לראשונה: ישראל גייסה חצי מיליארד יורו באג"ח ל-50 שנה

האג"ח גויסו בריבית של 2% ■ המח"מ של החוב הממשלתי התארך מ-6 ל-8 שנים מאז 2015, ומחזור החוב הניב למדינה חיסכון של מיליארד וחצי שקל ב-2018

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהוצילום: מוטי מילרוד
חגי עמית

החשב הכללי במשרד האוצר הודיע היום (ה') על הנפקה פרטית של אג"ח מדינת ישראל למשקיע מוסדי באירופה בסך 500 מיליון יורו, לטווח של 50 שנה. ההנפקה בוצעה בריבית קבועה של 2%. תמורת ההנפקה תועבר למשרד האוצר בשבוע הבא.

זו קפיצת מדרגה בהערכת שוק ההון ליציבות הפיננסית של ישראל. עד השנה הנפיקה המדינה אג"ח לטווחים של 20 שנה לכל היותר. בינואר האחרון היא גייסה לראשונה אג"ח ל-30 שנה, ועתה הרחיבה את הטווח עוד יותר.

לפי משרד האוצר, המשקיעה בהנפקה הנוכחית היא קרן פנסיה מהגדולות והמובילות באירופה, שלא השקיעה בעבר באג"ח של מדינת ישראל. הטווח הארוך של הגיוס נובע מדרישה של הקרן – שזו מדיניות ההשקעה שלה. 

ריבית ההנפקה משקפת את הריביות הנמוכות בשווקים. לשם השוואה, בינואר האחרון גייסה הממשלה 2.5 מיליארד יורו באג"ח, בהן אג"ח ל-30 שנה בריבית גבוהה יותר של 2.5%. לעומת זאת, לפני שנה וחצי השקיעה קרן אסייאתית 250 מיליון דולר באג"ח צמודות לדולר לטווח של עשר שנים בריבית אפסית.

החוב הממשלתי מסתכם בכ-700 מיליארד שקל, וכ-100 מיליארד שקל מתוכם הוא חוב במטבע חוץ. התוצאה של הגיוס לטווחים ארוכים היא שמאז 2015 עלה המח"מ של כלל החוב הממשלתי מ-6 שנים ל-8 שנים.

שר האוצר, משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד

החוב המגויס מחליף חוב ישן, שגויס בריביות גבוהות יותר. באוצר מעריכים כי ב-2018 חסכה המדינה כמיליארד וחצי שקל ממחזור החוב בדרך זו.

בעולם, אגב, יש גם מדינות המנפיקות אג"ח לטווח של 100 שנה. הדבר אינו תמיד מעיד על יציבותן. לדוגמה, דווקא ארגנטינה הנחשבת לא יציבה ביצעה הנפקה של אג"ח ל-100 שנה ב-2017.

שר האוצר, משה כחלון, הגיב על ההנפקה: "חוזקה של כלכלת ישראל נבחן באמון המשקיעים והמוסדות הפיננסיים העולמיים בה. ההנפקה הזו היא הבעת אמון בכלכלת ישראל ובמשק הישראלי, אך יותר מכך - היא מבטאת את אמון העולם בכך שמדינת ישראל כאן כדי להישאר. אני מברך את אגף החשכ"ל על העבודה המקצועית והמסורה שהביאה להישג הזה".          

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, אמר כי "הביקוש הגובר של המשקיעים המובילים בעולם להנפקות החוב הישראלי לטווח ארוך מסמל את האמון הרב בכלכלת ישראל ואת הגישה הנוחה של מדינת ישראל לשוקי ההון הבינלאומיים. ההנפקה לטווח זה נעשית כחלק מאסטרטגיית הארכת מח"מ החוב, המקבעת את הריבית הנמוכה לטווח ארוך".

גיל כהן, סגן בכיר לחשב הכללי הגיב להנפקה ואמר כי "ההנפקה היא חלק ממדיניות ניהול החוב, הכוללת הנפקות בשווקים הגלובליים לצורך גיוון מקורות המימון והגדלת בסיס המשקיעים הזרים בחוב מדינת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker