מעסיקים שימו לב: מתנות בחגים לעובדים הן הטבה החייבת במס מלא

לקראת תקופת החגים, נוהגים מעסיקים רבים בישראל לתת מתנות לעובדים ■ מהו אופן המיסוי החל על מתנות אלה?

אריאל כץ
אריאל כץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרטיסי מתנה
כרטיסי מתנהצילום: joingate / Getty Images/iStockphoto

לפי הוראות החוק, אין חובה שחלה על מעביד להעניק לעובדיו מתנה בחג. עם זאת, הדבר הפך לנפוץ ונהוג מאוד בישראל, ולכן על המעביד שאינו חפץ במתן מתנה לחג, לבדוק אם הוא אינו מחויב בכך ממילא לפי הסכם קיבוצי, חוזה עבודה אישי שנחתם מול העובד או אפילו נוהג שהשתרש במקום העבודה שלפי פסיקת בתי הדין בעבודה, עשוי להפוך לנוהג שמחייב את המעסיק.

שי לחג עשוי להינתן במזומן, בצ'ק, בתווי קנייה או במוצר מסוים. כך או כך, מתנה לחג לעובד נחשבת לטובת הנאה, שחייבת במלואה בתשלום מס, ולכן על המעביד לכלול אותה כחלק ממשכורתו של העובד. ככלל, יש לזקוף את ההטבה בתלוש לפי הערך הנקוב של התלושים או המתנה, אך במקרים בהם המעביד רוכש את המתנה בהנחה בשיעור קבוע, ניתן לחייב את העובד במס לפי עלות התלושים או המתנה, ולא לפי הערך הנקוב.

ככל שהמעסיק חפץ בכך, הוא רשאי לגלם את שווי ההטבה לעובד, כלומר הוא רשאי להחליט שהוא סופג את עלויות המס הנלוות למתנה (באופן שבו ערך המתנה ניתן לעובד "נטו ממס"), אך אין חובה על המעסיק לעשות כן.

על פי רוב, המעביד נותן בעצמו את השי לעובדים. עם זאת, בחלק ממקומות העבודה גם ועד העובדים מעניק שי מטעמו. במקרים אלה, ובמידה שהמעביד משתתף בעלויות המתנות שמחלק הוועד – יש לראות גם בגובה אותה השתתפות כמתנה מהמעביד לעובד, באופן שיחולו עליה הכללים שפורטו לעיל.

עם זאת, ככל שהמעביד משתתף במתנה בסכום גלובאלי שאינו ניתן לייחוס לעובדים ספציפיים, השתתפות זו לא תוכר כהכנסה בידי העובדים, והיא גם לא תיחשב להוצאה מוכרת במס בידי המעביד, אלא להוצאה עודפת.

מתנות לעובדים לרגל אירוע אישי

בניגוד למתנות לחגים, שחייבות במס באופן מלא בידי העובדים, מתנה שקיבל העובד ממעבידו לרגל אירוע אישי – ולעניין זה ייחשב אירוע אישי רק אירוע משמעותי כגון חתונה, הולדת ילד, בר/בת מצווה וכדומה, ולא ימי הולדת או אירועים אחרים – לא חייבת במס עד לתקרה של 210 לשנה. לפי הוראות החוק, במקרים בהם המתנה גבוהה מהסך האמור יש לזקוף את ההפרש כהכנסה בידי העובד, אך בפרקטיקה נהוג לא לזקוף הכנסה כאמור, ולצד זאת לא להכיר בהפרש כהוצאה של המעביד.

זיכוי מס תשומות (מע"מ) בגין מתנות לעובדים

עד כה, נערך הדיון בהיבטי מס הכנסה. לעניין מע"מ נציין כי מעביד המעניק מתנה לעובדיו לא יוכל להזדכות במע"מ התשומות הנובע מרכישת המתנות, אף אם הוא קיבל לידיו חשבונית מס (וזאת מהטעם שהענקת המתנה לעובדים אינה עסקה המחויבת במע"מ).

מתנות לחגים לעובדים הן הטבה החייבת במס באופן מלא בידי העובדים, ויש להתייחס אליהן ככאלו, בכדי להימנע מקשיים מיותרים מול רשויות המס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker