מפלה נוספת לכחלון: המדינה הודיעה לבג"ץ שאינה מתנגדת לייקור החלב

הפרקליטות לבג"ץ: מסכימים למתן צו שיורה לכחלון לחתום על העלאת מחירי החלב ■ לפני כשבועיים הורה בג"ץ לכחלון לחתום על צו להשוואת המס בין סיגריות לטבק לגלגול עצמי ■ כחלון: "אעשה ככל שביכולתי כדי למנוע את עליית המחירים המיותרת הזו"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: Amir Cohen/רויטרס

שר האוצר, משה כחלון, סופג מכה נוספת בניסיונותיו למנוע העלאות מחירים במשק: לאחר שכחלון ומנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, פעלו בחודשים האחרונים בניסיון למנוע עלייה של המחירים המפוקחים של החלב המוצריו, הודיעה פרקליטות המדינה לבג"ץ היום (ו') כי היא מסכימה למתן צו של בג"ץ שיורה לכחלון לחתום על צו להעלאת המחירים.

לפני פחות משבועיים הכריע בג"ץ כי על כחלון לחתום - חרף התנגדותו - גם על השוואת המס בין סיגריות לטבק לגלגול עצמי של סיגריות. בג"ץ צפוי לדון ב-27 בפברואר בעתירה של תנובה בעניין מחירי החלב. בהיעדר התנגדות של המדינה, גוברת מאוד הסבירות שיחליט להפוך את הצו על תנאי שניתן בעתירה לצו מוחלט, כך שכחלון יחויב לחתום על ייקור של מוצרי החלב שבפיקוח ב-3.4%.

בעקבות ההחלטה צפויים לעלות בכמה אגורות לאריזה מחיריהם של המוצרים בפיקוח, כגון חלב רגיל 1% שומן ו-3% שומן בקרטון ובשקית, חמאה, לבן, אשל, גיל, שמנת חמוצה רגילה 15% שומן ושמנת מתוקה 38% שומן. הגבינה הצהובה שבפיקוח מחירים (כגון גבינת עמק) צפויה להתייקר בכ-14 אגורות ל-100 גרם. המחירים המפוקחים בשוק החלב לא עודכנו מאז פברואר 2016, חרף עלייה במחיר שנדרשות המחלבות לשלם לרפתנים תמורת החלב הגולמי (מחיר המטרה).

עו"ד רועי שויקה ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, המייצג את המדינה בעתירה של תנובה, ציין בכתב התשובה שהגיש לבג"ץ כי שר האוצר עצמו מתנגד לעמדת המדינה. הודעה דומה נמסרה בעתירה בעניין המס על הטבק לגלגול. שויקה מסביר לבג"ץ כי אף ששרי האוצר והחקלאות ביקשו בעבר מבג"ץ שהות לקידום רפורמה במשק החלב, להקדמת הבחירות יש "השלכה ממשית על יכולתם של השרים להשלים את הליכי החקיקה" הנדרשים.

התגובה של כחלון בחשבון הטוויטר שלו

שר האוצר ויו"ר כולנו משה כחלון בהתייחסות למאבק על מחירי החלב בפיקוח: "במשך השנה האחרונה אני מסרב לחתום על העלייה במחירי החלב מתוך תפיסה שזהו צעד ציני ומיותר של מונופול דורסני ונצלני שנועד להגדיל רווחים על חשבון הציבור. צר לי שהפרקליטות לא מצאה לנכון להגן על עמדתי. אעשה ככל שביכולתי, במסגרת החוק, כדי למנוע את עליית המחירים המיותרת הזו. בכוונתי להורות מיד לאחר הבחירות בחינה מחדש של התנהלות המחלבות, ובראשן תנובה, וקשרי הגומלין ביניהן על כל המשתמע מכל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker