כשהאזרחים מפוטרים - שכרם מזנק: המנגנון המעוות של הח"כים

שכר חברי הכנסת מוצמד לשכר הממוצע במשק - שלא לוקח בחשבון את מקבלי דמי האבטלה, ולכן הוא עולה ■ ח"כ שלמה קרעי מהליכוד, מבקש שגם דמי האבטלה ייכנסו לחישוב ממוצע השכר במשק - וכך ייפגע שכר הח"כים

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת העצמאים בתל אביב
הפגנת העצמאים בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

בתחילת 2018 אישרה ועדת הכספים החלטה שלפיה שכר השרים יושווה לשכר היסוד של יו"ר האופוזיציה, המשתכר כ-45 אלף שקל בחודש; שכרם של סגני השרים יושווה לשכר היסוד של חברי הכנסת - כ-40 אלף שקל בחודש ושכרו של ראש הממשלה יושווה לשכר יו"ר הכנסת - כ-50 אלף שקל בחודש. כך גם שכרם של כמה נושאי משרה ברשויות השלטון מנשיא בית המשפט העליון ועד לרמטכ"ל ומפכ"ל המשטרה.

הסיבה לכך שעד למועד זה השתכרו השרים, סגניהם וראש הממשלה פחות מחברי הכנסת, היתה ששכרם של הח"כים היה צמוד לשכר הממוצע במשק, בעוד שכר השרים וסגניהם היה צמוד למדד המחירים לצרכן. השכר הממוצע במשק עלה בשנים האחרונות במהירות, אך האינפלציה האפסית הביאה לכך שמדד המחירים לצרכן לא זז. אי לכך, במקביל להשוואת השכר הזו החליטה ועדת הכספים לדאוג לכך שהחל מ-2019 שכרם של ראש הממשלה, השרים וסגני השרים יוצמד לשכר הממוצע במשק.

הגיעה תקופת הקורונה והתברר כי המנגנון הזה מתגמל את הפוליטיקאים הישראלים היטב. לפי נתוני הלמ"ס, השכר הממוצע במשק זינק באפריל ב-14% ל-12,494 שקל ברוטו בחודש - זאת לעומת שכר ממוצע של 10,954 שקל בחודש מארס. הסיבה לכך היא יציאתם של מאות אלפי אזרחים ישראלים לחל"ת או לתקופת אבטלה שבמהלכה הם אינם נכללים בחישוב השכר הממוצע. המשמעות היא שדווקא בתקופה הקשה למשק, שכרם של מאות בכירים במגזר הציבורי צפוי לזנק.

מי ששם לב לאנומליה הזו הוא חבר הכנסת שלמה קרעי מהליכוד. קרעי הגיש השבוע הצעת חוק שמטרתה להביא לשילובם של מקבלי דמי האבטלה בישראל בחישוב השכר הממוצע במשק. המשמעות צפויה להיות דרמטית לכיס שלו עצמו ולכיסם של רבים אחרים במגזר הציבורי. כפי שמדגים קרעי, מאז ינואר עלה השכר הממוצע במשק בכ-19% - מצב שאמור להביא לעלייה בשכרו של חבר כנסת מ-42 אלף שקל בחודש ל-50 אלף שקל, ושל עלייה מ-90 אלף שקל בחודש ל-107 אלף שקל בשכר נשיאת בית המשפט העליון.

אם יכללו בחישוב הממוצע מקבלי דמי האבטלה, הדבר יביא לירידה של 5% בשכרם של אנשים אלו. יש לא מעט הגיון במהלך של קרעי. ניתן לומר כי ראוי שלפוליטיקאים יהיה תמריץ אישי לדאוג לירידת שיעור האבטלה במשק. נותר רק לראות כיצד יתמודדו רעיו של קרעי במערכת הפוליטית להצעה שלו, שאמורה לפגוע ישירות בכיס האישי שלהם.

כדאי גם להזכיר כי הקצבאות - ובהן מענק לידה, דמי לידה, קצבאות נכות, מענקים ליתומים ומענקי פטירה - כולן צמודות למדד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום