המחירים מזנקים: מדד מאי עלה ב-0.7%; הדירות התייקרו ב-0.5% בפברואר-מארס

מחירי הפירות והירקות זינקו ביותר מ-10% והבגדים התייקרו בכ-8% ■ מחירי הדירות בצפון האמירו בכ-3%

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פירות וירקות
פירות וירקות. עליית האינפלציה שנרשמה בחודשים האחרונים "נסמכה בחלקה על גורמים שלא בהכרח יתמידו"צילום: אילן אסייג
הדר חורש
הדר חורש

מדד המחירים לצרכן עלה במאי בשיעור של 0.7% - מעל לתחזיות של 0.2%-0.1%. זהו החודש הרביעי ברציפות לעליית המדד והעלייה המצטברת בשנה האחרונה מסתכמת ב-1.5% - כך עולה מהנתונים שפירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. עם זאת, האינפלציה אינה חורגת בשלב זה מהתחזיות, ונראה שהנתון החריג לא יגרום להעלאת הריבית. 

הגורם העיקרי להתייקרויות היה עליות במחירי הפירות והירקות שעלו בגלל מחסור בשווקים, והימנעות הממשלה מלנקוט צעדים למיתון ההתייקרויות באמצעות יבוא תוצרת חקלאית. מחירי התוצרת החקלאית זינקו ב-10.2% ומחירי ההלבשה וההנעלה עלו ב-7.8%. כמו כן, תרמה גם התייקרות הדלק ומחירי התחבורה בשיעור 0.6% לעליית המדד.

מחירי הדירות טיפסו ב-1% בשנה האחרונה

בשוק הדירות נמשכת ההתייקרות ובמארס-אפריל עלו המחירים ב-0.5% לעומת החודשיים הקודמים. במהלך 12 החודשים טיפסו המחירים ב-1%. זו התייקרות מתונה ביחס לקצב בענף בשנים האחרונות. עם זאת, בענף הנדל"ן מודאגים מהתחדשות מגמת העליות, לאחר רגיעה ואף ירידות מחירים קלות שהושגו בסוף השנה שעברה.

עליית המחירים הבולטת ביותר, בשיעור של 2.9%, היתה במחוז הצפון. בירושלים והסביבה עלו המחירים ב-1.5%. דווקא בלב הביקוש, בתל אביב, חלה עלייה מתונה יחסית, של 0.2%. במחוז המרכז כולו נמצאה ירידה קלה, של 0.1%. באזור הדרום המחירים דווקא ירדו ב-0.3%.

נתונים נוספים שמפרסמת הלשכה מלמדים על כישלון משמעותי של מדיניות ההתערבות הממשלתי בשוק הדירות. דווקא באזורי הפריפריה, שבהם היתה תוכנית מחיר למשתכן פעילה יותר, הצטיינו בעליות מחירים בהשוואה שנתית, בעוד שבאזורי תל אביב והמרכז, בהם היתה המעורבות הממשלתית נמוכה יותר ותוכניות מחיר למשתכן פעילות פחות, חלה ירידת מחירים.

מחוז הצפון מככב גם מבחינת המחירים בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד - עלייה בשיעור של 3.5%. במחוז הדרום עלו המחירים בשיעור 2% בממוצע ובחיפה בשיעור של 1.7%. במחוז תל אביב והמרכז ירדו המחירים דווקא בשיעור של 0.6% (תל אביב) ו-0.3% (מרכז).

תוכנית מחיר למשתכן השפיעה על השוק בעיקר במגזר הדירות החדשות. חלקה של התוכנית בשוק הדירת החדשות הגיע לכ-43% ומחירי הדירות החדשות במארס-אפריל ירדו בשיעור משמעותי - 0.9% - לעומת החודשיים הקודמים. בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד ירדו המחירים אף יותר - ב-2.4%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker