חגי עמית
חגי עמית

התעשייה האווירית (תע"א) פירסמה השבוע כי היא זכתה במכרז לייצור כנפיים למטוס האימון של חיל האוויר האמריקאי T-38 בסכום של 240 מיליון דולר. מדובר בהזמנה שהיא המשך של הסכם שנחתם בין החברה לחיל האוויר האמריקאי עוד ב-2011. אם תוכניות הנהלת החברה היו מקודמות כראוי - הודעה כזו היתה מהווה עוד בשורה טובה לחברה, בדרך להנפקת 25% ממניותיה.

אלא שהנפקת התעשייה האווירית תקועה. היא היתה אמורה לעלות לדיון בוועדת השרים לענייני הפרטות שהתכנסה לפני שבועיים, אך הדבר לא התרחש - למרות שלכאורה היה לו גיבוי פוליטי נרחב. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביע בעבר תמיכה במהלך, כך גם שר הביטחון, שר האוצר ומרבית שרי הליכוד. למרות זאת, מזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, הודיע על דחיית הדיון בוועדה. הסיבה לכך אינה ידועה. אם המערכת הפוליטית תומכת במהלך, מדוע הוא מעוכב?

התעלומה התגברה כשפנינו למזכירות הממשלה בניסיון להבין את הנושא. בתגובה נמסר לנו כי "הדיון נדחה בשל קשיים משפטיים שהיועץ המשפטי לממשלה העלה ונמצאים כעת בבחינה. לדחייה אין שום קשר ללשכת ראש הממשלה".

תעשייה אווירית
תעשייה אוויריתצילום: תומר אפלבאום

כשפנינו ללשכת היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, כדי להבין מהם הקשיים שמזכירות הממשלה מתייחסת אליהם, נמסר לנו: "למיטב ידיעתנו, ההחלטה שלא לקיים דיון בוועדת השרים לענייני הפרטה בנושא תע"א היא החלטה של גורמי המדיניות. משכך, סוגיית בשלותה של ההצעה או סוגיות משפטיות אחרות לא עמדו על הפרק, ולכן לא נדרשה עמדה של היועץ המשפטי לממשלה בעניין".

מפגן הגרסאות הסותרות הזה לא מותיר לנו את האפשרות אלא לתהות אם אחד הגורמים המעורבים בתהליך - הפוליטיקאים, משרד ראש הממשלה או משרד המשפטים - מעכב את ההנפקה, אבל אינו מעוניין בכך שמישהו יידע כי הוא זה העומד מאחורי העיכוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker