מנכ"ל משרד החקלאות מזהיר את מחליפו: אל תאמין למועצת הלול

במכתב של שלמה בן אליהו הוא טוען: "בכנסת הנוכחית לא היה ניתן להעביר פסיק של תיקון חקיקה בנושאים שקשורים למועצת הלול, שכן חלק מחבריה הפעילו לחץ על חלק מיושבי ראש ועדות הכנסת"

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה בן אליהוצילום: אייל טואג
חגי עמית

בזמן שחברי הכנסת החדשים מושבעים היום (ג'), במשרדי הממשלה השונים תקופת הדמדומים שהחלה בסוף דצמבר עם ההחלטה על הליכה לבחירות רחוקה מלהסתיים.

רק בסוף מאי (במקרה הטוב) יכריז ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על הרכב ממשלתו - ורק בשלב זה יידעו אנשי המקצוע בכל משרד מי השר שידריך את מדיניותם בשנים הקרובות. בהמשך יעברו שבועות לא מעטים עד אשר השרים החדשים יחליטו מי הם המנכלים אותם הם מעוניינים למנות במשרדים שלהם.

יש מנכ"לים שכבר נערכים לכך, בייחוד אלה שיודעים שלא ימשיכו הלאה. שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד החקלאות, הוא אחד מהם. על הדרך, הוא מחסל חשבונות.   במכתב שהוציא בן אליהו לצוות אסטרטגיה בשבוע שעבר הוא מכריז בפניהם מה יהיו ההמלצות שיתן למנכ"ל שיחליף אותו במשרד.

בן אליהו מתמקד במכתבו באזהרת השר והמנכ"ל החדשים מפני מידע לא אמין מגורמים הקשורים למשרד החקלאות. "לצערי, לא פעם נתקלתי במצב שהמידע שהיה בידי המשרד לא היה מלא או עדכני", כתב בן אליהו. "המלצתי להטיל על היחידה למחקר כלכלה ואסטרטגיה לסגל כלים שייתנו למקבלי ההחלטות נתונים וידע באופן עדכני ובזמן אמת וברמת אמינות הגבוהה והמדויקת ביותר.

"עד לבניית מנגנון שייתן למקבלי ההחלטות מידע עובדתי, אמליץ לשר ולמנכ"ל הבאים לא לסמוך על נתונים, עובדות והערכות של מועצת הלול; ולסמוך על אלה של מועצת החלב. לסמוך על עובדות ונתונים של מועצת הצמחים רק לאחר אימות עם המומחים משירות ההדרכה והמחקר של המשרד; ולסמוך על אלה של מועצת גפן יין ומועצת אגוזי אדמה".

בן אליהו ממשיך בחיסול החשבונות, וכותב: "בכנסת הנוכחית לא היה ניתן להעביר פסיק של תיקון חקיקה בנושאים שקשורים למועצת הלול, שכן חלק מחבריה הפעילו לחץ על חלק מיושבי ראש ועדות הכנסת ועל כן לא קודם נושא רווחת המטילות בלולים. בין שאר תיקוני החקיקה היה ראוי להעביר את הסמכויות של 'ועדת המכסות' שמחלקת מכסות ששוות הרבה כסף מידי הוועדה - שנשלטת על ידי המגדלים לצוות מקצועי של משרד החקלאות.

רפת בקיבוץ חוליתצילום: אליהו הרשקוביץ

"לעומת זאת, מועצת החלב אמינה בנתוניה ומנסה לאזן את האינטרסים של כל שרשרת הייצור ומציגה חלופות ואלטרנטיבות בפני מקבלי ההחלטות אמינות המידע של מועצת הצמחים מותנית במקור המידע - 'בשולחן המגדלים' הספציפי של הגידול הצמחי", אומר אליהו במכתבו.

"המכתב מוכיח: מועצות הייצור החקלאיות לא אמינות"

בשיחה שערכנו עמו השבוע, הסביר בן אליהו: "הדברים נאמרו על בסיס ניסיון. במשך הזמן ראיתי אם ההערכות של המועצות התאמתו, ואם הן כאלה שרוצות לשמור על כל שרשרת הייצור בתחומן ואינן רואות עצמן רק איגוד מקצועי. בענף החלב, למשל, גם למגדלי הבקר חשוב שהמחלבות לא יפסידו והצרכן יקבל סחורה איכותית. הם מבינים שאחרת הצרכן יתמרד והמחלבות יפסידו".

שרן השכל – אחת מחברות הכנסת שפעלו בכנסת היוצאת נגד המועצות החקלאיות מסרה בתגובה: "המכתב של מנכ"ל משרד החקלאות מוכיח מעל לכל ספק את מה שאני טוענת מאז שנכנסתי לחיים הציבוריים - מועצות הייצור החקלאיות פשוט לא אמינות ופוגעות בכל הנוגעים בדבר - בחקלאי ובצרכן כאחד. בכנסת הבאה, זו שנשבעת ממש עוד רגע, אעשה כל שביכולתי כדי להעביר את הצעת החוק שלי לביטול מועצת הצמחים. ברית המועצות עברה מהעולם במזרח אירופה, ומן הראוי שתבוטל גם כאן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker