נתניהו: משפחות יקבלו מענק של 500 שקל - עבור כל ילד וקשיש

בכירי האוצר הופתעו מהבטחה החדשה של נתניהו, שעלותה הכוללת עשויה להגיע לכ-2 מיליארד שקל. ראש הממשלה אמר הערב גם כי הכניסות לבני ברק וממנה יצומצמו למינימום

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתניהו במשרד ראש הממשלה, לפני כשבועיים
נתניהו במשרד ראש הממשלה, לפני כשבועייםצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב כי הכניסות לבני ברק וממנה יצומצמו למינימום, והבטיח כי המדינה תדאג לצרכי התושבים. 

בנוסף אמר נתניהו כי כל משפחה תקבל 500 שקל לחשבון הבנק - עבור כל ילד עד גיל 18 (עד 4 ילדים). גם קשישים יקבלו מענק כספי של 500 שקל.

במשרד האוצר הופתעו מההכרזה של ראש הממשלה על התשלומים לילדים וקשישים, ואמרו כי במשרד לומדים את ההחלטה. קצבת ילדים משולמת בישראל ל-2.96 מיליון ילדים (נכון לינואר האחרון), שכ-2.67 מיליון מהם הם הילד הראשון עד הרביעי במשפחה. תשלום חד-פעמי בסך 500 שקל לכל אחד מהם יעלה כ-1.3 מיליארד שקל. כמו כן, בישראל כ-1.2 מיליון אזרחים ותיקים, שמהם כ-1.05 מיליון מקבלי קצבת זקנה ושארים מהביטוח הלאומי. תשלום של 500 שקל לכל אחד ממקבלי קצבת הזקנה יעלה כ-525 מיליון שקל.

על פי משרד האוצר, ישולם גם תשלום חד-פעמי בסך 1,000 שקל למקבלי קצבת מזונות מהביטוח הלאומי (בעיקר נשים שנפסקו להן מזונות, והחייב בכך אינו משלם אותם). בינואר היו בישראל כ-14.3 אלף מקבלי קצבת מזונות.

עוד אמרו במשרד האוצר כי בדיונים שהתקיימו במשרד וברשות המסים הוחלט לשלם את המענק המיוחד לעצמאים לזכאים מגיל 20 ומעלה, ולא מגיל 28 או 23 כפי שתוכנן קודם לכן – וכי גם בעלי שליטה בחברות מעטים (חברות שבהן בעלי מניות ספורים המעסיקים את עצמם, למשל משרדי אדריכלים) יקבלו מענק בדומה לעצמאים. גם עסקים שנפתחו ב-2019 יזכו למענה במסגרת המענק לעצמאים, הוסיפו במשרד האוצר – אבל לא פירטו לפי איזה מנגנון.

"הממשלה תגיש הצעת חוק לכנסת בעניין זה", אמר נתניהו על המענקים שהציג. עד כה, קודמו התשלומים לציבור במסגרת התוכנית הכלכלית של הממשלה – למשל הרחבת הזכאות לדמי האבטלה - באמצעות תקנות לשעת חירום. גם המענקים לעצמאים מתוכננים להיחקק באמצעות תקנות לשעת חירום, ולא בהצעת חוק שתוגש לכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker