כחלון חתם על הצו: הטבק לגלגול יושווה לסיגריות ומתייקר בעשרות שקלים

החתימה מגיעה שבועיים לאחר ששופטי בג"ץ הורו לשר האוצר להשוות באופן מיידי את המס על טבק לגלגול לזה של סיגריות רגילות ■ במקביל, חתם כחלון על דחיית העלאת המס על הפחם שתימנע התייקרות נוספת במחיר החשמל

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
טבק לגלגול
צילום: Getty Images IL

שר האוצר משה כחלון חתם היום (ד') על הצו שמשווה את המס שחל על טבק לגלגול למס החל על סיגריות. החתימה מגיעה שבועיים לאחר ששופטי בג"ץ הורו לו להשוות באופן מיידי את המס על טבק לגלגול למס המוטל על סיגריות רגילות. בעקבות השוואת המס צפוי החל ממחר מחיר הטבק לגלגול לעלות בעשרות שקלים לחפיסה: 50 גרם טבק ללא מסים עולים כ-50 שקל. מס הקנייה היום הוא 23 שקל ויעלה ל-55 שקל. בחישוב כולל של מחיר כולל מע"מ מדובר בעלייה מ-85.41 שקל ל-122.85 שקל לחפיסה. 

ביוני האחרון עתר המיזם למיגור העישון לבג"ץ בדרישה להשוות את המס המוטל על טבק לגלגול למס המוטל על סיגריות רגילות. האגודה למלחמה בסרטן הצטרפה לעתירה חודשיים לאחר מכן ולאחרונה ביקשה גם ההסתדרות הרפואית להצטרף כידידת בית המשפט. בעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד אפי מיכאלי, נטען כי המס הנמוך אחראי במידה רבה לזינוק בצריכת טבק לגלגול.

מיסוי נחשב לצעד האפקטיבי ביותר של מדינות במלחמה בעישון, במיוחד בכל הקשור לצעירים שטרם התחילו לעשן ולבעלי הכנסות נמוכות שרגישים יותר למחיר. מאז העלאת המס האחרונה על סיגריות בישראל ב-2013, נוצר פער של יותר מפי שניים במס על סיגריות לעומת טבק לגלגול - שהוביל לפער מחירים אדיר. לדוגמה, סיגריית מרלבורו מוכנה עולה כ-1.75 שקל, לעומת 1 שקל למגולגלת. התוצאה: הציבור נוהר לטבק לגלגול, ומטרת המס (מניעת עישון) הולכת לאיבוד: ב-2012, ערב פתיחת פער המס, הטבק לגלגול היה 1.1% מהשוק, וכיום הוא 17.8% משוק הסיגריות, והמספרים עולים כל שנה.

המדינה קיבלה כבר בחודש שעבר את טענות העותרים, והודיעה לבג"ץ כי היא תומכת בהשוואת המס המוטל על הטבק לגלגול למס המוטל על סיגריות רגילות. זאת, בניגוד לדעתו של שר האוצר כחלון, שלא הצליח לשכנע את היועץ המשפטי לממשלה בעמדתו המתנגדת להשוואת המס.

בהודעת המדינה אז נכתב כי המדינה מסכימה למתן צו מוחלט בעתירה עקב הנזק הבריאותי הנובע משימוש בטבק לגלגול. "בשים לב לעמדת משרד הבריאות כי הנזק הבריאותי שנובע ממוצרי טבק לגלגול דומה לנזק שנובע מסיגריות רגילות, ומאחר שלא נמצאה הצדקה התומכת בהותרת האי-שוויון, החל במישור המיסוי בין מוצרי טבק לגלגול לבין סיגריות רגילות, על כנו".  

השופטת דפנה ברק ארז כתבה בפסק הדין, בהתייחס לסירובו של כחלון לחתום על הצו בטענה כי הדבר מנוגד למדיניות שלו, כי "מדיניות" אינה מילת קסם הפוטרת את הרשות המבצעת מהחובה לנהוג בשוויון או לבחון טענות רציניות בדבר השלכה שלילית של החלטתה על זכויות, במקרה זה הזכות לבריאות.

מהמיזם למיגור העישון והאגודה למלחמה בסרטן, אשר עתרו לבג"ץ באמצעות עו"ד אפי מיכאלי, ומההסתדרות הרפואית, שהצטרפה כידיד בית המשפט נמסר בתגובה: "זהו רגע חשוב במערכה נגד העישון. הרגע הזה הגיע אחרי מאבק ממושך ועיקש מצד אנשי מקצוע בתחום הבריאות וארגוני החברה האזרחית שנאבקים בנגע העישון. כולם כאחד הציגו חזית אחידה ועקבית אל מול האינטרסים של חברות הטבק הפועלות נגד בריאות הציבור.

"גם ברגע הזה אפשר רק להצטער על כך שהיה צורך להגיע עד בג"ץ כדי ששר האוצר ישכיל לעשות את הדבר הנכון, ויישר קו עם מה שבכל אירגוני הבריאות בעולם כבר מבינים - מס על מוצרי טבק מציל חיים. המבחן עובר כעת ליישום בשטח, ואנחנו, אחרי שנלמד את הצו לעומקו, נמשיך לעקוב כדי לוודא שהמס על הטבק לגלגול אכן משווה למס על סיגריות ושגורמים אינטרסנטים לא פועלים למסמס את ההישג ההיסטורי הבריאותי הזה, שנועד למנוע התמכרות של צעירים ובני נוער להרגל הקטלני שלא תמיד מודעים לעובדה שהם הפכו למכורים".

העלאת המס על הפחם לייצור חשמל נדחתה

יחד עם הצו להעלאת המס על הטבק, חתם כחלון על צו הדוחה ל-2021 את העלאת המס הקצוב (בלו) על הפחם המשמש את חברת החשמל בייצור חשמל בחלק מתחנות הכוח שלה. ההעלאה היתה אמורה להתבצע ב-15 במארס 2019. הדחייה תאפשר למנוע בינתיים התייקרות נוספת של החשמל, לאחר שתעריף החשמל לצריכה ביתית עלה ב-2.9% בתחילת ינואר 2019. העלאת המס היתה מטילה על חברת החשמל עלויות נוספות – שהיו גוררות ייקור חד יותר של החשמל.

רשות החשמל קצבה כחודשיים לביטול של העלאת הבלו, לפני שתעריף החשמל היה מטפס שוב. הצעד התאפשר רק עתה מפני שכחלון נדרש למצוא מקור חלופי להכנסות ממסים – כדי לאזן את הפגיעה בהכנסות המדינה מאי-ייקור הבלו. המקור אותר לבסוף בדמות העלאת המס על הטבק, שאותה כפה בג"ץ על שר האוצר. לפי דברי ההסבר לצו המעלה את המס על הטבק, תוספת ההכנסות ממסים כתוצאה מכך צפויה להיות 450-400 מיליון שקל בשנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker