ועידת החדשנות החברתית |

"ארגון לא נמדד במנהל המבריק ביותר, אלא במקצועיות של העובד הזוטר ביותר"

יו"ר בנק לאומי היוצא, דוד ברודט, בהופעתו האחרונה בתפקיד, ציין כי "לפני שגופים עסקיים מתפנים לייצר מהלכים מתוקשרים, הם צריכים להתמודד עם ההשלכות על סביבתם", והסביר כי הבנה זו גרמה לבנק להשקיע משאבים בהקניית ידע ותמיכה לקהלים רחבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד ברודט
דוד ברודט, הבוקר בוועידהצילום: אוליבייה פיטוסי

"אני שמח ונרגש לעמוד פה היום, לא רק כיו"ר בנק לאומי, אלא גם כאדם אשר עתיד החברה בישראל חשוב ויקר לו במיוחד. סמלי הדבר כי ההופעה האחרונה שלי תחת כובע יו"ר לאומי - תפקיד שאותו מילאתי בגאווה בתשע השנים האחרונות - היא דווקא מעל במה מכובדת זו, המדברת על האחריות של ארגונים כלפי המציאות המקיפה אותם", כך אמר דוד ברודט, יו"ר הדירקטוריון היוצא של בנק לאומי, בפתח ה-Social Impact, ועידת החדשנות החברתית של TheMarker.

"ב-2002 טבע החוקר הקנדי ד"ר אליוט ז'ק את המונח 'רישיון חברתי לפעול'. בתמציתיות, ז'ק גרס כי כל תאגיד מחזיק במעין חוזה חברתי עם מחזיקי הפעילים החברתיים, כמו עובדים, איגודים מקצועיים, קהילות וממשלות. טיב החוזה תלוי במנהיגות הניהולית המטפחת את הטוב החברתי וגם נותנת את הבסיס לצמיחה בת קיימא", אמר ברודט.

"בשנים האחרונות לאומי משקיע מחשבה רבה לא רק בשאלה כיצד 'לעשות' אחריות תאגידית, אלא גם בשאלה כיצד ליישם אסטרטגיה כוללת שתשנה מציאות, תייצר שינוי ותבסס את הרישיון החברתי של הבנק לפעול. אם נסתכל על שורת המהלכים שביצענו בתחום בשנים האחרונות, נוכל למצוא שני מכנים משותפים, שבראייתי מהווים את המפתח להצלחה ביכולת לגייס את אמונם של בעלי העניין ולבסס אותו.

"ראשית, כל המהלכים שביצענו קשורים לפעילות הליבה של הבנק. לפני שגופים עסקיים מתפנים לייצר מהלכים מתוקשרים, הם צריכים להתמודד עם ההשלכות המקיפות ביותר על סביבתם, ואלה נוצרים מהפעילות השוטפת של הארגון. הבנה זו גרמה לנו להשקיע משאבים רבים בהקניית ידע, יכולות ותמיכה פיננסית לקהלים רחבים. כך, באמצעות התמיכה שלנו בעמותת פעמונים, אנחנו מסייעים ליחידים ולמשפחות שנקלעו למצוקה כלכלית באמצעות ליווי כלכלי אישי ממושך, המספק להם כלים לצאת מהמצוקה ולפתוח דף פיננסי חדש. 

שנית, כל מהלך נמדד ביכולת שלו להביא לשינוי אמיתי. לא שינוי קוסמטי זמני, אלא שינוי שיורגש גם לעוד שנים קדימה. דוגמה לכך היא יוזמת SWITCH, שבמסגרתה אנו משאילים מנהלים ותיקים מהבנק לטובת ארגונים מהמגזר השלישי, ובמשך שנה שלמה הם יושבים בארגון ומעצימים אותו בעזרת הידע והיכולות המקצועיות שלהם. 

"בכדורסל יש כלל האומר, שקבוצה מצליחה נמדדת לפי הכוכב הבולט שלה ואילו בכדורגל הכלל הוא הפוך - קבוצה נמדדת דווקא בשחקן ה-11, בחולייה החלשה של הקבוצה. עבורי, לאומי הוא כמו קבוצת כדורגל, ארגון הנמדד לא על ידי המנהל המבריק ביותר שלו, אלא דווקא לפי רמת המקצועיות והמחויבות של העובד הזוטר ביותר. אף ארגון אינו יכול להצליח אם אין השקעה מתמדת בגורם האנושי שלו. אנשי הבנק הם שמעצבים את התרבות הארגונית, ואילו הלכידות הארגונית, לצד המצוינות האישית, הם המפתחות לעמידה ביעדים והתמודדות מול אתגרים.

"המוטו המנחה אותנו בהנהלת הבנק הוא 'להפוך את הארגון באותו האופן שבו היית רוצה לראות את החברה בכללותה'. שמראשון העובדים לאחרון המנהלים, בנק לאומי מורכב משדרה של אנשים שהם לא רק מקצועיים בתחומם אלא מונעים מאהבת האדם, אכפתיות ודאגה. אין לי ספק שמבין כל הערכים זהו הערך החשוב ביותר, זה שימשיך להצעיד את הבנק קדימה לעוד שנים רבות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker