"אין מספיק איוורור": בליכוד משתמשים בהנחיות משרד הבריאות כדי להשבית את הכנסת

בליכוד מנסים למנוע הקמת ועדה מסדרת עם רוב למתנגדי נתניהו, המשקף את יחסי הכוחות בכנסת. הסיבה: חשש מכינון חוק שיימנע מנאשם בפלילים להתמודד בבחירות הבאות. המפגש בין נציגי הסיעות, שנועד להסדיר את תחילת פעילות הוועדה המסדרת, התפזר בלי הסכמה

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיקי זוהר ובנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן
חגי עמית

המאבק על קיומה של כנסת מתפקדת, שתפקח על פעילות הממשלה במשבר הקורונה, נמשך גם היום (ג'). המפגש של נציגי סיעת כחול לבן ונציגי הליכוד היום בצהריים שנועד להסדיר את תחילת פעילות הוועדה המסדרת התפזר בלי שהצדדים הגיעו להסכמה.

בכחול לבן שואפים להקים ועדה מסדרת במהירות האפשרית. הם מעוניינים בכך מתוך רצון להביא להקמת ועדת הכספים ועוד ועדה חדשה - "ועדת קורונה" שתפקח על הדרך בה מנוהל המשבר הבריאותי הנוכחי על ידי הממשלה. בליכוד לעומת זאת, מנסים לטרפד את המהלך, מפני שהם מבינים כי מטרת גוש המפלגות המתנגד להמשך כהונתו של בנימין נתניהו כראש ממשלה היא להחליף את יו"ר הכנסת, יואל (יולי) אדלשטיין, ולזרז את חקיקת חוקים המגבילים את יכולתו של ראש ממשלה הנאשם בפלילים להמשיך בכהונתו.

טירוף הקורונה: עד כמה הכלכלה תתרסק - ומה יקרה לחסכונות שלנו - האזינו

האינטרסנטים עם גילעד אלטשולר: מה יקרה לחסכונות שלנו

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

העילה למניעת המהלך היום היתה דרישת הליכוד שהוועדה המסדרת תמנה עשרה אנשים בלבד. מספר זה התבסס לכאורה על בסיס הנחיות משרד הבריאות בנוגע למספר האנשים הרשאים להתכנס בחדר אחד בימים אלה. עם זאת, המשמעות של ועדה המונה עשרה אנשים בלבד היא שלגוש התומך בנתניהו ולגוש המתנגד להמשך כהונתו יהיה את אותו מספר אנשים בוועדה - אף על פי שלגוש המתנגדים לנתניהו יש רוב בכנסת.

בכחול לבן דרשו בתחילה שהוועדה המסדרת תמנה 17 חברי כנסת. לטענתם, משרד הבריאות הבהיר להם כי הוא אינו מגביל את פעילות הכנסת לפורום של עשרה ח"כים ומטה ודי בכך שיישמר מרחק של 2 מטרים בין חבר כנסת אחד לאחר. בתגובה להתעקשות הליכוד על הגבלת מספר חברי הוועדה לעשרה, הצהירו בכחול לבן כי הם מוכנים גם לפחות מכך, כל זמן שיהיה מדובר במספר אי זוגי שיאפשר להם לקיים רוב לטובתם.  

מי שחיפש סימנים לכך שהליכוד שואף לכך שהכנסת תקיים פעילות מינימלית בתקופה הנוכחית, יכול היה למצוא אותם בהצהרתו של יו"ר סיעת הליכוד בכנסת, ח"כ מיקי זוהר, בפתח הדיון. זוהר טען כי הוא עשה בדיקה ומערכת הסירקולציה במשכן אינה בטוחה דיה כדי לאפשר התנהלות של מאות אנשים בימי הקורונה. בהמשך הבהיר היועץ המשפטי לכנסת איל ינון בדיון לעומת זאת, שאין ליו"ר הכנסת הזכות למנוע את פעילותה השגרתית של הכנסת בגלל משבר הקורונה.  

למרות השאיפה של כחול לבן, החלפתו של אדלשטיין עדיין לא יצאה אל הדרך. אדלשטיין מסרב לכנס את הכנסת לצורך זה ובכחול לבן ממתינים עדיין לחוות דעתו של ינון בנושא.

זוהר אמר היום כי "הערך הדמוקרטי הבסיסי בפרלמנט הוא לקיים דיון בו אתה משכנע את הצד השני שחולק עליך. אתה עושה זאת עם כלים פרלמנטריים כמו הצעות לסדר, ריוויזיה, התייעצות סיעתית וייעוץ משפטי, כשיש לך יכולת לשמוע את התגובות לדבריך ולאתגר אותן. זה ערך בסיסי בדמוקרטיה. כרגע ההליך הזה לא יכול להתקיים כי יש הגבלה של עשרה אנשים במקום אחד. לכן אמרתי שלצורך הקמת ועדות יש צורך לדון בסוגיות האלה. בכחול לבן מציעים לדוגמה הצבעה טלפונית. אין לזה ערך".

ח"כ איילת שקד (ימינה) אמרה בדיון אצל יו״ר הכנסת כי "חייבים להקים ועדות במהרה לפיקוח על עבודת הממשלה. ועדת חוץ וביטחון חייבת לפקח על תקנות העיקוב הסלולרי בצורה שקופה ופתוחה".

מאוחר יותר אמר אחמד טיבי, יו"ר סיעת הרשימה המשותפת: "היה ברור בישיבה אצל היו"ר אדלשטיין שהליכוד ובלוק הימין מעונינים לסגור את הכנסת ולבלום כל ניסיון להקמת ועדה מסדרת. זה ניצול ציני ומסוכן של בהלת הקורונה. המתקפה על הדמוקרטיה בעיצומה - והיא מונהגת על ידי בנימין נתניהו".

ח"כ עפר שלח (כחול לבן), אמר כי "הליכוד במצוות ביבי רוצה לסגור את הכנסת. לא תהיה ועדת כספים שתעביר סיוע קריטי למי שאיבד את הכנסתו, לא תהיה ועדת קורונה שתפתור את אין ספור הבעיות שיוצר המשבר. העיקר שלא יהיה רוב נגד ביבי ולא יהיה יו"ר קבוע. חרפה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker