ישראל פישר

"אז איך היינו? בסדר?" שאל קצין שפיקד אתמול (ה') על כוחות היס"מ בהפגנה שנערכה במרכז תל אביב במחאה על השחיתות השלטונית. הוא לא שאל זאת  בציניות, אלא בניסיון להבין מה דעתי על התנהלות המשטרה בהשוואה להפגנות שזכו לסיקור עולמי בשבועות האחרונים כמו בהונג קונג וברחבי ארה"ב.

"כן, זה נראה כאילו אתם עדינים יחסית", עניתי. ובאמת, ביחס לתמונות של רימוני גז מדמיע ואלימות משטרתית קשה, השוטרים הישראלים הפגינו איפוק. אבל אם שואלים את המפגינים עצמם, אירועי אמש בתל אביב היו חריגים מאוד. תמונות של ישראלים שנלקחו בגסות לניידות משטרה, שכבו על הרצפה ומחו על השחיתות, הפרו את שלוות העיר שמנסה לחזור לשגרה.

חמישה שוטרים שלקחו באלימות צעיר לתוך הניידת, השכיבו אותו על הרצפה וצעקו על כל המצלמים להתרחק - הכעיסו עוד יותר את המפגינים. צעירה בת 17 שנשאה שלט נגד השחיתות השלטונית נאזקה באלימות בעת שהמפגינים חסמו את רחוב אבן גבירול בתל אביב, נלקחה לניידת שהיתה כבר מלאה בעצורים, ובסוף שוחררה כי לא היה לה מקום. הקצין החביב לא הסכים להגיד בסוף הערב כמה אנשים נעצרו. הוא טען שהוא לא ידע, אבל למארגני ההפגנה זה לא היה אכפת. הם השיגו את מבוקשם - הפגנה סוערת שמתחילה להזכיר הפגנות מרחבי העולם.

"זה מסר לבנימין נתניהו - אנחנו נעמוד פה ולא נוותר עד שיתפטר! עד לקץ אחרית הימים", אמר בכעס מפגין שנופף בדגל ישראל משולב בצבעי שחור בסמוך לכיכר רבין, עם תחילת חסימות הכבישים. "ממשלת האחדות היא בדיחה של מושחתים. נעמוד כאן ולא נוותר", אמר המפגין שסירב להזדהות בשמו.

מפגינים נגד צעדי הממשלה במאבק בקורונה

חושף השחיתויות רפי רותם היה דמות מרכזית בהפגנה. צעירים שהשתתפו בה ניגשו אליו בכמעט הערצה. "כאחד שמארגן הפגנות לא אלימות, זו פעם ראשונה שאני רואה כזו התארגנות של נוער שבאה לפה. אנשים צעירים שאכפת להם ממה שקורה פה. המדינה הזו מושחתת מהיסוד. כל מי שמושחת - לא הביתה - לכלא", אמר. "הכל מתחיל מדבר קטן", הוסיף בתשובה לשאלה - למה בהפגנה נכחו כמה מאות אנשים והיא לא הגיעה לקנה מידה משמעותי יותר. "נמשיך לפעול בצורה הזו בכל המקומות במדינה הזו".

"זו הפגנה די ספונטנית. אנחנו מארגנים אותה מעכשיו לעכשיו - יום יומיים - ברגע שהבנו מה קורה עם החוק המושחת הזה", אמר גונן בן יצחק, ממארגני ההפגנה שהיה בעבר רכז שטח בשב"כ. "הרבה זמן לא ראיתי דבר כזה במחאה. לא ראיתי כל כך הרבה צעירים שבאים להפגנה נגד שחיתות. פעם ראשונה שיש פה אנשים מאוד צעירים. פעם ראשונה שאנשים מתחילים להבין את הסכנה שיש במה שקורה פה", אמר. לדבריו, "ההשתלטות על הכביש היא משהו לגמרי ספונטני. "תראה, המשטרה לא פה. אנחנו חוסמים כבר כמה שעות והמשטרה לא פה".

"כשיש זעם אמיתי, אתה לא יכול לזייף את זה. זה לא הזעם שיש בארה"ב, בין היתר כי הדלק של מה שמניע את המחאה שם הוא לגמרי שונה. הוא הרבה יותר עמוק. זה לא אותו דבר, אבל גם פה יש חבר'ה צעירים שחוסמים. גם פה יש זעם", אמר בן יצחק. "לא היתי רוצה עכשיו שהקהל יעלה ויבזוז חנויות, אבל יש פה זעם. אנחנו נלחמים בעד שלטון החוק".

המפגינים חוסמים את אבן גבירול

"עומדים לקחת את החופש של כולנו"

מכיוון כיכר רבין, החלו המפגינים לצעוד לצומת הרחובות אבן גבירול ושאול המלך כשהמשטרה מלווה את המפגינים וחוסמת את הכביש כדי לערוב לביטחונם. אל ניידות המשטרה הצטרפו כוחות יס"מ ומג"ב. שם, גברה המתיחות בין כוחות המשטרה למפגינים והחלו המעצרים.

"אנחנו כאן מול שוטרי משטרת ישראל כדי להגן גם עליכם", הכריזה מפגינה במגפון כשעמדה מול השוטרים. "אנחנו מגנים גם על השוטרים, גם על האזרחים. אנחנו לא עושים אפליה", המשיכה. "אבל בחרתם להתנהג אלינו באלימות, להרביץ לנו. מה עשינו לכם? באנו לכאן לדבר בסך הכל!"

לפתע, קטע את דבריה הקצין שפיקד על האירוע בשטח. "השוטרים כרגע נכנסים ליישור קו, ונתחיל להשתמש כרגע בכוח סביר אם לא תתפנו. אני ממליץ לכם לעזוב את המקום. אם לא, אנחנו נצטרך להשתמש במעצרים", אמר.

רוב המפגינים התפנו, אבל כמה עשרות התעקשו להמשיך לעמוד על המדרכה. מארגני ההפגנה לא רצו לראות מעצרים המוניים והרגיעו את הרוחות, אך השוטרים בכל זאת עיכבו או עצרו גם אזרחים שעמדו על המדרכה בעודם נושאים שלטים ללא התגרות.

השוטרים מאיימים לעצור את המפגינים

ההפגנה התחילה בספונטניות, אחת מיני הפגנות רבות נגד השחיתות השלטונית של תנועת Crime Minister, אבל כבר בתחילתה הרגישו המפגינים שהכיוון שלה שונה, אולי בהשפעת המחאות העולמיות כעת.

לקראת השעה 1:00, אחרי כשעה וחצי של חסימה לסירוגין של הכביש ועימותים עם השוטרים, החלו להתפזר המפגינים. רותם היה מרוצה. "היו פה צעירים!", אמר בתשובה לשאלה מה ההבדל בין ההפגנה הזו להפגנות קודמות. "פעם ראשונה שהיו במחאות אנשים צעירים. בני 17-16. אני בן 57. אנחנו דואגים לדור הבא ופעם ראשונה שהיתה הפגנה כזאתי של אנשים כי נמאס להם. אף אחד לא כיוון אותם. אתה צריך להבין דבר פשוט לגבי מעצרים: לא שווה בערב גדול כזה להיעצר, ואני כמה שיכולתי מנעתי את זה".

בחזרה מההפגנה, לא כל המפגינים הסכימו עם רותם. "פעם ראשונה שירדנו לכביש בלי 20 תיאומים עם המשטרה. מדובר במצב מאוד קיצוני. עומדים לקחת את החופש של כולנו", אמרה שרון שמורק, שלדבריה משתתפת באופן קבוע בהפגנות נגד השחיתות השלטונית. "אני עובדת היי-טק. אני מגה לפלפית. הבילוי החביב עלי בסוף שבוע זה כשאני מתפרעת וקוראת 12 שעות ברציפות ספר מדע בדיוני", העידה על עצמה

המשטרה מפנה מפגינים בתל אביב הלילה
המשטרה מפנה מפגינים בתל אביב הלילהצילום: ישראל פישר

"במצב הקיצוני הזה, כל מה שעשינו היה לרדת לכביש. לא פגענו באף אדם ולא פגענו בשום רכוש והם (השוטרים; י"פ) התחילו להיות אלימים... את הסכנה הם הביאו...

"מדינה שמקדשת את הסדר על פני זכות הביטוי היא מדינה פשיסטית. המצב הזה בהחלט מצדיק חסימת כבישים. הוא לא מצדיק אלימות ולא היינו אלימים אפילו לרגע", אמרה והזהירה מפני הגדלת סמכויות השוטרים כפי שנדרש בחוקים החדשים לשעת חירום שצפויים לעלות לאישור הממשלה בשבוע הבא.

"אנחנו האנשים הכי שומרי חוק במדינה. אנחנו עושים את זה כי עומדים לעבור חוקים שיקחו לנו את כל החופש. מה אנחנו אמורים לעשות? בן אדם יוצא חמוש בשלט נגד ראש ממשלה מושחת שיש לרשותו שני ארגוני ביון, צבא, ומשטרה. אנחנו חמושים בשלט. אתם לא מבינים איזה מגה חנונים נרעשים ממה שקורה פה", חתמה את דבריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker