דרוש מתמטיקאי: זו הנוסחה שתקבע מהו גובה הפיצוי שיקבלו עסקים קטנים ובינוניים

הממשלה אישרה את המענקים לעסקים, ב-5 מיליארד שקל ■ המענק, המוגדר "השתתפות בהוצאות קבועות", מיועד לעסקים שהכנסותיהם השנתיות עד 20 מיליון שקל ■ רק יחידי סגולה יזכו לקבל את הפיצוי המקסימלי, בסכום של 400 אלף שקל

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עסקים סגורים בירושלים, במארס
עסקים סגורים בירושלים, במארסצילום: אמיל סלמן

הממשלה אישרה ביום שישי את התוכנית לתשלום מענק לעסקים, לסיוע בהתמודדות עם משבר הקורונה. המענק, המוגדר "השתתפות בהוצאות קבועות", יוגבל בתקרה של 400 אלף שקל לעסק, אך מרבית העסקים יקבלו מענקים קטנים בהרבה מכך. המענק מיועד לעסקים שהכנסותיהם השנתיות עד 20 מיליון שקל.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואידבאייפון)

המענק לעסקים מיועד למי שהכנסותיהם נפגעו "משמעותית" במארס ואפריל, ויינתן גם לעמותות שמוגדרות כמוסד ציבורי. הוא ישולם על ידי רשות המסים, שמתכוונת להתחיל לשלם אותו במאי. הנוסחה לחישוב המענק מיטיבה עם העסק ככל שפיטר או הוציא לחל"ת שיעור נמוך יותר מעובדיו. ככלל, על פי המתווה שאושר, עסק שהכנסותיו ירדו בשיעור של עד 25%, לא יהיה זכאי למענק.

למתקדמים: הנוסחה לחישוב המענק

המענק יחושב על פי ארבעה משתנים עיקריים:

■ ראשית, ככל שהמחזור של העסק גבוה יותר, כך המענק יהיה גבוה יותר. 

■ שנית, ככל שהירידה בהכנסות העסק בעקבות משבר הקורונה חדה יותר, המענק יהיה גבוה יותר. משתנה זה נבדק לפי מדרגות: עסק שהכנסותיו במארס ואפריל 2020 ירדו בשיעור של עד 25% לעומת החודשים המקבילים אשתקד, לא יהיה זכאי לפיצוי כלל. מפגיעה של 25% ומעלה, הונהגו ארבע מדרגות, שבכל אחת מהן שיעור המענק גבוה מבקודמתה - ירידה הכנסות של 25%-40%, של 40%-60%, של 60%-80%, ושל 80% ומעלה. 

■ שלישית, בחישוב המענק מובא בחשבון הפער בין התשומות של העסק ב-2019 כולה (הוצאות על דמי שכירות, חומרי גלם וכיו"ב) להכנסותיו ב-2019 כולה, באופן שבו ככל שהעסק "יעיל" יותר - כך המענק גדול יותר.

■ לבסוף, עסק שהוציא עובדים לחל"ת בגלל משבר הקורונה "יוענש" על כך בהפחתה של המענק. 

לדוגמה, מסעדה שהכנסותיה בשנה שעברה היו 12 מיליון שקל, שהתשומות שלה היו 7.5 מיליון שקל, ושהכנסותיה ירדו ב-75% במארס-אפריל 2020 - תקבל מענק של 154 אלף שקל אם הוציאה לחל"ת כ-87% מעובדיה, אבל 210 אלף שקל אם המשיכה לשלם שכר לכל עובדיה.

עוד אישרה הממשלה את הפעימה השנייה במענק הסיוע לעצמאים, שהרישום לה יתחיל בשבוע הראשון של מאי. בפעימה הראשונה שולמו מענקים בסכום ממוצע של כ-4,000 שקל ליותר מ-170 אלף איש. הפעימה השנייה תהיה נרחבת יותר. סך המענקים בפעימה השנייה מוערך ב-2.8 מיליארד שקל. המענק, שישולם על ידי רשות המסים, יהיה בשיעור 70% מההכנסה החייבת במס של חודש ממוצע, אבל לא יותר מ-10,500 שקל (במקום תקרה של 6,000 שקל בפעימה הראשונה). למענק – הנפרד ממענק ההשתתפות בהוצאות קבועות לעסקים - עשוי להיות זכאי גם בעל עסק המוגדר כעצמאי, גם אם העסק שלו יקבל את מענק ההשתתפות בהוצאות קבועות.

הממשלה אישרה בנוסף כי ישולם גם בגין מאי "מענק הסתגלות מיוחד" לבני 67 ומעלה שאיבדו את מקום עבודתם בעקבות משבר הקורונה. עובדים אלה אינם זכאים לדמי אבטלה מפאת גילם. המענק, שכבר שולם בגין מארס, ואמור להיות משולם גם בגין אפריל, יוגבל במאי בתקרה של 4,000 שקל לאדם. על פי משרד האוצר, המענק של מאי ישולם לעובדים שפוטרו או הוצאו לחל"ת במארס, אפריל או מאי.

נשיאות המעסיקים והעסקים, המאגדת את התאחדות התעשיינים, איגוד לשכות המסחר והתאחדות חקלאים ישראל, הודיעה בתגובה על הצגת המענקים הנוספים כי "התוכנית היא טלאי נוסף ולא תוכנית משמעותית שתסייע בהפחתת הלחץ ובסיוע להתמודדות המגזר העסקי במשבר. אנחנו קוראים לראש הממשלה להודיע על תוכנית פיצוי מרכזית ומשמעותית בגין ירידה בפעילות - לכל ענפי המשק ולכל גודלי העסקים". יו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי, אמר: "נדרשות תוכניות נוספות והגדלת התקציבים באופן משמעותי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker