רגע לפני הבחירות: בנק ישראל הוריד את תחזית הצמיחה; הריבית - ללא שינוי

בחטיבת המחקר של בנק ישראל צופים כעת שהמשק יצמח ב-2019 ב-3.2% - לעומת 3.4% בתחזית מלפני שלושה חודשים ■ התחזקות השקל בשבוע האחרון מקשה על הוועדה המוניטרית להעלות את הריבית

אבי וקסמן
אבי וקסמן
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירוןצילום: אמיל סלמן
אבי וקסמן
אבי וקסמן

הוועדה המוניטרית בבנק ישראל החליטה היום (שני) להשאיר את הריבית במשק ללא שינוי, ברמה של 0.25%. החלטת הריבית מתאימה לציפיות החזאים, המעריכים כי בנק ישראל יעלה את הריבית השנה - אבל לכל המוקדם בהחלטת הריבית הבאה, במאי. 

יחד עם החלטת הריבית פורסמה התחזית המקרו-כלכלית המעודכנת של חטיבת המחקר בבנק ישראל. כלכלני החטיבה עידכנו את תחזית הצמיחה שלהם ל-2019 כלפי מטה, והם צופים כעת כי המשק יצמח ב-3.2% השנה, וב-3.5% בשנה הבאה. בעדכון הקודם של התחזית, בינואר האחרון, חזו בחטיבת המחקר צמיחה של 3.4% השנה ו-3.5% ב-2020. ברקע לעדכון התחזית עומדות התחזיות לצמיחה הגלובלית של גופי כלכלה בינלאומיים, כגון קרן המטבע הבינלאומית ו-OECD, ושל בתי השקעות - שעודכנו כמה פעמים כלפי מטה בחודשים האחרונים. 

החלטת הריבית התקבלה היום על רקע התחזקות השקל בשבוע שעבר - ביותר מ-1% לעומת סל המטבעות (שער החליפין הנומנילי האפקטיבי). היום המשיך השקל להתחזק, השער היציג של הדולר ירד ב-0.2% ל-3.58 שקל, וגם שער החליפין הנומינלי האפקטיבי ירד ב-0.2% והתקרב מאוד לשפל שנקבע בו ב-13 בספטמבר 2018.

שער החליפין הנומינלי האפקטיבי ירד (הירידה פירושה התחזקות של השקל) בכ-1.4% מאז החלטת הריבית האחרונה, ב-25 בפברואר. בהודעה על החלטת הריבית בפברואר ציינה הוועדה המוניטרית כי אם יימשך הייסוף בשקל לעומת סל המטבעות, "הוא עלול לעכב את עליית האינפלציה לכיוון מרכז היעד" - עלייה הנחשבת תנאי מרכזי להעלאות ריבית נוספות.

התחזיות המעודכנות של חטיבת המחקר ל-2019

התחזית: פחות העלאות ריבית ב-2020

התחזית החדשה של חטיבת המחקר מעריכה כי האינפלציה תמשיך לעלות בהדרגה לכיוון 2% - אבל לאט יותר מבתחזית הקודמת, למעט האצה מסוימת ברבעון הראשון. הפחתת הקצב לעומת התחזית הקודמת צפויה בעיקר בעקבות הייסוף והירידה בסביבת האינפלציה בעולם. מגמות אלה קוזזו חלקית בעלייה שחלה במחירי הנפט.

בינואר צפתה חטיבת המחקר כי העלאת הריבית הבאה, ל-0.5%, תיעשה ברבעון השלישי של 2019 - ואילו כעת התחדדה התחזית, ובחטיבת המחקר צופים את ההעלאה "לקראת סוף הרבעון השלישי". ל-2020 צופה הוועדה כעת רק שתי העלאות ריבית נוספות, ל-0.75% ואז ל-1% - בעוד בתחזית הקודמת היא צפתה שלוש העלאות, ל-1.25%. תחזית הריבית של חטיבת המחקר אינה מחייבת את הוועדה המוניטרית - וזו העלתה את הריבית בנובמבר האחרון בשעה שתחזית החטיבה גרסה כי תעשה כן רק ברבעון הראשון של 2019.

בחטיבת המחקר חוזים כעת אינפלציה של 1.5% ב-2019 (האצה באינפלציה לעומת 1.3% בתחזית הקודמת) ושל 1.6% ב-2020 (האטה לעומת 1.8% בתחזית הקודמת). שיעורי אינפלציה אלה אינם בני השוואה לאלה שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מפני שהם מתקבלים בהשוואה של הרמה הממוצעת של מדד המחירים לצרכן בשלושת החודשים האחרונים בכל שנה לנתון המקביל שנה קודם לכן. בחודשים האחרונים שומרת האינפלציה בפועל (השינוי במדד ב-12 החודשים האחרונים) על רמה יציבה של 1.2%, למעט ירידה זמנית ל-0.8% בדצמבר.

בדברים שנשא במפגש עם עיתונאים לאחר החלטת הריבית אמר נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, כי תרחיש הבסיס שחוזה חטיבת המחקר למצב המשק ולאינפלציה מתאים להעלאה "הדרגתית וזהירה" של הריבית. עם זאת, ירון רמז גם כי אם ההתפתחויות יהיו שונות מהצפוי, ייתכן שהעלאת הריבית תידחה. "במידת הצורך, הוועדה המוניטרית תוכל להמשיך לקיים מדיניות מוניטרית מרחיבה לפרק זמן יותר ממושך, באופן שיהיה עקבי עם השגת יעדי המדיניות", אמר.

לדברי הנגיד, לעומת ההצהרות הקודמות של בנק ישראל על כוונותיו לקדם נורמליזציה של המדיניות המוניטרית - הכוונות הנוכחיות של הוועדה המוניטרית ל-2019 מייצגות לכל היותר "צעד קטנטן מאוד" לאחור, בוודאי בהשוואה להודעות של בנקים מרכזיים בחו"ל - כדוגמת הבנק המרכזי של אירופה - על כוונותיהם להותיר את המדיניות המוניטרית מרחיבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker