תנועת הרכבות הופסקה בגלל "מחלה" של 8 מנהלי תנועה; ההנהלה: "צעד פראי"

הנהלת הרכבת: "בצעד ארגוני פראי ובלתי חוקי, הודיעו 8 פקדים על מחלה. מדובר בפגיעה קשה של ועד העובדים בציבור הנוסעים" ■ ב-09:15 הודיעה ההנהלה כי תנועת תחודש בהדרגה - "אך ייקח שעתיים עד שתחזור לסדרה" ■ בהסתדרות הודיעו על הקמת ועדת חקירה

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר ועד הרכבת, גילה אדרעי
אסנת ניר
אסנת ניר

תנועת הרכבות ברחבי הארץ נעצרה והופסקה לחלוטין משעה 08:00. הנהלת הרכבת הודיעה הבוקר כי "בשעות האחרונות, בצעד ארגוני פראי ובלתי חוקי, הודיעו 8 פקדים  על מחלה". פקדים הם פקחים המנהלים את התנועה ומפעילים את מערכת האיתות, בדומה לפעילות פקחים במגדל פיקוח בשדה תעופה. מדובר בכמעט מחצית ממצבת הפקדים שמהווה 21 עובדים.

ברכבת אמרו כי מכיוון שארבעה פקדים סיימו משמרת ב-22:00 והאריכו את עבודתם בשעתיים נוספות, הם אינם יכולים להמשיך לעבוד על פי נוהלי הבטיחות. יתר הפקדים לא ענו לטלפונים המבקשים להקפיצם למשמרת. מההנהלה נמסר עוד כי מכיוון שהפעלת הרכבות מחייבת ארבעה פקדים במשמרת, הפסיקה הרכבת את תנועת הרכבות בכל הקווים במדינה.

בסביבות השעה תשע בבוקר הודיעה הנהלת הרכבת כי בדקות האחרונות נמצאו הפקדים המחליפים לאיוש המשמרת בפיקוד הרכבות וכי "תנועת הרכבות תשוב בדקות הקרובות, אך ייקח כשעתיים עד שתשוב לסדרה". הרכבת מציינת כי קיים חשש מהמשך השיבושים לקראת שעות הצהריים, גם כן כתוצאה מקושי באיוש משמרת הפקדים. 

מחסור קרונות בציר איילון, שבו עוברים 80% מהקוויםצילום: מגד גוזני

ועד העובדים מכחיש כי ניתנה הוראה מהוועד, בראשות גילה אדרעי, למנהלי התנועה להשבית את הפעילות. "אין שביתה ואין עיצומים בעבודת הפקדים. הנהלת הרכבת החליטה לפגוע ברכבת ובנוסעים כדי לייצר משבר מבויים ופיקטיבי" לדברי הוועד.

יו"ר ועד עובדי הרכבת שלחה מכתב לשר התחבורה ישראל כ"ץ בו טענה כי הנהלת הרכבת הפיצה נגדה באופן אישי, לצד יתר חברי הוועד, מסרים פיקטיביים וכי הוועד לא הורה לאיש מהפקדים או מנהלי המשמרת הבוקר לא להתייצב לעבודה.

אדרעי טוענת במכתב כי כשראתה את הפרסומים הבוקר פנתה באופן אישי ליו"ר סקטור התנועה בוועד, שנסע בעצמו להעיר עובדים שיתייצבו לעבודה במקום אלה שחלו וכי הוועד גייס תוך עשרים דקות שני עובדים.

"ברור שלא נדרש להחליט על עצירת הרכבות או רכבת אחת", טענה אדרעי במכתב. עוד טענה כי ההנהלה לא פנתה אליה בשום שלב.

גם בשביתה האיטלקית הלא חוקית האחרונה שהתרחשה לפני מספר שבועות ובמהלכה 37 נהגים מתוך 350 לא הגיעו לעבודתם בשל "מחלה", הכחיש הוועד כי מדובר בשביתה פראית, אך הודעת ההסתדרות שיצאה כמה שעות לאחר מכן אישרה כי אכן מדובר בשביתה איטלקית. 

"מדובר בעובדים שחולים כבר כמה ימים, הועד פועל על מנת לסייע למצוא עובדים שיחליפו את מנהל המשמרת החולה" טוענים בוועד. מהרכבת נמסר: "מדובר על פגיעה קשה של ועד העובדים בראשות גילה אדרעי בציבור הנוסעים בימי שישי, לצד החיילים הרבים אשר עושים שימוש ברכבות". 

מההסתדרות נמסר כי כי יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, הורה הבוקר לוועד העובדים לאתר באופן מידי עובדים שיגיעו למלא את תפקידם, וכי עד 09:30 הנהלת הרכבת תחל להשיב את כל תנועת הרכבות ברחבי הארץ, לסדרה. ההסתדרות קראה להנהלת הרכבת לבטל את שביתת המגן (השבתת כלל הפעילות במקום את חלקה) ולפעול ביחד לבניית מערכת יחסי עבודה תקינים. 

לאחר מכן, פרסמה ההסתדרות הודעה נוספת ובה נכתב כי "יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, הורה על הקמת ועדת בדיקה מיוחדת שתבחן ותבדוק את האירועים שהתרחשו הבוקר בחברת רכבת ישראל. בראש הוועדה יעמוד יו"ר איגוד עובדי התחבורה, אבי אדרי".

מנכ"ל ארגון 15 דקות לקידום התחבורה הציבורית גיל יעקב, הגיב לאירועים ברכבת הבוקר ואמר: "השבתת תנועת הרכבות ללא התראה וללא חלופות נסיעה היא חציית קו אדום ופגיעה חסרת תקדים בנוסעי התחבורה הציבורית, שהפכו לבני ערובה למאבקי כוחות. האשמה מוטלת על ועד העובדים של הרכבת, על הנהלת הרכבת ועל שרי התחבורה והאוצר שהזניחו את בעיות היסוד של הרכבת ובראשן עיכוב ברכישת קרונות ומחסור בתשתיות כגון מסילה רביעית באיילון. לתושבי ישראל מגיע שר תחבורה ציבורית במשרה מלאה".

ברביעי האחרון נבחר על ידי הדירקטוריון מנכ"ל חדש לרכבת אל"מ במיל' מיכה מייקסנר. שיקום מערכת היחסים העכורה בין הוועד להנהלה יהיה בין הצעדים המיידיים ההכרחיים שיהיה עליו לנקוט להבטחת התנהלות התקינה של הרכבת והשבת אמון ציבור הנוסעים.

שביתות פראיות

בשנים האחרונות התמונה המצטיירת מצעדי הוועד, שבאו על חשבון הנוסעים וכבר נהפכו לעניין שבשגרה - הכוללים שביתות פראיות, מאבקים משפטיים והפגנות מחאה שונות - היא כי מי שמנהל בפועל את החברה הוא ועד עובדים חזק וכוחני. כעת, למנכ"ל החדש של הרכבת, מיכה מייקסנר, שצפוי להיכנס לתפקידו בעוד כמה שבועות, מצפה אתגר לא פשוט.

כיום מתנהלים ברכבת ישראל סכסוכי עבודה מרובים, שיוצרים שיבושים קשים בתנועת הרכבות ופוגעים כלכלית בחברה: בחטיבת הנוסעים, על רקע שינוי שעות העבודה של הנהגים ובשל מערכת איכון שהוטמעה בקטרים, שלטענת הנהגים מהווה כלי פיקוח וענישה נגדם; בחטיבת התשתיות, בעקבות הוצאת עבודת מכשור למיקור חוץ; בחטיבת המטענים, סביב הוצאת פעילות פרויקט החשמול והמנהור למיקור חוץ; ובחטיבת נייד (האחראית על תחזוקת הציוד) ועובדי אגף ההפעלה, בשל "מבוי סתום בהסכם הקיבוצי", כפי שנכתב בסכסוך העבודה שהגיש הוועד לרכבת.

פרקטיקת סכסוכי העבודה הנהוגה כיום ברכבת מסתיימת לרוב בהתפשרות עם הוועד ומניעת צעדי התייעלות. בדו"ח ל-2018 שפורסם באחרונה דיווחה החברה כי בשל הפסדיה המשמעותיים (כ–340 מיליון שקל ב–2018) החליטה הנהלת הרכבת על תוכנית שתכלול צמצום כוח האדם, קיצוץ ביועצים חיצוניים והפחתה בהוצאות כגון שיווק, כיבוד וכנסים. ברכבת מסרבים לפרט, בין היתר, אילו חטיבות ייפגעו וכמה עובדים יפוטרו.

רכבת ישראל היא חברה ממשלתית. משכך, לא מתקיימים בה מהלכי פיטורים, אלא צעדים ארגוניים המצריכים תיאומים עם הוועד. למנכ"ל הנכנס יידרשו יכולות משא ומתן וניהול גבוהות כדי להתמודד עם הוועד, לצד גיבוי שורת הניהול בחברה ושמירה על האינטרסים הכלכליים שלה ושל הציבור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker