ולתפארת מדינת ישראל |

ולתפארת מדינת ישראל: 106 הזמנות למירי רגב, 26 ל"בלפור" - שערוריית טקס המשואות בחגיגות ה-70

בדו"ח מיוחד מצביע מבקר המדינה על פגמים בבחירת מדליקי המשואות בטקס ב-2018 ובהתנהלות הוועדה האחראית ■ עוד עולה כי מאות הזמנות חולקו ללא תיעוד, על בסיס שיוך מפלגתי, וההרחבה התקציבית כלל לא אושרה ■ משרד התרבות: "מודים על ההערות, את חלקן כבר יישמנו"

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרה נתניהו (מימין) ומירי רגב בטקס. רגב ביקשה שהמצלמות יתמקדו בה ובנתניהו?
שרה נתניהו (מימין) ומירי רגב בטקס. רגב ביקשה שהמצלמות יתמקדו בה ובנתניהו? צילום: צילום מסך מתוך ערוץ היוטיוב של תאגיד השידור
שוקי שדה
שוקי שדה

חלוקת הזמנות למקורבים, חשש למשוא פנים, פגיעה בממלכתיות וחוסר תקינות בבחירת מדליקי המשואות - אלה חלק מהממצאים בדו"ח מיוחד של מבקר המדינה על  טקס הדלקת המשואות לכבוד יום העצמאות ה-70, שעליו היתה אחראית שרת התרבות, מירי רגב. חלק מממצאי המבקר מאששים את תחקיר TheMarker סמוך למועד האירוע.

לפי הדו"ח, בתהליך בחירת מדליקי המשואות בטקס נפלו פגמים. לדוגמה, ההחלטה הסופית של הוועדה הציבורית על רשימת המועמדים המומלצים להדלקת המשואות נעשתה בשיחות טלפוניות פרטניות בין יו"ר הוועדה (מנהל מרכז ההסברה, הגוף האחראי על ארגון הטקס) לחברי הוועדה הציבורית, ולא במתכונת של שיחת ועידה.

צילום:

בשיחות טלפון אלה אושרו מועמדים שנוספו לרשימת המומלצים, שמועמדותם כלל לא נדונה קודם, והדבר נעשה גם בלי העברה מראש של חומרי רקע על המועמדים שנוספו. כמו כן, נוסף מועמד שמועמדותו נדחתה בשלבים מוקדמים יותר. במקביל, נגרעו שמותיהם של שבעה מועמדים שהוועדה הציבורית אישרה כמועמדים להדלקת המשואות ושמותיהם הגיעו לשלב הסופי.

230 הזמנות למנכ"ל משרד התרבות

הדו"ח עוסק בהרחבה בסוגיית חלוקת ההזמנות לטקס, שבו נכחו כ-7,000 צופים. לפי הדו"ח, לא היה שום פרסום לציבור הרחב על אמות המידה לחלוקת הזמנות ועל האופן שבו אפשר לקבלן. בדו"ח נמצא כי לא היה תיעוד קבלת הזמנות לגבי יותר מ-500 הזמנות לטקס - מתוכן 240 מושבים ביציע המרכזי. עוד נמתחה ביקורת על חלוקת הזמנות לארבעה גופים שונים - משרד התרבות, מפלגת הליכוד, משרד ראש הממשלה והמרכז לשלטון המקומי.  

מירי רגב במסיבת עיתונאים לקראת טקס הדלקת המשואות, 2018צילום: אמיל סלמן

לפי הדו"ח, עובדי משרד התרבות - ובהם עובדי מרכז ההסברה, לשכת מנכ"ל המשרד ולשכת השרה - קיבלו 709 הזמנות לטקס (11% מההזמנות שהוקצו לטקס המשואות) ועוד 270 לחזרה הגנרלית הראשונה. המבקר כתב שחלוקה זו, במצב שבו הציבור הרחב משווע לקבלת הזמנות, "אינה מתיישבת עם החובה לנהוג בהגינות, בשוויון וללא משוא פנים ועם עיקרון היסוד שעובדי הציבור הם נאמני הציבור".

לפי הדו"ח, 106 הזמנות לטקס חולקו ללשכה של רגב ו-230 הזמנות ללשכה של מנכ"ל המשרד, יוסי שרעבי - שחילק 200 מהן. המבקר העיר לשרעבי כי "ככלל, מדובר בחלוקת הזמנות לעמיתים, בהם 55 בעלי תפקידים בעיריית ירושלים, מקום עבודתו הקודם של המנכ"ל". שרעבי טען בתגובה כי ההזמנות לעירייה נעשו בשל עזרתה בהפקת הטקס.

ההזמנות חולקו - ולא תועדו

סוגיית חלוקת הזמנות ברשויות מקומיות - שבהן יש נוכחות גבוהה של אנשי שטח מטעם מפלגות והליכוד בפרט, עולה אף היא בדו"ח. כך, רגב נתנה הוראה למרכז ההסברה לחלק הזמנות לבעלי תפקידים ברשויות מקומיות ברחבי הארץ באמצעות המרכז לשלטון מקומי, שבראשו עומד איש הליכוד וראש עיריית מודיעין, חיים ביבס.

לצורך כך נשלחה במיוחד עוזרת של רגב למרכז לשלטון מקומי ובידיה 572 הזמנות, מתוכן 375 לטקס המרכזי ו-197 לחזרה הגנרלית השנייה. במשך יומיים היא חילקה הזמנות לאנשי הרשויות המקומיות שהגיעו למשרדי המרכז לשלטון המקומי בתל אביב. חלוקה זו לא תועדה, לא נקבעו כללים להקצאה, ולא ידוע מי קיבל את ההזמנות. 

רגב מסרה למבקר שההוראה למתן הזמנה לרשויות המקומיות היתה בגלל שיתוף פעולה עמן בטקס, ולכן היא קיבלה בקשות רבות מרשויות להזמנות. ואולם בירור שערכו אנשי המבקר העלה כי 11 מתוך 17 ראשי הרשויות שהשתתפו בטקס טענו שכלל לא פנו לרגב או משרד התרבות בבקשה לכרטיסים. ארבעה לא השיבו למבקר, ושניים השיבו כי אכן פנו וקיבלו 13 הזמנות – עבור אורחים מחו"ל ונכי צה"ל.  

המרכז לשלטון מקומי טען בתגובה שהיווה אכסניה בלבד לחלוקת ההזמנות שנקבעה במשרד התרבות, בזמן שמשרד התרבות טען שהמרכז מתנער מאחריותו.

לפי הדו"ח, למשרד ראש הממשלה ניתנו 467 הזמנות: 100 הזמנות חולקו דרך יועץ במשרד ראש הממשלה, 26 הזמנות ל"בלפור" (לפי הדו"ח, הכוונה כנראה למשפחת נתניהו), 242 לעוזר תפעול בית ראש הממשלה, 76 למזכירות צבאית ו-23 הזמנות לארבעה עובדים נוספים. בתשובת משרד התרבות למבקר נטען כי מרכז ההסברה מתקשה לסרב לבקשות שבאות ממשרד ראש הממשלה על זרועותיו השונות. משרד ראש הממשלה השיב כי אכן לא קיים נוהל כזה, ומעתה הדבר ישתנה ויהיה גורם אחד האחראי על חלוקת ההזמנות.  

למפלגת הליכוד, באמצעות חני בליוויס, מנהלת לשכת נתניהו במצודת זאב (כלומר, בתפקידו כיו"ר הליכוד) הועברו 80 הזמנות, שעליהן נרשם שהן עבור בליוויס – ליכוד. למרות זאת, משרד התרבות מסר בתגובה למבקר כי עובדי משרד ההסברה סברו שבליוויס היא עובדת משרד ראש הממשלה ומייצגת את בקשות ראש הממשלה.

בנימין ושרה נתניהו בטקס הדלקת המשואות, 2018צילום: אמיל סלמן

לפי תשובה זו למבקר, "מנהלת הלשכה (בליוויס; ש"ש) הפעילה לחצים על מנהל מרכז ההסברה לקבל הזמנות נוספות, והבהירה שוב ושוב כי אורחי ראש הממשלה מאוכזבים ממספר ההזמנות ואיכותן". בליוויס, מצדה, טענה בפני המבקר שההזמנות ניתנו לה לא בשל שיוכה המפלגתי, אלא שידוע כי היא מחלקת הזמנות לנזקקים שפונים אליה. המבקר קבע שהזמנות על בסיס שיוך מפלגתי פוגעות בהתנהלות הממלכתית המצופה ממרכז ההסברה.  

העלויות נופחו ב-188% ללא אישור

הדו"ח גם מותח ביקורת על האופן שבו הושבו אותם המוזמנים. בתחקיר TheMarker עלה ששרים בכירים נדחקו לשורות אחרונות, בעוד שרה נתניהו והשרה רגב ישבו בשורה 6. בליוויס ישבה לא רחוק מהן, כאשר בסביבתן לא ישבו אנשים רמי דרג.  מהדו"ח עולה שלפחות חלק מהאנשים הלא מוכרים הם חברי ההסתדרות הציונית העולמית, אנשי רשויות מקומיות ונציגים של מפיק המופע שקיבלו מקומות טובים באמצע, לעומת אנשי סגל א' בכירים - שרים, מנכ"לי משרדי הממשלה, חברי כנסת ואנשי משטרה - שהושבו במקומות טובים פחות, ובכלל זה במקומות צדדיים באיכות צפייה נמוכה.  

בדו"ח נמתחת ביקורת גם על מעורבותו של יועץ התקשורת מאיר סוויסה, המקורב לרגב, שהועסק כיועץ תוכן על ידי מפיק האירוע, יגאל בן-דוד (בנדה), וקיבל 20 אלף שקל על עבודתו.

חני בליוויס. "הפעילה לחצים"צילום: עקיבא נוביק

לפי הדו"ח, סוויסה עבד בשכר עבור רגב מיוני 2015 עד פברואר 2017 גם בנושאים הקשורים לאירועי שנות ה-70. לאחר מכן, ממארס 2017 עד מארס 2018, הוזמן לדיונים במשרד התרבות בנושא האירועים. במקביל, החל בינואר 2018 נשכר לעבודה על ידי בנדה.

"יועץ התקשורת פעל בשני כובעים בעיסוקיו בנושא טקס המשואות: פעם כיועץ תקשורת בהתנדבות לשרת התרבות ופעם כיועץ המועסק על ידי המפיק", נכתב בדו"ח, שמצא שיש בכך טעם לפגם גם אם הייעוץ ניתן לרגב רק מפעם לפעם. סוויסה ורגב טענו בפני המבקר שהיא לא ידעה על העסקתו בשכר ורגב הוסיפה שמרגע שנודע לה על כך, ביקשה שלא לזמן אותו יותר לפגישות בלשכתה.   

מאיר סוויסהצילום: אפרת אור

המבקר מותח ביקורת גם על ההתקשרויות עם המפיק והבמאי של הטקס. בתחקיר TheMarker נחשף כי חלק מההתקשרות עם המפיק בנדה נעשתה בפטור ממכרז ועלות הטקס בכללותו הגיע ל-22 מיליון שקל. בנדה זכה ב-2016 במכרז להפקת טקס המשואות של 2017, שבמסגרתו אפשר היה להאריך את התקופה בשלוש תקופות נוספות.

עם זאת, מבחינה תקציבית, היה מותר לוועדת המכרזים לאשר תוספת תקציב של 20% בלבד. בטקס ה-70 הגיעה התוספת ל-188%, מכיוון שהיה מדובר בטקס גדול יותר.     ההרחבה התקציבית הזאת בוצעה מבלי שנעשתה פנייה לוועדת הפטור בחשב הכללי, אף שהיה מספיק זמן לבצע פנייה כזאת.

ליקויים היו גם בסוגיות בחירת הבמאי. הבמאי שנבחר במכרז ביטל את השתתפותו מסיבות אישיות, והוחלף בזה שהגיע למקום השני במכרז. מרכז ההסברה איפשר לבמאי זה להחליף את כל בעלי התפקידים בטקס, אף שצעד זה היווה שינוי מהותי ומשמעותי בהצעה. "מדובר בהחלטה שאינה עולה בקנה אחד עם כללי המינהל התקין, ויש בה כדי לפגוע באמון הציבור בהליכי המכרז במשרד", נכתב בדו"ח. 

רגב: נקים ועדה ציבורית שתקבע אמות מידה לטקסים

בתגובה לדו"ח המבקר, מסרה השרה רגב כי לראשונה מאז קום המדינה תוקם ועדה ציבורית שתקבע קריטריונים ברורים לחלוקת הזמנות לכל הטקסים הממלכתיים, ובהם טקס המשואות. "אנו מודים למבקר המדינה על ההערות, שאת חלקן כבר יישמנו עצמאית תוך כדי תנועה, ומזמינים את הציבור לצפות גם השנה בטקס שצפוי להיות מרגש, מרשים ומרהיב", נמסר ממשרד התרבות והספורט.

טקס הדלקת המשואות 2018צילום: אמיל סלמן

לדברי המשרד, בארבע השנים האחרונות לא נפל שום פגם בבחירתם של מדליקי המשואות. עם זאת, לקראת הטקס הקרוב התקנון השתנה בהתאם להפקת הלקחים וממצאי המבקר.

באשר לאופן חלוקת ההזמנות לטקס, לאור ממצאי המבקר יזמה השרה רגב, מתוקף תפקידה כיו"ר ועדת טקסים וסמלים, הקמת ועדה ציבורית בראשות השופטת בדימוס נחמה מוניץ. הוועדה תבחן לראשונה את סוגיית חלוקת ההזמנות לכל הטקסים הממלכתיים כולל טקס הדלקת המשואות.

במשרד מוסיפים כי "חלוקת ההזמנות לאירועי ה-70 נעשתה באופן זהה לנוהג הקיים על פיו חולקו כרטיסים לטקס לגופים ממלכתיים שונים מאז קום המדינה". לדבריהם, "כל ניסיון להציג תמונה אחרת ולטעון או לרמוז לשיקולים זרים בחלוקת ההזמנות הינה שקרית, אין בה כל אחיזה במציאות ויש בה להטעות את הציבור ולגרום לעיוות מכוון של דו"ח המבקר, שאין בו כלל טענה כזו, כי אם רק דרישה לעשות סדר אחרי 70 שנה".

ממשרד רה"מ נמסר בתגובה, כי לשכתו "פעלה על פי הנוהג שהיה קיים בעשורים האחרונים. נפעל בהתאם להמלצות הוועדה שהקימה השרה רגב שתעסוק בנושא חלוקת הכרטיסים".

בעקבות פרסום דו"ח המבקר, נמסר מהתנועה לאיכות השלטון: "לצערנו הרב, בשנים האחרונות מככב משרד התרבות והשרה העומדת בראשו בעשרות מכתבים ועתירות של התנועה העוסקים בחוסר השקיפות, בבזבוזי הכספים ובהתנהלות בלתי תקינה של המשרד ושל השרה רגב עצמה. דו"ח המבקר מהווה למעשה סיכום תקופה וסקירה מקיפה של כלל הרעות החולות שפשטו במשרד התרבות, לרבות הפגיעה הקשה במינהל התקין וכתוצאה מכך בציבור ובקופה הציבורית. נזכיר כי גם כיום אין ממונה על חוק חופש המידע במשרד התרבות ומקום בו אור השמש לא מגיע – שם מתחילות הצרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker