וזוהי רק ההתחלה: הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי בסך 1.2 מיליארד שקל

הקיצוץ הרוחבי שאושר ושאר הצעדים לא יפחיתו את הגירעון - היות שהם מיועדים במלואם למימון הוצאות שלא נכללו בתקציב 2019, ובהן כ-800 מיליון שקל להמשך הקמת המכשול נגד המנהרות בגבול רצועת עזה, וכ-350 מיליון שקל להמשך סבסוד הצהרונים

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: נעם ריבקין פנטון /

הממשלה אישרה היום (ב'), בישיבתה השבועית, קיצוץ רוחבי בסך כ-1.2 מיליארד שקל בתקציביהם של משרדי הממשלה ויחידותיה מ-2019 ואילך, ובתקני כוח האדם שלהם. נגיד בנק ישראל נשא בישיבת הממשלה דברים חריפים מהרגיל, והציג לשרים את המשמעויות הכבדות של הגירעון הגבוה בתקציב המדינה.

הנגיד, פרופ' אמיר ירון, אמר כי כדי להתמודד עם הגירעון, "לממשלה כנראה לא תהיה ברירה והיא תצטרך גם להפגין נחישות ולהעלות את שיעורי המס". ירון ציין זאת לאחר שאמר כי אמנם חשוב שהממשלה תתייעל בהוצאותיה, ושגם תבטל הטבת מס שאין להן הצדקה כלכלית או חברתית - אבל "גודל הפערים הפיסקליים שהממשלה ניצבת בפניהם רחב ככל הנראה ממה שצעדים מסוג זה יוכלו לתת לו מענה".

הקיצוץ לא יספיק

הצעדים המתוכננים שהביא משרד האוצר לעיון הממשלה רחוקים מלהספיק כדי לסגור את החריגה הגדולה בגירעון הצפויה בתקציב 2020, שמסתכמת ב-20 מיליארד שקל ויותר. גם ב-2019 חורג הגירעון מהתכנון, אבל הקיצוץ הרוחבי ושאר הצעדים לא יפחיתו את הגירעון - היות שהם מיועדים במלואם למימון הוצאות שלא נכללו בתקציב 2019 שאושר בכנסת לפני יותר משנה, ובהן כ-800 מיליון שקל להמשך הקמת המכשול נגד המנהרות בגבול רצועת עזה, וכ-350 מיליון שקל להמשך פרויקט סבסוד הצהרונים גם בשנת הלימודים שתיפתח בספטמבר הקרוב. הקיצוץ הוגדל, ערב אישורו, כדי לאפשר הקצאה של עוד 84 מיליון שקל לטיפול בנזקי השריפות שפגעו לפני כחודש ביישוב מבוא מודיעים ובסביבתו.

"קיצוצים הם דבר קשה", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "אף אחד לא רוצה לעשות את זה, גם אני לא. עם זאת, זה מה שנדרש. ביטחון, הבתים שעלו באש, הצהרונים - אלה צרכים שאנחנו שמים כרגע לפני צרכים אחרים".

סכנה - גירעון

לצד הקיצוץ הרוחבי, בכוונת משרד האוצר לבצע צעדים אחרים לריסון הגירעון, ואלה הוצגו לשרים יחד עם עדכון תחזית התקציב התלת-שנתית (הנומרטור), שגם אותו אישרה הממשלה. הצעדים כוללים בין השאר העלאה מדורגת במס על כלי רכב היברידיים וחשמליים, הטלת מס על סולבנטים (חומרים שיכולים לשמש למהילת דלק), והסדרה של ההתחשבנות (שיבוב) בין המוסד לביטוח לאומי לחברות הביטוח בכל הנוגע לנזקי תאונות דרכים.

לדברי ראש הממשלה, ביצוע צעדי התכנסות תקציביים ערב בחירות אינו קל לממשלה, "אבל זה נדרש. העובדה שאנחנו מתכנסים כאן בעת הזאת ומוכנים לעשות את הצעד הזה, זאת עדות לאחריות התקציבית והכלכלית של הממשלה".

כחלון: ההאטה בשוק הגלובלי הביאה לירידה בהכנסות המדינה

שר האוצר, משה כחלון, שהגיש את הצעת הקיצוץ הרוחבי, פנה לעמיתיו השרים וביקש מהם "לגלות אחריות ציבורית ולתמוך בצעדים הנדרשים". הקיצוץ הרוחבי מוטל על כל משרד בשיעור אחיד מתוך תקציבו, ומצטרף לקיצוצים רוחביים אחרים שכבר אושרו בעבר.

הגירעון השנתי המצטבר זינק מ-2.9% בסוף דצמבר האחרון ל-3.8% בסוף מאי. העלייה בגירעון מקורה בהאצה בקצב הוצאות הממשלה, וכן מהעלייה המתונה מאוד שנרשמה בגביית המסים, בעוד התקציב התבסס על עלייה חדה יותר.

נגיד בנק ישראל, אמיר ירון
נגיד בנק ישראל, אמיר ירוןצילום: אמיל סלמן

בדבריו בישיבת הממשלה, בחר כחלון להציג את הגירעון כקשור למצב הכלכלי בחו"ל. "ישראל היא חלק משוק גלובלי, וישנה האטה בשוק הגלובלי, שהביאה לירידה בהכנסות המדינה ומחייבת אותנו לבצע התאמות", אמר שר האוצר. "הבאנו צעדים שהחוק מאפשר לנו, היות שאנחנו בתקופת בחירות". כחלון, שכמעט כל חברי סיעתו הצביעו בעד פיזור הכנסת ה-21 והקדמת הבחירות לספטמבר, אמר כי אלה "בחירות מיותרות שעולות הון עתק לציבור ומגבילות את היכולות שלנו לבצע צעדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker