייהם קורס - ורשות המסים מוציאה דרישה להחזרי כספים, ועוד עם ריבית והצמדה ואיומי עיקולים וקנסות. כמה אטימות וניתוק. מה יקרה לאוצר המדינה אם ידאגו להחזר בסוף השנה, כשניתן להתקזז לאחר הגשת הדו"חות הכספיים ולפרוס את התשלום?"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker