בגלל עיצומי משרד החוץ: בוטלה משלחת של מיליארדרים מהודו לישראל

משלחת של 20 אנשי עסקים מתת-היבשת שאמורה היתה לנחות בנתב"ג בשבוע הבא כדי לבחון השקעות ושיתופי פעולה בישראל - בוטלה ■ הסיבה: מאז סוף יוני הופסק הטיפול בביקורים של אישים ומשלחות בישראל, בשל העיצומים במשרד החוץ הישראלי

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר ישראל כ"ץ
השר ישראל כ"ץצילום: אייל טואג

סוניל מונג'ל הוא איש עסקים הודי ואחד ממייסדי Hero Motocorp - קונצרן תחבורה הודי ששוויו כ-8 מיליארד דולר, ומוכר כ-8 מיליון כלי תחבורה דו-גלגליים בשנה בהודו בלבד. מוהנדס פאי הוא יו"ר מרכז המחקר מאניפל (Manipal) ובכיר לשעבר בתאגיד ה-IT ההודי אינפוסיס (Infosys) ששווי השוק שלו כ-50 מיליארד דולר.

מונג'ל הוא חלק ממשלחת הודית של 20 אנשי עסקים מתת-היבשת שבראשה עומד פאי - שאמורה לנחות בנתב"ג בשבוע הבא כדי לבחון השקעות ושיתופי פעולה בישראל. ואולם ביקור המשלחת בוטל. הסיבה: עיצומי עובדי משרד החוץ הישראלי.

מאז 25 ביוני הופסק הטיפול של משרד החוץ בבקשות ליצוא ביטחוני; הופסק הטיפול בביקורים של אישים ומשלחות בישראל; והופסק הטיפול בתיאום פעילות צבאית בחו"ל - שעיקרה טיסות ואימונים. בנוסף לכך, בהודו, בסין ובטורקיה - הופסקה הנפקת אשרות תיירות ואשרות עבודה לאזרחים זרים המעוניינים לבקר בישראל -  פרט לעובדים זרים בתחום הסיעוד; הופסקה הנפקת דרכונים דיפלומטיים; והופסק הטיפול בשיגור שליחים שאינם ממשרד החוץ או משרד הביטחון.

שר החוץ, ישראל כ"ץ, מגלה בימים אלה כי המינוי שקיבל מנתניהו כרוך ביותר מנסיעות ייצוגיות לחו"ל. מי שהתרגל להתמודד עם שביתות ברכבות ובנמלים - מגלה עתה כי המאבקים עם העובדים רודפים אחריו גם לתפקידו החדש. האיסור על הנפקת אשרות תיירות ואשרות עבודה הוא שהביא לביטול המשלחת מהודו.

בניין משרד החוץ בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

"פעילות משרד החוץ בהודו היא הרבה יותר ממבורכת. היא נדבך מרכזי ביחסים בין המדינות", כך אמר אתמול (ג') דודו קינן, סגן יו"ר לשכת המסחר הודו-ישראל, המתגורר בהודו. לדבריו, "משרד החוץ מעורב בהודו בכל פעילות עסקית מהותית. כל אנשי המשרד מוכשרים ומחויבים לקידום העסקים בין ישראל והודו. רק שבשנתיים וחצי האחרונות, אחת לשלושה חודשים הפעילות הזו מקבלת סטירה קטנה. פה מקצצים, ושם לא מאשרים תקציב. לפני חודשיים אמרו להם שיקצצו מהותית בתקציבי ההוצאות שלהם, והחמירו את נהלי הדיווח.

"תע"א, אלביט ורפאל לא יכולות למכור בהודו"

"דיפלומט לא יכול לנהל פעילות בלי תקציב כזה. בתגובה, משרד החוץ לא מנפיק ויזות. תושבי רוב המדינות בעולם לא צריכים ויזות לישראל. סין והודו הן שתי מדינות גדולות שתושביהן צריכים ויזה כזאת. כתוצאה מכך, משלחת - שכל אחד ממשתתפיה מייצג חברות של מיליארדי דולרים - לא תגיע לישראל, וחברות כמו התעשייה האווירית (תע"א), אלביט ורפאל - שנתח גדול מהיצוא שלהן הוא להודו - לא יכולות למכור במדינה", אומר קינן.

העיצומים המדוברים הם מתסמיני הלוואי של הגירעון התופח המאיים על תקציב הממשלה, שכן הצמצום בתקציב ההוצאות של העובדים נגזר מהקיצוץ הרוחבי שהושת על כלל משרדי הממשלה. משרד האוצר מסר אתמול כי "כדי לעמוד במסגרת התקציב ל-2019 ובמטרה לבצע שינוי בסדרי העדיפויות לצורך מימון פרויקט ביטחוני וסבסוד מסגרות לימודיות בשעות אחר הצהריים, אישרה הממשלה הפחתה בסך 1.2 מיליארד שקל מתקציבי משרדי הממשלה. הפחתה שחלה על כל משרדי הממשלה".

מוועד עובדי משרד החוץ נמסר אתמול כי "משרד האוצר מנסה לשנות את הנוהל הקיים לגבי שימוש בתקציב לאירוח זרים על ידי שליחי משרד החוץ, עובדי המדינה בחו"ל. תקציב זה מאפשר להם לעמוד בקשר עם אנשי מפתח המסייעים להם בקידום האינטרסים של מדינת ישראל בתחומי יחסי החוץ, הביטחון, הכלכלה, התרבות ועוד.

"מדובר בתקציב של כמה עשרות מיליוני שקלים בשנה לכ-700 שליחים. תקציב המניב עסקות בעשרות מיליארדי שקלים למדינת ישראל. על כן, ועדי העובדים במשרד החוץ ומשרד הביטחון הכריזו, באישור ההסתדרות, על סכסוך עבודה בנושא בנובמבר 2018. העיצומים החלו בסוף יוני. עד אז, ניסינו להידבר עם האוצר ולהגיע לפתרון בר קיימא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker