הצבא נערך לאכיפת הסגר על בני 65 ומעלה

הממשלה הטילה על פיקוד העורף את האחריות לאכיפת הסגר על בני 65 ומעלה ■ הצבא יתחיל להפעיל מלוניות לחוזרים מחו״ל כדי לוודא שאינם נשאים של נגיף קורונה ■ זו עליית מדרגה במאבק בהתפשטות המגיפה ■ האם בקרוב חיילים יאכפו את הסגר?

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חיילים מתרגלים תרחיש מול חיזבאללה במושב יערה בגבול לבנון, החודש
חיילים בתרגיל של פיקוד העורף. האם בקרוב הצבא יאכוף את הסגר?צילום: גיל אליהו

שבועיים לאחר שהממשלה החליטה להטיל הגבלות על התנועה ברחובות - צפוי  צה״ל להגביר את מעורבותו בטיפול במשבר. פיקוד העורף נערך בשעות אלה לכך שהממשלה תעביר אליו ביום ראשון את האחריות לאכיפת הסגר על בני 65 ומעלה.

פיקוד העורף יתמקד רק בכמחצית מ-460 אלף האזרחים בגילים אלה שלהערכתו יזדקקו לסיוע – אזרחים המתגוררים במקבצי דיור וכאלה ללא "עורף משפחתי". פיקוד העורף צפוי להעביר מזון ותרופות עבורם – דרך הרשויות המקומיות. אספקת המזון תבוצע על בסיס המערך הסדיר של צה״ל ותצריך בתור התחלה כ-3000 חיילים. בצה״ל מעריכים כי בהמשך ידרשו עוד כ-4,000 חיילים לצורך כך.

במקביל, החל במוצאי שבת תעבור לפיקוד העורף האחריות על הכנסתם לבידוד של אזרחים ישראלים השבים מחו"ל, זאת על פי תוכנית מגירה תוכנית של המועצה לביטחון לאומי. לפי התוכנית אזרחים השבים לישראל מארה"ב, איטליה, ספרד או צרפת לא יישלחו לבידוד ביתי, כפי שנעשה עד כה, אלא יועברו למשך 48 שעות לבתי מלון שיוכשרו לצורך זה. כך ניתן יהיה לבדוק אם הם אכן נושאים את הנגיף. מדובר בקבוצת אוכלוסייה לא קטנה - כ-1,000 אזרחים - המגיעים לישראל בכל יום, ואינם נבדקים כרגע.

מוקד משותף של פיקוד העורף ומד"א. מה האסטרטגיה של המדינה בניהול המשבר?
מוקד משותף של פיקוד העורף ומד״א לטיפול במשברצילום: דובר צהל

נכון להיום, פיקוד העורף מסייע למשרד הבריאות בהפעלת ארבעה מלונות לחולים קלים בקורונה. בסוף השבוע צפויים להיפתח שלושה מלונות נוספים מסוג זה. בפיקוד העורף מתעתדים לפתוח עוד 15 בתי מלון בשבוע הבא בעיקר לצרכי בידוד האזרחים השבים מחו"ל.

אפיק נוסף לפעילות פיקוד העורף במקרה של החמרת הסגר המשק הוא אכיפתו. נכון להיום, אכיפת הסגר מתבצעת על ידי משטרת ישראל בלבד – בסיוע כוחות מילואים של מג"ב. במידה והסגר יוחמר צפוי פיקוד העורף לסייע למשטרה באמצעות חיילים בסדיר הנמצאים בקורסים שונים שיסייעו לה במשימה. גם באפיק זה, כמו בסוגיית הסיוע לאזרחים בני 65 ומעלה, בצה״ל שואפים להימנע משימוש בכוחות מילואים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker