תנובה הפסידה בייצוגית על מחיר הקוטג׳ ותפצה את הצרכנים בעשרות מיליוני שקלים

תנובה נדרשת להחזיר לקבוצה את הרווח הבלתי הוגן שהרוויחה על מכירת גבינת הקוטג' בגביעי 250 גרם 5% ו-9% בין 2009-2011 ■ תנובה: לומדים את פסק הדין

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאת הקוטג', 2011
מחאת הקוטג', 2011צילום: מוטי מילרוד

השופטת אסתר שטמר מבית המשפט המחוזי מרכז נתנה היום פסק דין שבו קיבלה את התביעה הייצוגית שהוגשה נגד תנובה בשל העלאת מחיר הקוטג' בצורה מופרזת בשנים שבין הוצאותו מפיקוח מחירים לבין המחאה החברתית. זה פסק דין סופי ראשון בתביעת מחיר מופרז שפוסק גם פיצויים.

השופטת כתבה בפסק הדין שהינו חסוי בשל נתונים סודיים בנוגע לתנובה, כי התביעה מתקבלת במלואה ותנובה נדרשת להחזיר לקבוצה את הרווח הבלתי הוגן שהרוויחה על מכירת גבינת הקוטג' בגביעי 250 גרם 5% ו-9% בתקופה שבין ינואר 2009 יד סוף יוני 2011. סכום הפיצוי ייקבע אחרי חישוב אך לפי הערכות מדובר בעשרות מיליוני שקלים. 

באפריל 2016 אושרה התביעה הייצוגית שהגיש אופיר נאור באמצעות עורכי הדין שחר בן מאיר ודוד דנינו ובה נטען כי תנובה הפרה לכאורה את חוק ההגבלים העסקיים (היום חוק התחרות), האוסר על מונופול לגבות מחיר לא הוגן ולנצל כוחו לרעה. הצדדים לא התפשרו וכעת ניתן פסק דין. 

במסגרת אישור הבקשה, כתבה השופטת שטמר כי "על רקע "מחאת הקוטג'" נולדה הבקשה שלפניה, שלפיה במהלך התקופה ממרץ 2008 ועד יולי 2011 קבעה תנובה מחיר מופרז ובלתי הוגן לגבינת הקוטג', שמלמד על פגיעה בציבור תוך ניצול לרעה של מעמד המונופולין של תנובה בשוק מוצרי החלב, ובפרט בשוק גבינת הקוטג'".

מתנובה נמסר כי הם רק כעת קיבלו את פסק הדין וכי בחברה לומדים אותו. 

בישראל הוגשו עד היום כבר יותר מעשר תביעות ייצוגיות נגד מונופולים שונים בטענה שהם גובים מחיר מופרז מהצרכנים. בית המשפט העליון טרם הכריע בשאלה האם יש בכלל עילת תביעה על מחיר מופרז. חוק התחרות מכיר באפשרות שמונופול יוריד מחירים בצורה אגרסיבית כדי למנוע ממתחרה גישה לשוק. לעומת זאת, האפשרות של צרכנים לתבוע בעילה של מחיר גבוה עד כדי הפרזה אינה מעוגנת בצורה ברורה בלשון החוק.

להחלטה העקרונית בסוגיית המחיר המופרז תהיה השפעה משמעותית על כל מונופול ועל כל צרכן בישראל. בנובמבר התבקש היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט על ידי בית המשפט העליון לחוות דעתו בשאלה הזאת לאחר שהחברה המרכזית לייצור משקאות קלים (קוקה קולה) עירערה על פסק דין שנתן במחוזי השופט עופר גרוסקופף  (שהיום הוא שופט בעליון) ובו הוא אישר בקשה לייצוגית נגד החברה בגין גביית מחיר מופרז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker