הדרמה במגדל: שלמה אליהו הדיח את היו"ר ניר גלעד - מוטי רוזן ימונה במקומו

הממונה על שוק ההון משה ברקת מאיים במינוי מנהל מיוחד אם לא תבוטל הדחת ניר גלעד ■ בדיווח לבורסה ציינה מגדל כי הסיבות להדחה הן בין היתר "חוסר הסכמה עם גלעד על תפיסת החלוקה המהותית של התפקידים; וכן חוסר שביעות רצון ביחס לניהול והתווית עבודת דירקטוריון מגדל ביטוח על ידי יו"ר מגדל"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה אליהו (מימין) וניר גלעד. יש עדיין חברה לנהלצילום: ליאור מזרחי, אייל טואג
אסא ששון

דרמה בחברת הביטוח מגדל: בעל השליטה שלמה אליהו החליט להדיח את היו"ר ניר גלעד. בתגובה, הודיע לדירקטוריון מגדל המפקח על הביטוח, משה ברקת, כי הוא מתכוון למנות לחברה מנהל מיוחד אם ההדחה תצא לפועל.

ההדחה של גלעד בוצעה לאחר ישיבת דירקטוריון שכינס אליהו. הדירקטוריון לא התנגד למהלך. מחברת מגדל נמסר כי היא לא מתייחסת להתנהלות בין הבעלים ליו"ר.

לפני שעה קלה דיווחה מגדל על הדחת גלעד. כך מצוין בדיווח: "הוחלט לסיים  את כהונתו של גלעד כמנכ"ל החברה (מגדל אחזקות היא חברת האם של מגדל ביטוח), ב-30 באפריל את כהונתו של גלעד כדירקטור וכיו"ר דירקטוריון בחברה הבת, מגדל חברה לביטוח ביום 31.5.2020, הכל בכפוף לשימוע שייערך על ידי ועדת שימוע שתכלול את שלמה אליהו, אריה מינטקביץ ושלמה הנדל".

הממונה על שוק ההון, משה ברקתצילום: דוברות משרד האוצר
מניית מגדל ביטוח

הסיבות שהביאו להדחתו של גלעד על פי הדיווח היא "חוסר הסכמה עם גלעד על תפיסת החלוקה המהותית של התפקידים, רמת המעורבות והממשק בין יו"ר הדירקטוריון מצד אחד לדירקטוריון וועדת הביקורת מצד שני; וכן חוסר שביעות רצון ביחס לניהול והתווית עבודת דירקטוריון מגדל ביטוח על ידי יו"ר מגדל ביטוח. הערכת הדירקטוריון שהחלפת יו"ר הדירקטוריון של מגדל ביטוח תגדיל את הסיכויים להשגת שיפור בביצועי החברה. זאת בהתייחס, בין היתר, למומחיות והניסיון של המחליף בתחום הביטוח ועל רקע רצון להגדיל את היקף תחום הפעילות של ביטוח אלמנטרי במגדל ביטוח". 

בדיווח מגדל חושפת את זהות המחליף של גלעד - מוטי רוזן, לשעבר מנכ"ל מנורה מבטחים. "הוחלט על בחירת רוזן לדירקטור במגדל ביטוח במקביל ובכפוף לסיום הכהונה כדירקטור של גלעד כדירקטור במגדל ביטוח, ובכפוף לכך שהממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון לא יתנגד למינויו של רוזן. הדירקטוריון רשם לפניו כי רוזן נתן את הסכמתו לכהן כיו"ר הדירקטוריון של מגדל ביטוח, ככל שייבחר לתפקיד זה על ידי דירקטוריון מגדל ביטוח, ובכפוף לכך שהממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון לא יתנגד למינויו לתפקיד זה".

במקביל הוחלט למנות את רן עוז, המכהן כמנכ"ל ביטוח, למנכ"ל מגדל אחזקות, החל ב-1 במאי.

מוטי רוזןצילום: מוטי קמחי

העימות בין גלעד ואליהו אינו חדש. כבר בחודש פברואר התברר כי אליהו לא מרוצה מההתנהלות של גלעד וחושש כי גלעד מנסה להשתלט על החברה. זאת על רקע הרצון של גלעד ומנכ"ל מגדל רן עוז להחליף את מנהל ההשקעות הראשי של החברה, אסף שהם, כפי שאכן קרה.

מגדל היא חברת הביטוח הגדולה ביותר בישראל בתחום החיסכון ארוך הטווח. החברה מנהלת נכסים בהיקף של 280 מיליארד שקל, ויש לה 2 מיליון לקוחות. לכן, ההשפעה הכלכלית שלה גדולה. עיקר ההכנסה והרווחיות של מגדל נובעות מתחום ניהול הנכסים בביטוחי מנהלים, קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות השתלמות וקרנות נאמנות. משום כך, מנהל ההשקעות הראשי של מגדל הוא הדמות החשובה ביותר לרווחיות.

בשנים האחרונות מגדל אינה מצטיינת בתחום השגת התשואות, כשהסיבה לכך בחלקה היא שבמגדל קיימת תפישת עולם השקעתית שמרנית בהרבה מאשר בחברות האחרות. מגדל הגיעה למקום האחרון בתשואות ב-2019 ובשלוש השנים האחרונות בתחום החיסכון ארוך הטווח.

בתגובה להתנהלות של אליהו וכתוצאה מכך, החליטו עוז וגלעד לפנות לרשות שוק ההון והביטוח בראשות משה ברקת, ולהתלונן על כך שבעל השליטה בחברה מתערב במקומות שבהם אינו אמור להתערב. גלעד, שידוע כמי שמצליח לעבוד היטב עם בעלי שליטה בחברות שבהן החזיק בתפקידים בכירים, ואף לגונן עליהם - כפי שעשה, למשל, עם עידן עופר כשכיהן כמנכ"ל החברה לישראל, מוצא את עצמו במצב קצת לא רגיל עבורו של עימות מתוקשר עם מי שמינה אותו לתפקיד. בעקבות פניית עוז וגלעד, פנה ברקת לשלמה לאליהו לשיחת בירור, וכן זימן את שתי הדח"ציות, רונית בודו ומירב בן כנען, להציג את עמדתן.

מנגד, מקורבים לאליהו ציינו כי גלעד מתנהל בחברה כבתוך שלו; הוא מתעלם מבעל השליטה, שהשקיע הון לא קטן ברכישת החברה; ופועל כדי למנות את מקורביו לתפקידי מפתח בחברה - כדי שבפועל הוא ייהנה משליטה בחברה. עכשיו נותר לראות מה ברקת יעשה. לאחר שאת מגדל עזבו תחת אליהו כבר חמישה מנכ"לים וארבעה יו"רים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker