נתניהו: "המשמעות של תקציב דו-שנתי היא קיצוצים משמעותיים"

ראש הממשלה שדיבר בסיעת הליכוד: "נגרום לכך שהכלכלה במקום לעלות - תתכווץ. זה לא הזמן לבחירות"

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: טל שחר

"העברתי 15-16 תקציבים. לעשות תקציב דו שנתי לשנה וחצי - המשמעות היא קיצוצים מאוד משמעותיים. זה גזירות כלכליות, כי אתה חייב להתכנס למספרים. זה בדיוק להיפך ממה שצריך לעשות. נגרום לכך שהכלכלה במקום לעלות, תתכווץ" - כך אמר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו.

נתניהו, שדיבר בסיעת הליכוד, אמר: "זה לא הזמן לקיצוצים אלא להזרים כסף לאזרחים. לפתוח את שנת הלימודים בזמן. להעביר כסף למערכת הבריאות. צו השעה הוא אחדות. אקריא לכם ציטוט מתוך הספר 'האינטלקטואלים והשוק': 'אי אפשר לפעול ביעילות אם אין פועלים בתיאום. אי אפשר לפעול בתיאום אם אין פועלים מתוך אמון. ואי אפשר לפעול בתיאום אם לא קשורים באינטרס משותף, בדעות משותפות'. צריך גם לשמור על אחדות בתוך הליכוד - ובתוך הממשלה. זה לא הזמן לבחירות".

בכחול לבן מתנגדים לתקציב חד שנתי, וכך גם כלכלנים רבים. ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, אמר אתמול בראיון ל-TheMarker כי "אם לא יאושר בממשלה תקציב ל-2021 עד סוף השנה הנוכחית, ישראל עלולה להיכנס לרשימת המעקב של חברות הדירוג, עם אפשרות לאיתות שלילי לגבי הצפוי לדירוג האשראי. המצב הפוליטי אינו מאותת על טובות מבחינת אופן ניהול המדיניות התקציבית, וסביר להניח שזה יבוא לידי ביטוח בדו"חות של חברות הדירוג".

לדברי פרופ' אפרים צדקה, "כשבממשלה אומרים שכל הכלכלנים ממליצים על תקציב ל-2020 בלבד — זה מקפיץ אותנו. זה בסדר שיהיו לממשלה שיקולים פוליטיים, אבל לא צריך לרתום את הכלכלה לעניין הזה. אמנם תקציבים דו־שנתיים אינם מקובלים בעולם, אבל הבחירה כעת אינה בין תקציב חד־שנתי ודו־שנתי, אלא בין תקציב לחודשיים או שלושת החודשים שיישארו מ–2020 לאחר חקיקת התקציב, לבין תקציב לכ-15 חודשים. תקציב לשלושה חודשים משדר אי ודאות ואובדן דרך. האם הממשלה לא יודעת מה היא רוצה לעשות לאחר שלושת החודשים הקרובים? אני לא מכיר חברה עסקית שעושה תוכנית עבודה לשלושה חודשים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker