ללא מקורבים או חברי מרכז ליכוד: שמולי הקים מועצה חדשה לביטוח הלאומי

בין המומחים שמונו למועצה ה-16: פרופ' מומי דהאן, מומחה בתחום העוני והפערים החברתיים; ועו"ד אינסאף אבו שארב, מומחית בדיני משפחה ופעילה חברתית להנגשת זכויותיהן של בדואיות בנגב

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר העבודה והרווחה, איציק שמולי
טלי חרותי-סובר

שר העבודה והרווחה, איציק שמולי, מינה בסוף השבוע האחרון את מועצת הביטוח הלאומי החדשה. המינוי התקבל על רקע ביקורת רבה מצד מי שביצע את תפקידו של שמולי בשנים האחרונות ויושב בראש ועדת העבודה הרווחה, חיים כץ, שתהה מדוע מינוי המועצה מתעכב. מועצת הביטוח הלאומי היא גוף ותיק, מרכזי וחשוב, שמוקם בכל ארבע שנים על ידי שר העבודה והרווחה. תפקידה הוא לפקח על פעולות המוסד והנהלתו דרך ועדות ייחודיות, ייעוץ לשר בענייני חקיקה, סיוע בגיבוש תקציב המוסד ועוד. 

המומחים שמונו למועצה ה-16 הם פרופ' מומי דהאן, מומחה בתחום העוני והפערים החברתיים; רמי הוד, בעבר עבד ב"כוח לעובדים" וכיום מנכ"ל המרכז הרעיוני בקרן ברל כצנלסון; עו"ד אינסאף אבו שארב, מומחית בדיני משפחה ופעילה חברתית להנגשת זכויותיהן של בדואיות בנגב; האלוף (במיל') יצחק בריק שכיהן יותר מעשור בתפקיד נציב קבילות החיילים; ונורית דאבוש, בעלת ניסיון רב ומומחית בתחום הפיקוח והבקרה במועצות ודירקטוריונים.

במועצה מונו נציגי ארגונים שונים. מונתה נציגת ארגון הנשים נעמ"ת, עו"ד גלי עציון. בנוסף, מונו שלושה נציגי הסתדרות: אריה פנסו (מונה בעבר גם על ידי כץ); אופיר אלקלעי, מנכ"ל ההסתדרות; ועו"ד ונציגת הייעוץ המשפטי, מיה פרי אלתרמן. מטעם ההסתדרות הלאומית מונתה נציגה אחת, שולי ביטון. במועצה גם נציגי מעסיקים מטעם המגזר העסקי והתאחדות התעשיינים. נציג להב, המייצג עסקים קטנים, הוא הנשיא רועי כהן. עוד במועצה נציג ארגון "נכות מעבודה", הנשיא אבי עמידור. במועצה גם נציגים מטעם משרד האוצר ומטעם השלטון המקומי.

ח"כ חיים כץצילום: אוהד צויגנברג

בדבריו אל חברי המועצה אמר השר שמולי: "נבחרתם באופן אישי ומוקפד והופקדתם על המשימה החשובה של דאגה לחלש, ליתומה, לקשיש ולכל אזרח ואזרחית הזקוק לכך באותו הרגע. אתם מייצגים את הציבור כולו ולא רק את המגזר שלכם. אני רואה בכם מועצת חכמים, נבחרתם בזכות היכולות שלכם דווקא בימי משבר הקורונה, כשנדרש מאי פעם לדבר על התפקיד החשוב והמרכזי שממלא הביטוח הלאומי בחיינו. זהו המבצר האחרון. כל אחד מאיתנו מכיר לפחות אדם אחד מתוך כמעט מיליון ישראלים שמצליח לשרוד את החודש בעזרת מערכת הסיוע שהעמיד הביטוח הלאומי בתקופת הקורונה. זאת בנוסף למפגש היומיומי שלנו איתו בתקופת לידה, לאחר שירות מילואים או בעת פציעה חמורה. אם יש לכם הצהרות, רעיונות, ביקורת - אל תשמרו בבטן. המחויבות שלנו היא להגדיל את רשת הביטחון הסוציאלית ולקדם את ערך הערבות ההדדית למדיניות בת קיימא".

מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, מסר: "הזמן קצר והמלאכה מרובה, ובפנינו אתגרים כמו שמירת עצמאות הביטוח הלאומי ואיתנותו הפיננסית, העברת תיקונים לחוק בנושא אבטלה, הבטחת הכנסה וכדומה, וכן סיוע ומענה שוטף לציבור בשמירה על זכויותיו. אין לי ספק שנוכל לקדם נושאים חברתיים מהמעלה הראשונה יחד עם המועצה והחברים בה".

19 חברים במקום 56

במועצה ה-16 של הביטוח הלאומי חברים 19 חברים בלבד. כזכור המועצה הקודמת היתה מורכבת מ-56 חברים. צמצומה הוא יוזמה של השר הקודם כץ, שבזמן כהונתו מינה למועצה ה-15, במאי 2016 מקורבים, אנשי סיעת עוז בהסתדרות ואנשי תעשייה אווירית - כפי שפורסם בראשונה ב-TheMarker.

במאי 2019 קבע דו"ח מבקר המדינה כי כץ הביא למינוי ששה מקורבים כ"מומחים" במועצת הביטוח הלאומי, 12 חברי מרכז ליכוד ועובדי תע"א לשעבר לוועדות המועצה, וכן עובד תע"א לשעבר, רמי גראור, שהיה ממלא מקום מנכ"ל הביטוח הלאומי ומונה לאחר מכן למנכ"ל שירות התעסוקה. המועצה ה-15, עליה כתב המבקר, סיימה את ארבע שנות כהונתה במאי 2020.

בימים אלה מנהל כץ משא ומתן עם הפרקליטות בנושא עסקת טיעון בכתב האישום שהוגש נגדו הכולל עבירות מרמה והפרת אימונים. ב-3 בספטמבר אמור בג"ץ לדון באפשרות להעניק לכץ חסינות בכנסת הנוכחית - דיון שנדחה כבר פעמיים - בין היתר בשל המשא ומתן עליו דיווחה הפרקליטות.

מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלרצילום: עופר וקנין

כנהוג, יו"ר המועצה הוא תמיד השר עצמו. סגנו על פי חוק, הוא מנכ"ל המשרד, אותו אביגדור קפלן שנשאר בתפקידו מימי השר כץ, ו"זכה" גם הוא לביקורת מצד המבקר בנושא המינויים למועצת הביטוח הלאומי. המועצה מורכבת ממומחים וכן נציגי עובדים ומעסיקים. חברי המועצה נבחרים כאמור לארבע שנים, לא מקבלים שכר אך מתוגמלים על פי ישיבות. תקציב מועצת הביטוח הלאומי מסתכם בכמיליון שקלים בשנה.

גילוי נאות: חיים כץ מנהל הליך משפטי נגד TheMarker.

מלשכתו של ח"כ חיים כץ נמסר בתגובה: "מברכים על הקמת המועצה. כל מינוי שביצע ח"כ כץ היה מקצועי ונעשה כשהאינטרס של הציבור בראש סדר העדיפויות. צר לנו שהרדיפה האובססיבית נמשכת על אף תביעת הדיבה שמתנהלת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker