רוני לינדר

דו"ח של מרכז המידע והידע למאבק בקורונה של אמ"ן מתריע כי ללא נקיטת פעולות להאטת קצב התפשטות התחלואה בקורונה, צפוי בתוך שבועיים מספר החולים החדשים היומי להגיע לכ-1,000 חולים חדשים ביום (לעומת כ-500 בממוצע השבוע), ומספר החולים הקשים החדשים יגיעו לעשרות ביום, לעומת 5 היום בממוצע.

המפה החדשה שמציגה את התפשטות הקורונה בישראל

הדו"ח מתמקד בנושא התחלואה הקשה ושולל את ההשערות לפיהן נגיף הקורונה נחלש בישראל ולא "מייצר" חולים קשים כמו בגל הראשון, קובע כי סיכויי ההידרדרות של חולים בני 60 ומעלה נותרו זהים לגל הראשון, וצופה כי ככל שיגדל היקף הנדבקים באוכלוסיה הכוללת, התחלואה תזלוג גם לשכבות הגיל המבוגרות והפגיעות יותר - ותהיה עלייה חדה במספר חולי הקורונה הקשים בישראל.  

בכתום: נדבקים חדשים מעל גיל 60. בכחול: חולים חדשים במצב קשה
בכתום: נדבקים חדשים מעל גיל 60. בכחול: חולים חדשים במצב קשה

הדו"ח מדגיש את ההבדל בין ספירת החולים הקשים המצטברת, שנותנת אינדיקציה לגבי יכולת הספיקה של בתי החולים, לבין ספירת החולים הקשים החדשים בכל יום, שמאפשרת מעקב חד אחר שינויי המגמה. מדד החולים הקשים החדשים אכן עלה באופו ניכר במהלך חודש יוני ביחס למאי, לראשונה מאז דעיכת התחלואה: 90 חולים חדשים במצב קשה נספרו מתחילת החודש. 

הדו"ח מדגיש כי הסיבה המרכזית לכך שהיקף החולים הקשים נמוך יותר מאשר בגל הראשון של התחלואה נעוצה בגיל הנדבקים בגל הנוכחי שרבים מהם צעירים מ-60. המרכז צופה כי לאור העלייה במספר הנדבקים מעל גיל 60 בשבועות האחרונים, ולאור העובדה שיש הפרש זמנים של בין מספר ימים לשבועיים בין ההדבקה להידרדרות למצב קשה -  צפויה בעתיד הקרוב גם עלייה במספר החולים החדשים במספר קשה. 

הדו"ח שולל, לפחות לפי שעה, את ההשערה שהמחלה "נחלשה" ובגל הנוכחי היא אלימה פחות. "מסתמן כי המחלה שומרת על יחס דומה לאורך זמן של שיעור המתים והחולים במצב קשה (כשבוחנים את אותן שכבות גיל)", נכתב, "וכך נמצא כי חלקם היחסי של הסובלים מתחלואה קשה מקרב כלל החולים החדשים מעל גיל 60 שנדבקו בארץ נשאר דומה לאורך זמן - סביב 14%-13%. זאת, גם בהשוואה לרמות התחלואה והתמותה במהלך הגל הראשון". כך, מבין 311 הנדבקים בני ה-60 ומעלה שנמצאו בין תחילת מאי למחצית יוני, 40 הפכו כעבור שבועיים לחולים במצב קשה או נפטרו - 13% מהם. 

מסקנת המרכז היא כי "הסיכוי של בן 60 שנדבק בקורונה להידרדר למצב קשה לא השתנה מהגל הראשון לשני, ולכן נותר לפעול להקטנת מספרם של המבוגרים ושל שאר אוכלוסיות הסיכון בקרב הנדבקים", קובע הדו"ח. עוד מצוין בדו"ח כי גם בקרב שכבת הגיל של 50 עד 60, שיעור התחלואה הקשה גבוה למדי, ועומד על כ-3%, וככל שתתרחב התחלואה הארצית - גם שכבת גיל זו תיפגע ו"נראה יותר ויותר תחלואה קשה גם בקרב גילאים אלה". 

במטרה למנוע אפשרות של סגר כללי ממליץ מרכז המידע לבצע "שיפור דרמטי" במערך קטיעת שרשראות ההדבקה, להמשיך "לשמור על מבוגרים", להכריז על סגרים מקומיים ("אזורים מוגבלים") במוקדי תחלואה, ולשקול מגבלות נוספות ארציות כמו הגבלת התקהלות, עבודה מהבית, קפסולות, ומניעת הדבקה במקומות סגורים. עוד מוצע לשפר את ההסברה והאכיפה בנוגע לריחוק חברתי, מסיכות והיגיינה, ולחזק את הדוגמא האישית של בכירים ואנשי תקשורת כמרכיב חיוני בהתמודדות הלאומית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker