ועידת החדשנות החברתית |

"אנחנו בוחנים אילו חברות הופכות את עצמן לחלק מהפתרון ולא חלק מהבעיה"

"יש בעולם יותר מ-30 טריליון דולר שמנוהלים עם התייחסות לסביבה, חברה וממשל תאגידי, מתוך הבנה שהחברות חייבות להתנהל בצורה אחראית", אמרה נגה לבציון נדן בשיחה עם אוהד שריד ■ שריד: "השיקול הראשון היה ונותר מקסום התשואה תוך מינימום סיכון"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נגה לבציון נדן, מנכ"לית Greeneye ומנהלת שותפה בקרן להשקעות אחראיות Value^2 (משמאל) ואוהד שריד, מנהל מעורבות מוסדית והשקעות אחראיות בבית ההשקעות פסגות
נגה לבציון נדן, מנכ"לית Greeneye ומנהלת שותפה בקרן להשקעות אחראיות Value^2 (משמאל) ואוהד שריד, מנהל מעורבות מוסדית והשקעות אחראיות בבית ההשקעות פסגותצילום: אוליבייה פיטוסי
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

נגה לבציון נדן, מנכ"לית Greeneye ומנהלת שותפה בקרן להשקעות אחראיות Value^2, שוחחה עם אוהד שריד, מנהל מעורבות מוסדית והשקעות אחראיות בבית ההשקעות פסגות, בוועידת החדשנות החברתית של TheMarker, שנערכת היום (ב') במרכז שלווה בירושלים.

לבציון נדן, רוב הכסף נמצא לא בהשקעות אימפקט אלא בפנסיות ובקופות החיסכון. אז איך מייצרים את ההשפעה החיובית שם?

"זה מה שנקרא השקעות אחראיות. כיום יש בעולם יותר מ-30 טריליון דולר שמנוהלים עם התייחסות לסביבה, חברה וממשל תאגידי, מתוך הבנה שהחברות חייבות להתנהל בצורה אחראית. אותן חברות גם רווחיות יותר. בעולם משתמשים באסטרטגיה הזאת כחלק מהשיקולים של ההשקעה".

שידור חי מוועידת החדשנות החברתית של TheMarker

פסגות עשו מהלך יפה ויזמו באחרונה אמנה להשקעות אחראיות. מה הניע אתכם?

שריד: "שני תהליכים מקבילים הניעו אותנו לזה. הראשון הוא עולם המעורבות המוסדית, שפסגות החלה בו ב-2013 וכיום אפשר לראות הרבה מוסדיים שפעילים בהסדרי חוב. המשמעות של ESG (Environmental, Social, and Governance) היא סביבה, חברה וממשל תאגידי, ורצינו לחזק את החלקים הנוספים פרט לממשל התאגידי. התהליך השני הוא שראינו משקיעים חזקים מאוד בעולם שמתייחסים מאוד ברצינות לתחום של השקעות אחראיות. זה גם ממקסם את התשואה ומפחית את הסיכונים בהשקעה.

"חשוב לומר שהשיקול הראשון היה ונותר מקסום התשואה תוך מינימום סיכון. כך שזה לא חלק מתרומה לקהילה אלא ניהול השקעות חכם יותר. יש לנו תוכנית סדורה איך לעשות את זה. אנחנו מתחילים בליבת הנכסים - מניות ואג"ח. נתחיל עם מדד ת"א 125 וחברות שיש להן אג"ח סחיר. הכוונה היא לשלב את אסטרטגיית ה-ESG באנליזות של הנכסים האלה. אני מקווה שבהמשך נעשה את זה בעוד נכסים, כמו אשראי לא סחיר ונדל"ן".

בקרן שהקמת ואת מנהלת שותפה בה, מה אתם מחפשים?

לבציון נדן: "הקרן שלנו משקיעה בחברות גלובליות. בכל חברה שאנחנו מעריכים, אנחנו מחפשים מהן ההשפעות השליליות שהיא משיתה על העולם, למשל, בהתנהלות העסקית כמו התנהלות מול ספקים, מניעת שחיתות, סוגיות של פרטיות, זכויות עובדים, או תעסוקה מגוונת. מצד שני, אנחנו בוחנים אילו חברות מתנהלות כמו שצריך ויש להן תרומה חיובית. למשל, האו"ם קבע יעדים ל-2030, כמו מיגור הרעב בעולם. אנחנו בוחנים אילו חברות התחילו להתאים עצמן ליעדים אלה והופכות את עצמן לחלק מהפתרון ולא חלק מהבעיה".

שריד: אז אתם מחפשים את החברות שנמצאות ב-ESG. אבל אין חשש שזה מצמצם את אפשרויות ההשקעה שלכם?

לבציון נדן: "השקעות אחראיות לא מצטמצמות למגזר מסוים אלא מדברות על השקעה בכל המגזרים כשבכל אחד צריך לבחור את הטוב ביותר. בקרן שלנו אנחנו בוחנים קודם את החברות המצטיינות במדדים האחראים ורק אחר כך את המדדים הפיננסיים. ואז אנחנו לא מוצאים את "החשודות המרכזיות". אם תסתכלו על מדדים בינלאומיים של ESG, חלקן הגדול משקיע בחברות הגדולות כמו גוגל ופייסבוק אף שהן לא בהכרח עומדות ב-ESG, אבל המדדים הכלכליים מכשירים אותן. האתגר הוא להסתכל בצורה רחבה יותר ואז נחשפים לחברות אחרות".

איך תרתמו את הארגון עצמו וארגונים נוספים למהלך שאתם מובילים?

שריד: "הלכנו על התהליך הזה בין היתר כי אנחנו רואים שבני דור המילניום מאוד מחפשים את זה ואנחנו מחויבים לתהליך. מבחינה פנים ארגונית, נרתום את מנהלי ההשקעות באמצעות הדרכות בנושא. הצטרפנו גם לארגון PRI (Principles for Responsible Investment) שהוא ארגון בינלאומי שמוביל בהשקעות אחראיות. אני אסיים בקריאה לכל הגופים המוסדיים להצטרף אלינו".

לבציון נדן: "תבחרו קרן פנסיה או קופת גמל ותבדקו איפה היא מושקעת. אני מקווה שתופתעו לטובה אבל החשש שלי הוא שתופתעו לרעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker