מכה לאוחנה: אופיר כהן לא ימונה למנכ"ל משרד המשפטים לפני הבחירות

בג"ץ קבע כי ידון בעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד הדחתה של מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, רק בעוד 45 יום

טלי חרותי-סובר
מנכ"ל משרד המשפטים המיועד, אופיר כהן (מימין) ושר המשפטים, אמיר אוחנה, בבית המשפט
מנכ"ל משרד המשפטים המיועד, אופיר כהן (מימין) ושר המשפטים, אמיר אוחנה, בבית המשפטצילום: אמיל סלמן

סאגת מינויו של אופיר כהן, מקורבו של שר המשפטים אמיר אוחנה, המיועד לתפקיד מנכ"ל משרד המשפטים - לא תסתיים לפני הבחירות. כך קבע היום (א') בג"ץ. זאת, בעקבות עתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד הדחתה של מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור.

בג"ץ קבע כי "לא ניתן יהיה לסיים את הטיפול בעתירה לפני מועד הבחירות לכנסת בעוד תשעה ימים". לדברי השופטים, "הצדדים - התנועה לאיכות השלטון, והמדינה, שאותה מייצגים אנשי היועץ המשפטי לממשלה, שר המשפטים ואופיר כהן - יגישו הודעות מעודכנות בעוד 45 יום".

הסיבה לדחייה היא דרישות לפרטים נוספים שהגישה התנועה לאיכות השלטון לאחר שהמדינה הגישה תשובה חסרה, לטעמה, בשבוע שעבר. בג"ץ קיבל את הבקשה לפרטים נוספים. בשלב זה נותרת פלמור בתפקידה.

אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים
אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים לשעברצילום: אוליבייה פיטוסי

כלל לא ברור אם כהן יהיה אי פעם מנכ"ל משרד המשפטים, שכן הדבר תלוי בניצחון של הליכוד בבחירות, ובעיקר בחזרתו של אוחנה לתפקיד - חזרה שסיכוייה ככל הנראה נמוכים.

השר אוחנה החליט לפני כמה שבועות כי אין לו אמון במנכ"לית המשרד פלמור, שעבדה גם עם ציפי לבני וגם עם איילת שקד במשך חמש וחצי השנים האחרונות. על אף הזמן הקצר, ביקש אוחנה למנות את מקורבו כהן לתפקיד. הוא פנה לוועדת החריגים בנציבות שירות המדינה, שאישרה את העברת הבקשה לוועדה לבדיקת מינויים בכירים בנציבות.

בוועדה לבדיקת מינויים, שאישרה את מינויו של כהן, ישבו שני נציגי ציבור - שהנציבות מסרבת להסביר כיצד דווקא הם הוזמנו לשבת בה - וכן הנציב עצמו. ואולם המחסום האמיתי היה העתירה שהגישה לבג"ץ התנועה לאיכות השלטון נגד הדחתה של פלמור בעת הזאת, שרק לאחר הדיון בה יכול היה אוחנה להעביר את המינוי בממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker