השקרים של נתניהו - וכמה מיליארדים עוד יישפכו בגללו

נתניהו וממשלתו נכשלו בבלימת הגל השני, וזה הולך לעלות לנו ביוקר ■ לאחר שחמס את הקופה הציבורית ובעצמו ציפצף על ההנחיות, יש לו עוד כמה שקרים לספר

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהוווו
ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: תומר אפלבאום

האירוע הכלכלי אמש (ה') הגיע בעקבות ההתנפלות על קופת המדינה על ידי משפחת נתניהו לפני שבועיים, והמופע חסר הרגישות של צחי הנגבי לפני שבוע - "רעבים - זה חארטה". המחאה הציבורית צוברת תאוצה בימים האחרונים בעיקר בגלל שני האירועים האלו, וכמובן הכשל של נתניהו וממשלתו בבלימת הגל השני וההכרח לסגור שוב חלקים מהמשק. כמה מיליארדים נשפכו אמש ועוד יישפכו על הכישלון הזה? מיליארדים שנזדקק להם בעתיד ולא יהיו. אפילו לא נדע כי מבקר המדינה לא יחקור וועדת חקירה לא תקום.

כרגיל, גם אתמול פיזר נתניהו לא מעט שקרים - להלן כמה מהם:

1. נתניהו הסביר שהגל השני הוא תופעה כלל עולמית שסוחפת את כל המדינות, ואם למישהו זה לא הגיע זה עוד יגיע. זה שקר. מדינות עם הנהגה אחראית הצליחו להימנע מהגל השני בינתיים, ושיעורי ההדבקה אצלם הולכים ויורדים. וזה כולל מדינות שסבלו מאוד בגל הראשון כמו ספרד, איטליה, שווייץ וגרמניה. הכל עניין של הנהגה רצינית ולא פופוליסטית.

2. נתניהו אמנם לקח על עצמו את האחריות לפתיחה המהירה של המשק (ואמר אמנם שלחצו עליו מהציבור ושבפעם הבאה הוא לא יקשיב ללחצים כאלה), אבל גם זה רחוק מהאמת. הפתיחה של המשק היתה מתבקשת, אם רק היתה מתרחשת באופן מבוקר ומסודר ולא כמו שמקובל אצלנו עם לחצים של אינטרנסטים. למשל, מערכת החינוך נפתחה ללא כללים או עם כללים שכופפו תוך יומיים - כי אף אחד לא התכונן, ולא דאג שההנחיות יירדו לשטח כמו שצריך ושהמערכת תוכל לתפקד תחת ההגבלות.

3. זמן הפתיחה של המשק, ובכלל הזמן שעבר מאז תחילת המגפה במארס, היה צריך להיות מנוצל על ידי המדינה לשיפור החקירות האפידימיולוגיות, זירוז הבדיקות ועוד יותר התוצאות שלהן - ובשיפור היכולת לעצור את שרשרות ההדבקה. במקום זאת מדינת הסטארט-אפ מצויה היום באותה נקודה שהיתה בתחילת השנה, בלי שום שימוש בטכנולוגיה מלבד הישענות על איכוני השב"כ שבהם יש אינספור בעיות.

4. נתניהו סיפר בתדהמה כיצד כדי להזיז משהו הוא היה צריך לכנס "בחדר אחד!" כמה בעלי תפקידים ורק אז העסק התחיל לזוז. וואו, ראש ממשלה שכבר בתפקיד יותר מ-12 שנה לא יודע שלא מספיק להגיד "הנחיתי", ואם רוצים שמשהו יפעל צריך ממש לנהל. נתניהו ניהל את המשבר הזה באמצעות אנשים לא מתאימים, עם מחסור גדול באנשי מקצוע רציניים בלשכה ובמשרד שלו, ובאמצעות גוף כמו מל"ל שאינו מתאים כלל.

המסיבה של אדלשטיין ממשיכה לרסק את אמון הציבור בשלטון | פודקאסט האינטרסנטים

המסיבה של אדלשטיין מרסקת את אמון הציבור

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

5. כשנשאל לגבי השביתה של העובדים הסוציאלים - שמדווחים על מצוקות נוראיות ועל עומס קשה בלשכות הרווחה וחוסר מענה - הוא אמר שבשביל זה הוא צריך תקציב ושהוא פועל להעברת תקציב, ורמז שכחול לבן מערימים קשיים. אני לא חושב שצריך לערב פה פוליטיקה, אמר האיש שאין כמעט החלטה שלו שבה הוא לא מערב פוליטיקה.

6. הדבר האחרון הוא דוגמה אישית. נתניהו נשאל על המסיבה שערך שר הבריאות, יולי אדלשטיין, בערב שבו הוא עצמו החמיר את הנחיות ההתקהלות, וענה מה שענה. אין ספק שההתנהגות של המנהיגים במשבר הזה מאז תחילתו היתה אחד הדברים שפגעו באמון של הציבור בהנהגה, ברצון ובמחויבות שלו להישמע לכללים: מליל הסדר שבו נתניהו ישב עם בנו ואסר על אחרים לעשות זאת - ועד לאותו יום אומלל שבו הוא חמס את הקופה עם הטבות במיליון שקל, שסידר לעצמו בחסות חברי הליכוד בוועדת הכספים וממשלת החירום שמתנדנדת בין חיים למוות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker