לישראל אין ממשלה - אבל צה"ל כבר יודע מה יעשה עם התקציב בשנים הבאות

התוכנית הרב-שנתית שהגדירה את פעילות צה"ל בחמש השנים האחרונות צפויה להסתיים ביולי 2020 ■ בהיעדר ממשלה מתפקדת, אין בנמצא זרוע מבצעת שתוכל לאשר תוכנית חדשה לצה"ל - והרמטכ"ל כוכבי אינו ממתין בחיבוק ידיים

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי
חגי עמית
חגי עמית

ביולי 2020 צפוי להסתיים תר"ש גדעון - התוכנית הרב-שנתית לייעול, מיצוי והתחדשות המשאבים בצה"ל - שהגדירה את פעילות צה"ל בחמש השנים האחרונות. במקביל לכך, יסתיים גם הסכם כחלון-יעלון, שהגדיר את המתווה הרב-שנתי של תקציב הביטחון.

בהיעדר ממשלה מתפקדת, אין בנמצא עדיין זרוע מבצעת שתוכל לאשר תוכנית רב-שנתית חדשה לצה"ל. אלא שהרמטכ"ל אביב כוכבי אינו ממתין בחיבוק ידיים. גם אם התקציב שיינתן לו עדיין לא ידוע, כוכבי עבד בשנה האחרונה על הגדרת עקרונות התר"ש החדש - תר"ש תנופה - שיגדיר כיצד ייראה צה"ל בשנות כהונתו.

צה"ל נמצא בישורת האחרונה של אריזת ההצעה של כוכבי לתר"ש החדש לקראת פתיחת המו"מ התקציבי בנוגע אליו עם משרד האוצר. יש בו רכיבים שהוא שואף להתחיל לקדם כבר בתחילת 2020, שכן מטבע פעילותה המערכת הביטחונית אינה יכולה להרשות לעצמה לעצור את עצמה, ואכן היא אינה עושה זאת, בגלל הקיפאון השורר במערכת הפוליטית, שאמורה לגבות אותה.

כך נוצר מצב בעייתי שבו משרדי הממשלה, כולל משרד הביטחון, יתחילו להתנהל בינואר 2020 במנגנון של תקציב המשכי - תקציב המבוסס על תקציב 2019 שבמסגרתו בכל חודש יוקצה למשרדים סכום שהוא 1/12 מהתקציב הקודם - בזמן שצה"ל ישאף כבר להתחיל לקדם את התוכנית החדשה שלו גם אם אין מסגרת תקציבית שמגבה אותו וכאשר הדיונים עם האוצר עוד לא החלו. בשורה התחתונה, ככל שהתר"ש יכלול עלייה בהוצאות הצבא - הדבר יביא לקיצוץ בהוצאות משרדי ממשלה אחרים.

במסגרת גיבוש התר"ש, בשנה האחרונה נערכה בצה"ל סדרת סדנאות שנועדו לנתח את החוזקות והחולשות של הצבא. הוקמו שלושה צוותים ראשיים - אחד לנושא הגנה, השני לנושא מהלומות והשלישי לנושא תמרון. לכל צוות הוקמו צוותי משנה בהובלת אלופים ותא"לים, ואחריהם הוקמו צוותי עבודה שהציגו את תוצריהם בסדנה מסכמת בספטמבר, שבה ניתנה לארבע קבוצות של מפקדים משימה של בניית תר"ש מפורט.

יירוט של כיפת ברזלצילום: REUTERS

התוכניות של צה"ל מתעלמות משאיפות האוצר

אין בהגדרות התר"ש התייחסות לכסף הנדרש לכל אפיק ואין בו גם התייחסות ישירה לעלויות כוח האדם, אולם ניתן להסיק ממנו על המקומות שבהם שואף כוכבי להשקיע את תקציבי הצבא בשנים הקרובות.

בזמן שצבא ארה"ב, למשל, מסב בשנים האחרונות את המיקוד שלו מהתמודדות עם לוחמת גרילה להתמודדות עם צבאות גדולים המצוידים היטב, תפישת ההפעלה שייצר צה"ל לאחר הסדנה שנערכה מתמקדת בהתמודדות עם אויב דמוי חמאס - אויב מפוזר על שטח גדול, עירוני ברובו, ומצויד בטילים ונשק רקטי המאפשרים לו לאיים על אזרחי ישראל. אויב שאינו מצריך פעילות של כוחות שדה דוגמת שריון, תותחנים או חי"ר בהיקפי ענק, אבל כן דורש את הגדלת היכולת המודיעינית לחשיפת האויב במרחב האורבני - שמשמעותה הגדלה של יכולות הסייבר ואמצעי הראייה של הצבא, ושיפור יכולות התקפיות מדויקות ואמצעי השמדה מדויקים.

בתחום יכולות הסייבר נכללת במטרות התר"ש החדש יצירת מרחב דיגיטלי משותף צה"לי, שישתף מידע בין כל מערכות הלחימה. בצבא שואפים לקדם בתר"ש החדש גם את הגדלת האימונים בשטחים אורבניים והסימולטורים.

התוכניות של צה"ל אינן מתייחסות לשאיפות האוצר לכך שייעשה בצבא בדק בית בנוגע להטבות למשרתים, כדוגמת הטבת הגדלות הרמטכ"ל - תוספת של צבירה לפנסיה שניתנת לאנשי הקבע בעבור שנים שבהן לא שירתו בקבע, וכן ביטול הטבת המס המתבצעת בגילום עלות רכב צמוד לצרכי מס שמקבלים משרתי הקבע. ואולם הצבא כן מגדיר כיעד בתר"ש החדש את שימור האנשים האיכותיים במסגרת השירות, זאת לנוכח המשק האזרחי הנמצא בצמיחה מתמדת.

עוד השקעות שהצבא מתכנן בתר"ש הבא הן קידום הקמת היחידה הרב-ממדית - המשלבת יכולות מודיעין, אוויר, תת-קרקע, סייבר ולוחמה אלקטרונית - כך שתהיה מבצעית ברבעון הראשון של 2020; רכש כלי טיס בלתי-מאוישים; השקעה באינטרנט המבצעי; שדרוג ההגנה הרב-ממדית על הגבולות הישראליים, בין היתר באמצעות פיילוט שייצר מקטע גבול חכם ברצועת עזה; שינוי פרישת סוללות כיפת ברזל והקמה של סוללה חדשה (שמינית); ושיפור ההגנה מפני רחפנים ברצועת עזה ובצפון ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker