נתניהו על צ'ק המיליארדים לאזרחים: "אף אחד לא יכול לתת לי הרצאות על כלכלה"

נתניהו הודה כי הכסף יזרום לאזרחים ללא קריטריונים, "כי המהירות חשובה" ■ ראש הממשלה הוסיף: "רוב אזרחי ישראל יקבלו את הכסף בימים הקרובים, דרך ביטוח לאומי. מקווה שלא נצטרך חקיקה. נביא עוד תוכניות של עזרה ישירה לאזרחים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו מכריז על הענקת הכספים לאזרחיםצילום: מתוך ערוץ היוטיוב של משרד ראש הממשלה

"הגל השני של קורונה בישראל. אנחנו נאבקים בו בנחישות ובאחדות. הקו שמנחה אותנו הוא נקיטת צעדים בריאותיים - ובמקביל צעדים כלכליים שיקלו על המצוקה שרבים מכם מתמודדים איתה" - כך אמר הערב (ד') ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

לדברי נתניהו, "ממוצע המענק שקיבלו היום העצמאים הוא 4,700 שקל. החלטנו על צעד משלים - תמיכה כלכלית נוספת לכל אזרחי ישראל. זוג הורים עם ילד אחד יקבלו 2,000 שקל, זוג הורים עם שני ילדים יקבלו 2,500 שקל, וזוג הורים עם שלושה ילדים יקבלו 3,000 שקל. שאר האזרחים יקבלו 750 שקל, לכל אדם.

"אנחנו צריכים להניע את הכלכלה. אנשים יושבים בבית ולא צורכים. הכסף הזה יניע את הכלכלה. הכלכלנים הכי בכירים אומרים את זה. עדיף לתת מאשר להצטער. אנחנו נספק ודאות כלכלית ככל שיידרש. רוב אזרחי ישראל יקבלו את הכסף בימים הקרובים, דרך ביטוח לאומי. מקווה שלא נצטרך חקיקה. נביא עוד תוכניות של עזרה ישירה לאזרחים".

עוד אמר נתניהו כי "הנחיתי להביא תוך 48 שעות צעדים נוספים שיעזרו לנו לשטח את מפת התחלואה. אנחנו עושים הכל כדי להימנע מסגר מלא וצריכים את שיתוף הפעולה שלכם. אתם יוצאים מהבית - אתם לובשים מסכה. אני עובד עם מומחים מישראל והעולם במטרה לגבש צעדים ארוכי טווח לפתיחה בטוחה של הכלכלה - ובשביל שנוכל להתמודד עם הקורונה לאורך כל הזמן שנצטרך. אל תתפתו לעקוף את ההנחיות כי אתם מסכנים את החיים שלכם ואת החיים של המשפחות שלכם".

באשר לדבריו לפני כחודשיים, "צאו ותעשו חיים", אמר נתניהו: "לפני כמה שבועות לא אמרתי 'צאו ותפרו את הנחיות הבריאות'. עשינו דבר שהתברר כלא נכון כאשר פתחנו את אולמות האירועים ואיפשרנו התקהלויות גדולות. רוצים לדבר איתי בהתרסות? הדברים האלה מובילים לאסון. אפשר לראות את עקומת התחלואה. כל מי שלא שומר על ההנחיות לוקה בחוסר אחריות. אמרתי אתמול בדיון שהיה לנו שדבר ראשון שאני רוצה לעשות זה לעזור למערכת הבריאות. שר האוצר מטפל בזה. אנחנו נטפל גם בעובדים הסוציאליים. זה יעלה קצת כסף".

ראש הממשלה נתניהו במסיבת העיתונאים על הענקת כסף לאזרחיםצילום: מתוך ערוץ היוטיוב של משרד ראש הממשלה

נתניהו הוסיף: "אני שמרתי על התקציב לאורך השנים וקיצצתי, אבל אנחנו במציאות אחרת. רק אם ניתן לכל אזרח כסף נוכל להניע את הכלכלה. נכון שלא כולם צריכים כסף, אבל אם נתחיל עכשיו לדבר - לא נגיע לזה".

באשר לביקורת שלו על פקידי האוצר (על פי דיווח בחדשות 12, נתניהו דרש לפטר את ראש אגף התקציבים, שאול מרידור), אמר נתניהו: "זאת לא הפעם הראשונה שאני מתעמת עם פקידים. פקידים לפעמים מתנגדים למה שאני רוצה, אבל בסוף האחריות היא עלי. אני עושה את מה שאני כעת חושב שנכון לעשות. אני חושב שהדבר הזה הוא חיוני. אני רוצה שכולם יגשו ויקנו, ואם טעינו ונתנו יותר ממה שצריך - המחיר של הטעות קטן יחסית לטעות שלא נתנו מספיק ולא הנענו את גלגלי הכלכלה".

לדברי נתניהו, "כשהייתי שר אוצר ב-2003 עשיתי רפורמות גדולות. מה שהנחה אותי היה להניע את הכלכלה. עשיתי רפורמה ועוד רפורמה. אחרי שחושבים שסיימת, אתה עושה עוד רפורמה כי אתה נחוש להניע את הכלכלה. עלות ההון שלנו כעת היא מאוד נמוכה. אני פעלתי כאשר מצבנו הכלכלי היה אסוני. אני פעלתי אז והפכתי את הכלכלה פה לאחת מהטובות בעולם, ולכן יש לנו כעת כסף לתקן את הכלכלה. שלא יתנו לי עצות בכלכלה".

נתניהו התייחס לסוגיית המחלוקת עם יו"ר כחול לבן, בני גנץ, באשר לתקציב המדינה: "אני מאמין, על סמך שיחות שהיו לי עם גנץ בימים האחרונים וגם היום, שאנחנו נשתף פעולה ברגע הקריטי הזה. מה יקרה בהמשך? נעשה עוד תוכנית. אנחנו מדברים על עוד צעדים. אנחנו רוצים תוכנית ארוכת טווח. אנחנו משטחים את המחלה ונביא במקביל תוכנית ארוכת טווח לפתיחה ארוכה של כלכלה לתקופת הקורונה. אתה לא יכול להעמיס אי ודאות על אי ודאות. אז פה אנחנו מתחייבים. אתה לא יכול ללכת מעבר לתקציב מעבר לשנה אחת. אבל תקציב חייבים. מה שאנחנו מציגים כעת זה חבילת קורונה. נביא תקציב עם חוק הסדרים ורפורמות".

שר האוצר ישראל כ"ץ אמר: "התוכנית הזאת היא צעד משלים לתוכנית רשת הביטחון הכלכלית שפרשנו כאן לפני שבוע. הצעד הזה הוא לא צעד כלכלי קלאסי. התוכנית שפרשנו היתה לתת רשת ביטחון לשנה. הצעד הזה מאפשר להזרים כספים בצורה מהירה ובלי קריטריונים, בניגוד לתוכנית הקודמת. זה דבר שיש מדינות שעשו אותו במקביל לתוכניות אחרות.

שר האוצר, ישראל כ"ץ, במסיבת העיתונאים שבה הכריזו על הענקת כסף לאזרחיםצילום: מתוך ערוץ היוטיוב של משרד ראש הממשלה

"יש מי שאמרו שזה מופרז. שזה מוגזם לתת דמי אבטלה לכולם - הם לא ירצו לעבוד. אני אומר לכם שאנשים לא רוצים להיות מובטלים. הם רוצים לחזור לעבודה. הם לא רוצים סיוע לעסקים, הם רוצים לעבוד. אבל זה לא מתאפשר. על דבר אחד אין עוררין: שאותו מענק לעסקים, שמתחו עליו ביקורת והתעקשתי עליו - אתם יודעים מה קרה? כחצי מיליון אנשים חזרו לעבודה. זה השתנה כי חזרה המחלה.

"ברגע שראו שירדו הביקושים, המעסיקים שיחררו עובדים. לכן אנחנו צריכים להיות מוכנים לכל התרחישים. כל מי ששואל איפה ההכשרות - שמנו אותן בתוכנית, ברמה גבוהה שמתאימה למדינת ישראל ולא כמו בעבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker