לא מספיק להיות חבר ליכוד: המועמד של השרה רגב לתפקיד יו"ר רש"ת נפסל

מועמדתו של חבר הכנסת לשעבר דני בנלולו לתפקיד יו"ר רשות שדות התעופה, נפסלה על ידי רשות החברות עקב היעדר כישורים מיוחדים לכהן בתפקיד ■ רגב: "מאמינה כי הוא איש ראוי"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת התחבורה, מירי רגב
שרת התחבורה, מירי רגבצילום: עופר וקנין

מועמדתו של חבר הכנסת לשעבר דני בנלולו לתפקיד יו"ר רשות שדות התעופה, נפסלה על ידי רשות החברות עקב היעדר כישורים מיוחדים לכהן בתפקיד. בנלולו, פעיל ליכוד ותיק, היה מועמדה של שרת התחבורה מירי רגב לתפקיד. בחינה של הביוגרפיה שלו מעלה את התהייה מדוע חשבה רגב שהוא האדם בעל הרקע והניסיון המתאים לפקח על ההתמודדות של הרשות הממשלתית, אשר ספגה את המכה הכואבת ביותר בגין מגיפת הקורונה.

רשות שדות התעופה צפויה למצוא עצמה מתמודדת בשנים הקרובות עם ענף ששינה את פניו ולהצטרך להגדיר את המודל העסקי על פיו היא פועלת מחדש. בנלולו אולי מכיר את שדות התעופה היטב כנוסע - על רקע כהונתו בשנים האחרונות כשליח קרן קיימת לישראל בבלגיה ולוקסמבורג - אבל ספק אם הנסיון העסקי שלו, המבוסס על התקופה בה שימש כסגן מנהל מרחב דרום ברשות הדואר, מכשיר אותו לפקח על התאגיד הסטטוטורי האמון על תפעול שדות התעופה האזרחיים בישראל.

דניאל בנלולו
דניאל בנלולוצילום: אוליבייה פיטוסי

בנלולו כן מכיר היטב את רזי הפוליטיקה המקומית על רקע כהונתו כחבר במועצת העיר אשדוד ואת הפוליטיקה הארצית מהתקופה בה כיהן כח"כ לפני כ-15 שנים.

סוגיית המינויים הפוליטיים לדירקטוריונים של החברות הממשלתיות צפויה לעמוד בראש סדר היום בארכה בת ארבעת החודשים שקיבלה ממשלת ישראל השבוע לכהונתה. באופן סמלי, נודע ל-TheMarker על פסילתו של בנלולו באותו היום שבו הוועדה לביקורת המדינה, בראשות ח"כ עפר שלח, התכנסה כדי לדון בדו"ח מיוחד של מבקר המדינה שפורסם בעבר, וממנו עלה כי יתכן שמינויים פוליטיים של דירקטורים בחברות הממשלתיות פגעו בתפקודן.

במהלך הדיון, העלה חבר הכנסת עמית הלוי מהליכוד את השאלה מדוע אזרח המועמד לתפקיד בדירקטוריון חברה - המעיד על עצמו כי יש לו זיקה פוליטית למפלגה מסויימת - צריך להוכיח כישורים מיוחדים לתפקיד? היועצת המשפטית לרשות החברות טל רוזנפלד השיבה לו באמרה כי הדבר נעשה מתוך רצון לוודא שהמועמד לא הונחת לתפקיד בגלל קשריו  הפוליטיים - אלא בגלל כישוריו המיוחדים.

עו"ד צחי סעד, מנהל החטיבה לביקורת במשרד מבקר המדינה, הדגיש כי בשנים שלאחר הקמת נבחרת הדירקטורים השתפרו הביצועים של החברות הממשלתיות. עו"ד סעד הדגיש עוד כי דו"ח הביקורת המדובר, הצביע על כך שנבחרת הדירקטורים לא עוגנה בחקיקה.  

הנבחרת המדוברת הכוללת את המאגר של אנשים שעברו תנאי סף מסויימים המביאים לכך שהינם כשירים לשמש כדירקטורים, הינה אכן בבחינת "רשות"בלבד כיום והשרים אינם מחוייבים להשתמש באנשיה בבואם להציע מועמדים לדירקטוריונים עליהם הם אחראים. עם זאת, ספק אם הנבחרת תעוגן בחקיקה - בהתחשב בכך שהשר שהדיון היה רלוונטי לכהונתו יותר מכל אדם אחר - השר הממונה על רשות החברות דודי אמסלם, לא טרח להתייצב לדיון.

מרשות החברות לא נמסרה תגובה לידיעה.

מטעמה של השרה רגב נמסר: "בנלולו הינו איש ציבור לשעבר ובעל זכויות רבות כחבר כנסת, חבר ועדת הכספים והכלכלה שפעל רבות בתחומי התחבורה, התשתיות והתעופה, חבר מועצת עיר, ראש משלחת קק"ל בצרפת, לוקסמבורג ובלגיה, ובעל ניסיון ניהולי ועסקי עשיר בתחומי התשתיות והיזמות.

"אני מאמינה כי בנלולו הינו איש ראוי ובעל ניסיון רלוונטי ואני מקווה כי יסכים להמשיך לתרום מניסיונו ומהידע שלו בתפקידים נוספים בעתיד". מקורבים לשרה הוסיפו כי הם מצרים על המהלך, וכי קשה להתעלם מכך שדווקא כשמדובר באנשי ליכוד מוערכים נמצאת הדרך לפסול אותם מהתפקיד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker