אבי וקסמן
אבי וקסמן

ההשקעות של המגזר העסקי, שנפגעו מאוד בעקבות משבר הקורונה, עלולות להיפסק כמעט לחלוטין עד שהטבת הפחת המואץ שמקדם שר האוצר ישראל כ"ץ, תיחקק. היועץ המשפטי של משרד האוצר אסי מסינג, הזהיר מכך בדיון שנערך היום (ג') בוועדת הכספים של הכנסת. 

לדברי מסינג, תגובה כזאת של העסקים היא התנהלות כלכלית הגיונית: גם אם הם מתכוונים להשקיע למרות המשבר, מוטב להם לא להשקיע כעת, אלא לחכות מעט כדי לזכות בהטבה, כל עוד הם סבורים שיהיו זכאים לה.

כ"ץ הודיע לפני כעשרה ימים על כוונתו לקדם פחת מואץ בכ-2 מיליארד שקל לשם עידוד השקעות בכמה מענפי המשק. פחת מואץ הוא הטבת מס המאפשרת לעסקים הכרה מהירה יותר לצורכי מס בכספים שהשקיעו במכונות, בציוד קבוע וכיו"ב. על פי טיוטת התקנות שפירסם משרד האוצר ורשות המסים, קצב הפחת הרגיל יוכפל בגין השקעות שייעשו עד 30 בנובמבר 2021 במכונות וציוד המשמשים לפעילות ייצור בתחומי התעשייה, לרבות ייצור מוצרי תוכנה ופיתוח, החקלאות, הבנייה (למעט שיפוצים) והפעלת בתי המלון. 

ועדת הכספים דנה היום בבקשה של משרד האוצר להתאים את מסגרת ההוצאה והגירעון ל-2020 ולשנים הבאות - בהתאם לתוכנית הפחת המואץ, וכן לתוכניות אחרות של הממשלה. אלא שבעוד במשרד האוצר הקצו לתוכנית הפחת כ-2 מיליארד שקל בלבד (באובדן הכנסות צפוי), במגזר העסקי ובממשלה פועלים להרחיב את התוכנית לענפים נוספים שלא נכללו בה. 

נשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין, פנה לכ"ץ בדרישה להרחיב את הפחת המואץ למגזר העסקי כולו. לדברי לין, הגבלת הפחת המואץ לכמה ענפים בלבד היא בגדר אפליה, וחשוב במיוחד להחילו גם על מגזר המסחר והשירותים. "מגזר זה תורם כיום 69% לתוצר העסקי, מהווה כבר מחצית מהיצוא הישראלי ותרומתו ליצירת עודף במאזן המסחרי של ישראל היא המובילה", כתב לין לכ"ץ. "ולא פחות חשוב מכל אלה: מגזר המסחר והשירותים הוא לאמיתו של דבר בית היוצר של מקומות העבודה בישראל - לא פחות מ-70% מכלל המועסקים והמועסקות במגזר העסקי כולו". לין פנה בעניין גם ליו"ר ועדת הכספים של הכנסת ח"כ משה גפני.

גם משרד הכלכלה והתעשייה מבקש להרחיב את תחולת הפחת המואץ. בתגובה ששיגר לטיוטת התקנות בעניין, קרא המשרד להרחיבה לענפי המסחר והשירותים - או לכל הפחות לענפי המסחר הסיטוני והקמעוני, שירותי האחסנה, ושירותי המזון והמשקאות. "התפישה כי ענפי המסחר והשירותים הם ענפים מסורתיים שאין בהם צורך בהשקעה בהון ובטכנולוגיה היא שגויה ואינה מעודכנת ל-2020", נכתב בעמדת המשרד. "אם קיים חשש כי ההטבה תנוצל להשקעות במבנים, כדוגמת הרחבת סניפים, ניתן למקד אותה בהשקעות בציוד ובמכונות, ובפרט בטכנולוגיה - כדוגמת מרכזים לוגסיטיים מתוחכמים ותוכנות לייעול פעילות העסק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker