זכות הציבור לדעת.קום: אתר חדש המרכז את כל הזכויות שמעניקה המדינה

מחסור במידע גורם לנו לנצל רק מחצית מההטבות המגיעות לנו על פי חוק; האתר כל-זכות מסייע להתגבר על המגבלה הזאת; מייסד ויקיפדיה כבר הביע עניין

רוני לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לוין

לכולנו יש זכויות שמגיעות לנו מהמדינה, טוען ארז פרלמוטר, אבל רובנו לא מנצלים אותן. "קחו לדוגמה אדם בעל הכנסה נמוכה. לאדם כזה יש זכויות שונות", הוא מדגים. "יכול להיות שהוא זכאי להשלמת הכנסה, שזה קשור לביטוח לאומי ולרשות המסים - אז הוא צריך להיכנס לאתר שלהם.

"יכול להיות הוא זכאי לדיור ציבורי - זה מידע שנמצא באתר של משרד השיכון. יכול להיות שמגיעה לו גם הכשרה מקצועית, אבל המידע הזה נמצא במשרד התמ"ת. אולי מגיעה לו גם הנחה בארנונה, אבל את זה הוא יצטרך לחפש ברשות המקומית".

מייסדי כל-זכות עם מייסד ויקיפדיה (מימין: קורן, ויילס ופרלמוטר)

על פי מחקרים שנעשו בישראל ובמדינות ה-OECD, האזרחים מנצלים בממוצע רק כמחצית מהזכויות המגיעות להם לפי החוק, בשל חוסר מידע. מדובר באזרחים מכל המגזרים, השכבות והאוכלוסיות.

פרלמוטר החליט לעשות מעשה. ביחד עם אמתי קורן, הוא הקים אתר ויקי בשם כל-זכות, שאמור להקל על האזרח הישראלי לדעת את זכויותיו: כמה דמי הבראה מגיעים לו בשנה, מהו שכר המינימום, אלו הטבות מגיעות לניצולי שואה ועוד. האתר מרכז את המידע מכל אתרי משרדי הממשלה השונים, ובעיקר מעמותות הפועלות בתחומים אלו.

"למה חיכינו עד עכשיו?"

קורן ופרלמוטר הם אנשי היי-טק וותיקים. קורן הספיק למכור את חברת הסטארט-אפ שלו למרקורי, שהפכה ל-HP. פרלמוטר עבד בקסמבה, שנמכרה ל-LivePerson.com, ועכשיו מפתח סטארט-אפ משלו בשם dopamusic. על השאלה למה להקים אתר כזה משיב פרלמוטר: "השאלה צריכה להיות למה חיכינו עד עכשיו. אולי זה קשור לגיל ה-40", הוא צוחק.

במהלך השנים התנדב פרלמוטר והיה פעיל בתוכנית של ארגון שתיל - שירותי תמיכה וייעוץ לקידום שינוי חברתי. "אז ראיתי שיש צורך אדיר בידע בתחום הזכויות. אנשים מגיעים לעמותות, למשרדים ממשלתיים או לארגונים להנדסת זכויות, שתפקידם לעזור לאנשים לברר מה הזכויות המגיעות להם, ולארגונים אין מידע עדכני".

קורן נכנס לפרויקט לאחר מכירת החברה שלו. "היה לי צורך לתרום לקהילה ולעשות משהו שמשתמש בכישורים המקצועיים שלי". לפני כשנתיים הגיע קורן לכנס ויקיפדיה ישראלי באוניברסיטת תל אביב. "כשהגעתי לכנס היה לי בראש רעיון אחר, אבל לארז לקח שבע שניות לשכנע אותי ללכת על הכיוון הזה".

הם בחרו להקים את המאגר בדגם של עמוד ויקי, כמו בויקיפדיה. עמוד כזה מאפשר לרכז כמות גדולה של ידע בצורה גרפית פשוטה, ולהשאיר את יכולה העדכון בידי גורמים רבים. "ראינו שיש פתרונות חדשים בשנים האחרונות בעולם האינטרנט", מספר פרלמוטר, "כלים שמאפשרים פתרון שלא היה קיים לפני כן".

האתר עלה לאוויר בגרסת הבטא בספטמבר 2010, לאחר שנתיים של עבודה. פרלמוטר טוען שהם עבדו עליו עוד הרבה לפני כן. "הרעיון דגר אצלי תקופה ארוכה. בדקנו את השטח והסתובבנו בעמותות שונות. זה קרה הרבה לפני שהתחלנו להפשיל שרוולים בפועל".

בדיקת השטח נועדה להבין האם אכן יש צורך אמיתי באתר שכזה. התשובה היתה חיובית. פרלמוטר טוען שהבעיה היא לא באי פרסום הזכויות, אלא בנגישות שלהן. "רוב האזרחים שמקבלים השלמת הכנסה מגיעים לביטוח לאומי, ושם הם נעצרים" הוא טוען. "מי שיודע שמגיעות לו עוד זכויות, צריך לבקר, לחפש ולחפור בשמונה עד עשרה אתרים שונים, כל אחד מהם דובר בשפה שונה ובנוי אחרת".

מבחינת קורן, התוצאות בשטח אומרות הכל: "יש שימוש גובר בתוכנה בקרב הציבור הרחב ועל ידי מה שאנחנו קוראים מגישי זכויות, כמו עובדים סוציאלים למשל". קורן מספר על יותר מ-50 אלף משתמשים יחודיים מדי חודש. "לא היתה לנו כמעט חשיפה תקשורתית, ולמרות זאת הגענו למספרים האלו. לפי דעתי אנחנו עוד לא מדגדגים את אופציות השימוש במערכת".

פרלמוטר טוען כי מדובר במיליארדי שקלים בשנה שאינם מנוצלים. "אם רק נעלה את מימוש הזכויות מ-50% ל-55% בשנה, מדובר במאות מיליוני שקלים שאינם מנוצלים, כל שנה. זה מיליונים שכבר מתוקצבים ואמורים ללכת לאוכלוסיות שזקוקות להם".

אחריות קהילתית

הבעיה הגדולה בהקמת אתר שכזה היא איסוף וסידור המידע בצורה שתאפשר למשתמשים לחפש בקלות. "אנחנו לא מומחים בעולמות האלו", אומר פרלמוטר, "לכן אנחנו לוקחים עמותות מובילות, ויוצרים קהילה שתורמת ידע ותכנון ומעדכנת את האתר תוך כדי עבודה. אם מחר, למשל, משנים את שכר המינימום, צריך לעדכן את המידע בנושא. אנחנו המתווכים, מי שעומד בראש הפרויקט הן העמותות עצמן".

אתר כל-זכות הוא ארגון ללא מטרות רווח, וכיום יש להם שיתופי פעולה עם יותר מ-50 עמותות, ביניהן הג'וינט, ההסתדרות הרפואית וידיד, וכן שיתופי פעולה עם משרדי הממשלה ועם האקדמיה. "להרבה מהפקולטות למשפטים יש קליניקות משפטיות, ויש לנו הרבה שיתופי פעולה מסביב לזה", מספר קורן. את הרשות לעדכן או להוסיף מידע חדש הם מעניקים רק לעמותות או גופים שהם סומכים עליהם. "המודל לא פתוח לעדכון מצד כל הציבור. רק אם הם מומחים בתחום ואנחנו יודעים שהם בסדר", מרגיע פרלמוטר.

אתם לא מרגישים שאתם מחליפים את המדינה?

"אנחנו לא באים להחליף את המדינה, היא עושה זאת בכל האתרים שלה", אומר פרלמוטר. "אנחנו מנסים להראות איך לעשות זאת בצורה יותר נכונה מבחינת הלקוח, שהוא הציבור, בעזרת כלי המדיה החדשה הקיימים. אנחנו מאד נשמח שהמדינה תיקח את הפתרון הזה ותרוץ איתו".

לדברי קורן, מדובר בפרויקט רדיקלי. "זו אולי אמירה שחצנית, אבל אין מיזמים כאלו בעולם. כל המידע במדינות מחולק על פי ספקי השירותים: משרד הרווחה, ביטוח לאומי, מס הכנסה ועוד. גם בישראל, קשה מאד לחצות את הגבולות האלו. ומכיוון שהרבה מהמידע כיום מגיע מעמותות מהמגזר השלישי, קשה לי להאמין שביטוח לאומי ישים באתר שלו לינקים לעמותות שעוזרות לאזרח להוציא כסף מהמדינה".

כדי להקים את המיזם גויסו תרומות כספיות מקרנות חברתיות, גופים עסקיים ותורמים פרטיים בארץ ובחו"ל. לשני היזמים הצטרף עו"ד יהושע שופמן, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, כחבר דירקטוריון. ובאחרונה הוקמה גם מועצה ציבורית בראשות השופט העליון בדימוס פרופ' יצחק זמיר.

ביום שישי האחרון נפגשו השניים עם מייסד ויקיפדיה ג'ימי ויילס. הם ניצלו את בואו לישראל לכנס הויקימניה הבינלאומי שהתקיים בחיפה.

"היה מצוין", אומר פרלמוטר, "הוא מאוד אהב את הרעיון של המיזם, והוא יעזור לנו לשכפל אותו למדינות אחרות, עם דגש על ארצות הברית. הוא נתן לנו כמה שמות, שאני לא יכול לחשוף אותם כרגע, אבל מדובר בשמות מאד גדולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker