ועידת החדשנות החברתית |

יו"ר מפעל הפיס: "אנחנו בוחנים את פרס דוקאביב, רק אל תפריעו"

אביגדור יצחקי התייחס בדבריו בוועידת החדשנות החברתית של TheMarker גם לביטול הפרס לסרט "לאה צמל, עורכת דין": "לציבור בישראל צריכה להיות רגישות כמו בנושא החברתי גם בנושאים אחרים"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר מפעל הפיס, אביגדור יצחקי, בוועידת החדשנות החברתית של TheMarker, הבוקר
יו"ר מפעל הפיס, אביגדור יצחקי, בוועידת החדשנות החברתית של TheMarker, הבוקר
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

לפני שהספיק אביגדור יצחקי, יו"ר דירקטוריון מפעל הפיס, להתחיל את דבריו ב-Social Impact, ועידת החדשנות החברתית של TheMarker שמתקיימת היום (ב'), התפרץ מהקהל אחד מחברי פורום היוצרים הדוקומנטריים, לירן עצמור, שביקש מיצחקי להתייחס לביטול פרס מפעל הפיס לסרט "לאה צמל, עורכת דין".

לדברי עצמור (שהפיק בין השאר את "קינג ביבי" ו"פרינסס שואו"): "אין חדשנות חברתית בלי דמוקרטיה חופשית... אין שום סיבה לקחת פרס שהתחייבתם אליו בגלל השתייכות פוליטית... הפסיקו את משטרת המחשבות". בסוף דבריו ביקש המפגין להיפגש ולשוחח עם יצחקי. דבריו זכו למחיאות כפיים.

לירן עצמור, חבר פורום היוצרים, בוועידת החדשנות החברתית של TheMarker, הבוקר

יצחקי המתין בסבלנות, ואז הגיב בעצבנות. הוא ציין כי ההתנהגות של עצמור אגרסיבית ואלימה והשווה אותה להתנהגות הגננת. "האלימות הזאת לא תהיה במדינה הזאת. אני חי פה 70 שנה לא בשביל שתעמוד פה ותנהג באלימות. בושה וחרפה. אם עד עכשיו שקלתי את הפגישה איתכם, אני כבר לא שוקל זאת". גם דבריו של יצחקי זכו למחיאות כפיים.

בסיום דבריו, לאחר שהתייחס לנושא שלשמו הגיע לכנס, התייחס יצחקי שוב לנושא הפרס: "כל האינפורמציה שמובאת אינה נכונה, אבל אני לא רוצה להיכנס לזה. מפעל הפיס גורם לכך שהתרבות במדינת ישראל פורחת, ואנחנו לא נסתום את פיו של אף אחד. אבל צריך להבין שלציבור בישראל צריכה להיות רגישות כמו בנושא החברתי גם בנושאים אחרים. כשאתה מקבל פניות ממאות משפחות שכולות, אתה מקבל החלטה. עוד לא ביטלנו שום דבר ואנחנו בוחנים את הדברים. אנחנו נסתדר גם עם העניין של דוקאביב, רק אל תפריעו".

חגית בן יעקב, יו"ר פורום היוצרים הדוקומנטריים (מימין) ויו"ר מפעל הפיס, אביגדור יצחקי, הבוקר

בנוגע לאימפקט החברתי, יצחקי אמר כי הממשלה לא יכולה לעשות זאת לבד, בין היתר עקב לחצים פוליטיים. "בשביל ליצור אימפקט חייבים לשתף את החברה, וכמה שיותר גורמים בה. לא רק באמצעות כסף, זה חלק מהמכשירים. כשהייתי ילד לפני 60 שנה, והיה ילד עם בעיות קשב וריכוז, היו נותנים לו סטירה. כשלילד היו חרדות, היו מסתירים את זה.

"היום הדברים השתנו ואנחנו מודעים לכך שבגיל הרך כולם צריכים לקבל שוויון הזדמנויות. היום אנחנו מודעים לכך שיש יותר ויותר קשישים במדינה. צריך למצוא להם קודם כל מוצא מהבדידות ומישהו שיטפל בחיי היום-יום. כל זה צריך להיעשות על ידי החברה. לכן, צריך להכשיר את האנשים על מנת שכולנו נהיה בנשמתנו אנשים שדואגים לאנשים החלשים בחברה".

שידור חי מוועידת החדשנות החברתית של TheMarker

החדשנות החברתית במפעל הפיס, שאותה הציג יצחקי, היא פרויקט המלגות: "ב-2018 הענקנו 13 אלף מלגות, כשכל סטודנט שמקבל מאתנו מלגה מחויב ל-150-130 שעות תרומה לקהילה. כשנותנים לאנשים צעירים את המכשיר של לדאוג למישהו אחר, זה הופך להיות חלק מהאופי שלו והוא ממשיך לתרום לחברה בהמשך החיים.

"השנה, אנו מכפילים את המלגות ל-4 מיליון שעות של תרומה לקהילה של סטודנטים, כמו פר"ח, חינוך לפסגות ועתידים. אנו גם נותנים מלגות למי שרוצים ליישב את הפריפריה הגיאוגרפית והחברתית בשיתוף עם הרבה גופים. פרויקט הדגל שלנו הוא עם אוניברסיטת אריאל שבשומרון שם המלגאים הם מנטורים של סטודנטים על הרצף האוטיסטי. בסוף, כסף חשוב אבל מה שחשוב זה היכולת שלנו להניע את המערכת ולהבין שיש ערבות הדדית", סיכם יצחקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker