החשכ"ל: מנהל רשות החברות חותר לתת לנת"ע את פרויקט המטרו בגוש דן

ינקי קוינט הציע שחברות ממשלתיות יבצעו או יפקחו על מכרזי תשתיות בתחומי פעילותן ■ רוני חזקיהו שלח הבוקר מכתב חריף לקוינט - שבו נטען כי הוא חרג מסמכותו ■ קוינט בתגובה: לחזקיהו אין סמכות לנהל מכרזי תשתיות, אלא רק לפרסם אותם ולטפל בתשלומים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החשב הכללי, רוני חזקיהו
החשב הכללי, רוני חזקיהוצילום: עופר וקנין

החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, סבור כי מנהל רשות החברות הממשלתיות, ינקי קוינט, וראש אגף תקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, פועלים לקידום העברת פרויקט המטרו בגוש דן לידי חברת נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים) הממשלתית. 

רשות החברות הממשלתיות הציעה להפוך את החברות הממשלתיות למפקחות על מיזמי תשתיות שמבצעות חברות פרטיות בתחומן. לגישתה, לחברות יהיה אינטרס לבצע פיקוח הדוק, מכיוון שבסוף התהליך התשתית המדוברת תעבור לבעלותן. הצעה ברוח זו הועברה לדיון במסגרת צוות תשתיות 2030 במשרד האוצר, המגבש אסטרטגיה חדשה לקידום השקעה בתשתיות על בסיס דו''ח של חברת מקינזי.

מנהל רשות החברות, עו"ד יעקב (ינקי) קוינטצילום: מיכל פתאל

במכתב ששיגר הבוקר (ב') חזקיהו לקוינט, דחה החשכ"ל את נימוקיו של קוינט להעברת הפיקוח ואף את הביצוע של פרויקטים ממשלתיים בתחומי תשתיות לחברות ממשלתיות. חזקיהו ציין כי אינו מוצא מקום לדון בהצעה - מכיוון שקוינט חרג בכך מסמכותו.

"ברור לכל העוסקים בדבר שמכתבך נועד לתמוך במהלך שנעשה על ידך ועל ידי הממונה על התקציבים ללא סמכות, עת הכרזתם בישיבת דירקטוריון של נת"ע ב-29 באוגוסט 2019 כי פרויקט המטרו בגוש דן, שעלות הקמתו נאמדת ב-150 מיליארד שקל, יוקם באמצעות החברה, וכי תוקם מינהלת ייעודית בנת"ע לצורך היערכות לכך במימון המדינה", כתב חזקיהו. "זאת, שלא על דעת שר האוצר והנהלת משרד האוצר, בעת ממשלת מעבר, ללא החלטת ממשלה מקדימה על עצם הקמת הפרויקט ואופן ביצועו, ובעוד רוב הנהלת נת"ע התפטרה ועתידה לוט בערפל".

"הזנב מכשכש בכלב"

בהמשך לדברים, שיגר קוינט מכתב תשובה לחזקיהו, שבו תקף אותו על הטענה שלפיה חרג מסמכותו. קוינט טוען כי חזקיהו הוא זה שחרג מסמכותו, ומי שאמור לכתוב מכרזים ולשלם עליהם לא אמור להוביל אותם. לדבריו, נוצר "בלבול יוצרות, שבו לבלרי המכרזים ומאשרי התשלומים נהפכו מובילי פרויקטים, בבחינת הזנב מכשכש בכלב".

עוד טען קוינט כי לא חרג מסמכותו, וכי המכתב הוא חלק מתפקידו לייעץ לחברות ממשלתיות. לדבריו, מי שחרג מסמכותו הוא חזקיהו. "לא מצאתי כל הסמכה סטטוטורית לאגף החשכ"ל באוצר לעניין ניהול, פיקוח והוצאה לפועל של פרויקטים לאומיים", כתב.

לדבריו, על אגפי משרד האוצר ורשות החברות הממשלתיות לפעול יחד לאסדרה ופיקוח על המשק והכלכלה ועל היבטים פיננסים של פרוייקטים לאומיים. לשיטת רשות החברות, החברות הממשלתיות אמורות להסיט ממשרדי הממשלה את ההוצאות על פרוייקטי התשתיות. לדבריו, המצב הנוכחי בתחום הפרויקטים מותיר את החברות הממשלתיות עם אחריות ללא סמכות וגורם בזבוז כספי, תקלות ועיכובים.

קוינט ציין כדוגמה את משבר הקרונות, שבמהלכו דירקטוריון חברת הרכבת הבין את הצורך בקרונות נוספים, החשכ"ל עיכב את ההזמנה, והרכישה בוצעה באיחור - תוך פגיעה בפעילות החברה. המקרה גרר התפטרות של כמה נושאי משרה, שצפו משבר קיבולת הסעת נוסעים ברכבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker