על רקע כתב האישום המסתמן: שרגא ברוש מתפטר מהתאחדות התעשיינים

ברוש מתכוון להישאר בתפקידו עד ינואר 2020 - מועד הבחירות לנשיא שיחליף אותו ■ על פי הערכות, המתמודדים על תפקיד נשיא התעשיינים צפויים להיות שמואל דורנשטיין, רון תומר ואיילת נחמיאס ורבין

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים
אורה קורן

שרגא ברוש צפוי להתפטר מראשות התאחדות התעשיינים - כמה ימים לאחר שנודע כי הוחלט להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע. ברוש מתכוון להישאר בתפקידו עד ינואר 2020 - מועד הבחירות לנשיא שיחליף אותו.

בשיחה עם TheMarker הביעו תעשיינים פליאה על ההודעה הדרמטית שנמסרה היום בישיבה דחופה, למול ההחלטה על הפרישה בפועל המאוחרת יחסית. לדבריהם ניתן היה לצפות מברוש לפרוש כבר עתה ולאפשר לפי התקנון לרוני קוברובסקי או לתעשיין אחר לכהן כנשיא בפועל. עם זאת, מקורבי ברוש אמרו כי הפרישה המאוחרת נועדה למנוע זעזועים בהתאחדות.

על פי הערכות, המתמודדים בבחירות צפויים להיות שמואל דורנשטיין (רב בריח), ורון תומר. גם שמה של איילת נחמיאס ורבין הוזכר בעבר כמועמדת מטעמו של ברוש לתפקיד.

בשבוע שעבר הודיעה פרקליטות מיסוי וכלכלה לברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, יריב ברוש ולרואה החשבון מיכאל בר לבב, כי היא שוקלת להעמידם לדין, בכפוף לשימוע.

ברוש, אחיו ובר לבב שנעצרו לחקירה ביוני 2018, חשודים בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף מסמך ושימוש במרמה, עורמה ותחבולה במזיד ובכוונה להתחמק ממס.

האחים ברוש הם תעשיינים ותיקים. על פי החשד, באמצעות מסמך כוזב ששלח שרגא ברוש לרשויות המס ב-2017, התחמקו החשודים מתשלום מס בגין עסקה שביצעו באמצעות החברה המשותפת שבבעלותם, ולא שילמו מס חברות על עסקה של 8.6 מיליון שקל.  

על פי החשד, החברה שבבעלות החשודים, א.ל.ע.א השקעות, נרשמה ב-2014 ברשויות המס כחברה פרטית. במהלך אוקטובר 2015 דיווחה החברה על מכירה של כ-14% ממניות חברת עושרד גז טבעי,, שבה היא מחזיקה, בתמורה ל-8.6 מיליון שקל.

לפי הפרטים שנמסרו לאחר שהשלושה נעצרו, במהלך 2017 שרגא ברוש הבין כי עליו לשלם מס חברות של 26.5% במישור החברה, וכדי למשוך את הכסף שהתקבל מהחברה, עליו לשלם מס בשיעור נוסף של 32% במישור האישי, ובסך הכל שיעור המס שהיו צריכים לשלם החשודים בגין ההכנסה היה 50% (4.3 מיליון שקל).

לכן, לפי החשד, הבין שרגא ברוש כי עדיף לו שהחברה שבבעלותו ובבעלות אחיו תיחשב כחברה משפחתית לצורכי מס, באופציה זו היה על החשודים לשלם מס בשיעור 32% על ההכנסה בלבד, ללא מיסוי ברמת החברה. התוצאה היתה שהמס ששולם בפועל היה 2.7 מיליון שקל בלבד - סכום מס הנמוך ביותר מ-1.5 מיליון שקל מהמתחייב בחוק. 

החוק מאפשר רישום חברה משפחתית רק במידה שניתנה הודעה על כך בתוך שלושה חודשים מיום התאגדות החברה. לאחר דין ודברים עם רשויות המס, שלח ברוש מכתב בדואר לפקיד שומה נצרת שבו טען כי ביקש להירשם כחברה משפחתית במועד. בטופס "פתיחת תיק לתאגיד במס הכנסה" ששלח ברוש, לכאורה באוקטובר 2014, הוא לא שם לב כי מצוין התאריך בו עודכן הטופס על ידי רשות המסים לפני שעלה לאתר הרשות. טופס זה היה מעודכן ליוני 2015.

משמעות הדבר היא כי הטופס שלכאורה נשלח לרשות המסים באוקטובר 2014 כלל לא היה קיים במועד זה, והפורמט שנשלח לטענתו ב-2014 לא נוצר לפני יוני 2015. המשמעות היא כי ברוש מילא את הטופס בדיעבד תוך ציון תאריך כוזב, וזאת כדי  להטעות את רשויות המס וליהנות מהטבה שלא מגיעה לחשודים.

לפי מכתבי השימוע, שלושת החשודים זייפו שלושה מסמכים שתכליתם היתה להציג מצג לפיו הוגשה הבקשה בתוך שלושת החודשים ממועד היווסדה של החברה. רואה החשבון של החברה פנה לפקיד השומה, וביקש לרשום אותה כחברה משפחתית. בעקבות הפניה ותוכנה הכוזב, נרשמה החברה כחברה משפחתית.

בנוסף, זומן לשימוע רואה החשבון שארישוב בן ברוך, ששימש רואה החשבון של ברוש והגיש את דו"חותיו האישיים למס הכנסה. בן ברוך חשוד בעבירה של דו"ח וידיעות לא נכונים ללא הצדק סביר. בסוף 2016 הגיש שרגא ברוש דו"ח על הכנסות ליחיד על שנת 2015, ובדו"ח זה הופיע מצג לפיו החברה היא משפחתית. דו"ח זה כוזב מכיוון שבמועד הגשתו החברה לא נרשמה כחברה משפחתית, ולפי החשד רואה החשבון ידע על כך. 

על התיק אמון עו"ד נועם עוזיאל, מנהל מחלקה בפרקליטות מיסוי וכלכלה. החקירה בוצעה על ידי משרד חקירות מס הכנסה תל אביב ברשות המסים.

ברוש שיגר היום איגרת לתעשיינים בה הסביר את הסיבות להתפטרותו. ברוש ציין כי "בעקבות החלטה שנתקבלה לפני מספר ימים לשקול את העמדתי לדין בכפוף לשימוע, ליבי אינו מאפשר לי להמשיך בתפקידי. כאדם נורמטיבי הסוגיה נחתה עלי כרעם ביום בעיר ואני מבקש לברר אותה, אבל את זאת אעשה כאיש פרטי ולא כאישיות ציבורית. לכן, אני מבקש להחזיר לכם את הפיקדון היקר שהפקדתם בידי ולסיים את תפקידי כנשיא התאחדות התעשיינים באסיפה השנתית הקרובה שתתקיים בסוף השנה הנוכחית בה גם יבחר נשיא חדש להתאחדות".

מטעמו של שרגא ברוש נמסר כי "ברוש לא עבר כל עבירה ויעמוד על טענתו לחפות מלאה בפני פרקליטות מיסוי וכלכלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker