בניגוד לחרדים: הבדואים בכפרים הלא מוכרים מצייתים להוראות הקורונה

גורמים שעוסקים בטיפול בחברה הבדואית בממשלה מדווחים כי הקהילה מצייתת להוראות ההתנהגות בנוגע לקורונה: "להבדיל מהחרדים, הם לא מחפשים לעשות דווקא לממסד" ■ בניסיון ליצור אמון, המדינה החליטה להקפיא לעת עתה פעולות אכיפה נגד מבנים לא חוקיים

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יישוב בדואי בנגב
יישוב בדואי בנגב. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אליהו הרשקוביץ

"הקהילה הבדואית לוקחת אחריות, ומצייתת להוראות ההתנהגות בנוגע לקורונה" — כך מדווחים מי שעוסקים בטיפול בחברה הבדואית בממשלה. לדברי הגורמים הממשלתיים, החברה הבדואית הפנימה את החשיבות של ציות להוראות ההתנהגות, וש"להבדיל מהחרדים, הם לא מחפשים לעשות דווקא לממסד".

החברה הבדואית בדרום מונה יותר מ–200 אלף איש, מתוכם כ–80 אלף חיים בכפרים הלא מוכרים — פחונים באמצע המדבר, בלי חיבור לתשתיות מים, חשמל או תקשורת. אוכלוסית הפזורה מדאיגה מאוד את גורמי הבריאות בממשלה, בגלל שמדובר בחברה מנותקת, שאין לה אמצעים להגן על עצמה ולבודד את עצמה, ורבים מבניה שבו לאחרונה מלימודים בחו"ל, בעיקר בירדן ובמזרח אירופה.

כדי לסייע לבדואים החלה התגייסות של הרשות לפיתוח הבדואים במשרד החקלאות, ביחד עם גורמי החברה האזרחית כמו עמותת אג'יק, ראשי הרשויות הבדואים, משטרה ואנשי חברה ודת, בניסיון להעביר את המסרים ההתנהגותיים לבדואים. אלה כללו גיוס של האימאמים במסגדים כדי שיעבירו את המסר, ואף יסגרו את המסגדים לתפילות; ראשי רשויות שהעלו סרטונים והפיצו אותם ברשתות החברתיות; ואפילו גורמים מכובדים בקהילה, כמו וטרינרים.

התוצאה, כפי שמדווחים גורמים שמטפלים בחברה הבדואית, היא שינוי התנהגותי. "המשטרה פשטה בתחילת השבוע על כמה חנויות נרגילה ומסעדות שעדיין היו פתוחות. היו גם מקרים של מי שחזרו מחו"ל ולא בודדו את עצמם. אבל העברנו את המסרים, והחברה עצמה עכשיו מוקיעה אותם וקוראת להם לא להסתובב בחוץ. זאת נקודה בעייתית, כי מי שמתגורר באוהל או בפחון אין לו איפה לבודד את עצמו. מצד שני, החיים באוויר הפתוח כנראה מקטינים מאוד את פוטנציאל ההדבקה בנגיף".

צעדים בוני אמון

בעשורים האחרונים חלה הקצנה גדולה בחברה הבדואית, והתרחקות רבה מהממסד הישראלי. הבדואים דורשים בעלות על חלק גדול מקרקעות הנגב, בעוד המדינה מסרבת להכיר בתביעות הבעלות הללו, והדבר מוליד מתח רב וצווים להריסות בתים לא חוקיים. בניסיון ליצור אמון, המדינה החליטה להקפיא לעת עתה את פעולות האכיפה נגד מבנים לא חוקיים בחברה הבדואית.

על רקע החשדנות הרבה של החברה הבדואית כלפי הממסד הישראלי, ונוכח גילויי הסרבנות הפומביים של החברה החרדית, הצייתנות הבדואית עתה מפתיעה לטובה. מתברר שהבדואים, בניגוד לחרדים, נוהגים באחריות, והם אינם עוסקים בהפרה מכוונת של כללי הממסד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker