האינפלציה ב-2019 - 0.6%, מחירי הדירות ממשיכים לעלות

במחירי הדירות חלה עלייה חודשית של 0.5%, שהגדילה את שיעור ההתייקרות השנתי ל-3.4% ■ ההלבשה התייקרה ב-1.6% בדצמבר, ואילו הירקות והפירות הטריים הוזלו ב-3.7%

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שוק הכרמל
שוק הכרמל. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: בלומברג

מדד המחירים לצרכן נותר ללא שינוי בדצמבר 2019. ב-2019 כולה, האינפלציה בפועל (השינוי במדד המחירים לצרכן) היתה 0.6%, כך לפי נתונים שפירסמה הערב (ד') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. 

במחירי הדירות, שאינם משוקללים במדד המחירים לצרכן, חלה עלייה חודשית בשיעור 0.5% (באוקטובר-נובמבר לעומת ספטמבר-אוקטובר). בהתבוננות שנתית (אוקטובר-נובמבר 2019 לעומת חודשים אלה ב-2018), עליית המחירים הואצה ל-3.4%. 

בדצמבר חלה עלייה של 1.6% בסעיף ההלבשה במדד המחירים לצרכן. לעומת זאת, מחירי הירקות והפירות הטריים ירדו ב-3.7%, ומחירי התרבות והבידור נסוגו ב-1.5%.

שנה שישית ברציפות של אינפלציה מתחת ל-1%

2019 היא השנה השישית ברציפות שבה האינפלציה בפועל מחטיאה מלמטה את טווח היעד של בנק ישראל - 1%-3%. ב-2014-2016 האינפלציה אף היתה שלילית. 

עוד שנה

התנודה החדה ביותר במדד ב-2019 אירעה במאי, שבו זינקו המחירים לצרכן ב-0.7% - העלייה החדה ביותר במדד בחודש בודד כלשהו מאז יוני 2013. עם זאת, בחודש הבא, יוני, צלל המדד ב-0.6% - הירידה החדה ביותר בחודש בודד כלשהו מאז יוני 2017. שיעור האינפלציה בפועל (השינוי במדד ב-12 החודשים האחרונים) טיפס מ-0.8% בדצמבר 2018 ל-1.5% במאי האחרון, אבל אחר כך ירד במהירות בתוך חודשיים ל-0.5%, ונותר בין 0.3% ל-0.6% מאוגוסט עד נובמבר. 

בשבוע שעבר החליט בנק ישראל להשאיר את הריבית במשק ללא שינוי, ברמה של 0.25%, חרף האינפלציה הנמוכה ואף שבנובמבר המדד ירד ב-0.4% - שיעור חד מהצפוי. בוועדה המוניטרית בבנק המרכזי ציינו כי "בחודשים הקרובים האינפלציה צפויה להישאר נמוכה, אולם מרבית הציפיות והתחזיות לשנה נותרו בקרבת הגבול התחתון של היעד" (1%). עוד אמרו בבנק ישראל כי האינפלציה נלחצת כלפי מטה בגלל התחזקות השקל במשך 2019 - בשיעור 8.3% לעומת שער החליפין הנומינלי האפקטיבי, המשקלל את שערי המטבעות של שותפות הסחר העיקריות של ישראל. חטיבת המחקר בבנק ישראל הפחיתה בשבוע שעבר את תחזית האינפלציה שלה ל-2020.

"לא ברור עדיין אם אכן חלה ירידת נוספת בסביבת האינפלציה, או שהימצאות האינפלציה מתחת ליעד היא אכן זמנית ומושפעת מגורמים בעלי אופי תנודתי", אמר נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, במפגש עם עיתונאים לאחר פרסום החלטת הריבית (ולפני פרסום מדד דצמבר). ירון הסביר את האינפלציה הנמוכה בייסוף המצטבר שחל בשקל, בירידה במחירי הפירות והירקות, וב"האטה מסוימת בקצב העלייה של סעיף הדיור".

לדברי ירון, האינפלציה צפויה להישאר נמוכה בחודשים הקרובים. עם זאת, אמר, "נכון לעכשיו" מעריכים בבנק ישראל כי כשמדד יוני 2019, שהיה נמוך במפתיע, ייצא מהחישוב של השינוי במדד ב-12 החודשים האחרונים, האינפלציה תשוב לקרבת 1%. ירון אף רמז כי הוועדה המוניטרית תהיה מוכנה לסבול תקופה ארוכה יחסית של אינפלציה נמוכה מבלי להרחיב במידה ניכרת את המדיניות המוניטרית. לדבריו, "צמיחת המשק, שוק העבודה ההדוק ועליית השכר צפויים לתמוך בחזרת האינפלציה ליעד. מנגד, ההשפעה בפיגור של הייסוף שהצטבר עד כה צפויה להמשיך ללחוץ את האינפלציה כלפי מטה בחודשים הקרובים, והתגברות התחרות במשק, תופעה רצויה כשלעצמה, תמשיך לפעול לירידת האינפלציה לאורך זמן. כל עוד הביקושים במשק ממשיכים להיות איתנים הם ימשיכו לפעול לעליית האינפלציה, גם אם הכוחות הפועלים בכיוון הנגדי עשויים להאריך את משך הזמן שייקח עד שהאינפלציה תשוב לטווח היעד".

מחירי הדירות החדשות עברו לעלייה

שיעור השינוי החד ביותר במחירי הדירות נמדד ב-12 החודישם האחרונים במחוז תל אביב - שבו טיפסו המחירים ב-5%. במחוז הצפון עלו מחירי הדירות ב-4.1% בשנה האחרונה, ובמחוז ירושלים עלו המחירים ב-2.8%.

בהתבוננות חודשית, חלו באוקטובר-נובמבר עליות במחירי הדירות במחוז תל אביב (בשיעור 1.5%), וגם במחוזות הצפון (0.7%) והמרכז (0.3%). בשאר המחוזות חלה ירידת מחירים חודשים - בשיעור 0.6% במחוזות הדרום וירושלים, ובשיעור 0.1% במחוז חיפה.

במדד מחירי הדירות החדשות חלה עלייה חודשית בשיעור 0.4%, לאחר הירידות בחודשים האחרונים. ב-12 החודשים האחרונים עדיין ניכרת ירידה במחירי הדירות החדשות - בשיעור 4.2%. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום