כחלון מצא את האשמים: "העובדות שהדה-מרקרים לא יספרו לכם"

במקום להציג את תוכניתו למאבק בעליות המחירים, שר האוצר ניצל את ישיבת הסיעה שלו כדי לתקוף את התקשורת: "תמיד אמרתם שאין סיכוי לתוכנית מחיר למשתכן, אבל יש יותר מ-60 אלף זוגות רשומים"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר משה כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: אילן אסייג

בזה אחר זה, נאמו היום (ב') שני העוגנים המרכזיים של הקואליציה – ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, משה כחלון, ולרגע היה נדמה כי הם שני אחים לנשק. מוקד הנאום בשני המקרים היה התקשורת העוינת, שתוקפת אותם על לא עוול בכפם.

אצל נתניהו, זו היתה מחאה כללית על כך שאיש אינו מפרגן די לקפיצת המדרגה ביחסי החוץ של ישראל, שהתרחשה לטענתו בתקופת כהונתו כשר חוץ. אצל כחלון התמקדו הטענות בכך שהתקשורת תוקפת אותו על עליית המחירים הרוחבית הנצפית במשק.  במקום להציג את פרטי תוכניתו למאבק בעליות המחירים, תקף שר האוצר במשך דקות ארוכות את אמצעי התקשורת המסקרים אותו.

"אני שמח שהתעורר השיח על יוקר המחיה, המצוקה, מחירי הלחם, החלב, החשמל והמוצרים הבסיסיים - וסוף-סוף מדברים על זה. אפילו ראשי מפלגות באופוזיציה. זהו חזון אחרית הימים - שבאופוזיציה נזכרו שיש יוקר מחיה בישראל", אמר כחלון. "תירגעו, אנו מטפלים ביוקר המחיה. כבר שלוש שנים וחצי שאני באוצר ומטפל בזה".

בניסיון להדגים את יכולותיו, כחלון הזכיר את הרפורמה המוצלחת שהוביל בשוק הסלולר כשכיהן כשר התקשורת לפני כשבע שנים, ואמר: "זה נושא שטיפלתי בו כשר תקשורת, כאשר היה מולי מונופול הסלולר. כשאתם באים ללמד אותנו, ראשי האופוזיציה, תזכרו ששברתי מונופולים ונאבקתי בטייקונים בעבר - ושילמתי מחיר, ואני משלם עד היום מחיר על כך בכתבות נגדי. לא צריך אתכם כדי ללמד אותי למה מחיר החלב הלחם והחשמל חשוב. מי שנאבק בהם יום-יום, שעה-שעה, זה אני והקבוצה שיושבת פה סביבי.

"בשלוש שנים וחצי האחרונות, מחירי החשמל והמזון ירד. פתחנו מכסים, סיבסדנו צהרונים, והאוכלוסיות שעבורן צימצמנו פערים קיבלו מאיתנו אפשרות לחיות הרבה יותר טוב. העלינו את שכר המינימום ל-5,300 שקל. השכר הממוצע במשק עלה ב-12%. אלה מהלכים אדירים".

שר האוצר הוסיף: "יש לי המלצה לכולם – תירגעו. להעלאות המחירים יש לנו תוכנית מוסדרת, ונמשיך להיאבק ולעשות מה שדרוש כדי לסייע לשכבות החלשות ולמעמד הביניים. לאחרונה הפסיקו לדבר בתקשורת על עליית מחירי הדיור. לאן נעלמתם? תמיד אמרתם שאין סיכוי לתוכנית מחיר למשתכן, אבל יותר מ-60 אלף זוגות רשומים בתוכנית. עצרנו עליות מחירים של 12% בשנה. אלה העובדות שלא יספרו לכם לא ה'דה-מרקרים' ולא האחרים.

"מי הסתכל על חיילי החובה לפנינו? כבר ביום הראשון לכהונתנו טיפלנו בהם. טיפלנו גם בקשישים מקבלי אבטחת הכנסה, קידמנו את תוכנית אלאלוף למלחמה בעוני, ולראשונה זה 20 שנה מדד הג'יני (מדד הפערים הכלכליים; ח"ע) מצטמצם".

עוד אמר כחלון: "הכנסנו חרדים וערביות למעגל העבודה. כך מצמצמים פערים - לא בדיבורים ולא באפודים זוהרים - אנו עובדים קשה כדי לעשות הכי טוב. אנו עובדים על נושא הלחם".

בשלב זה נשאל כחלון איך הוא יוריד את מחיר החשמל בלי לגעת בסבסוד – אך בתשובה הוא לא פירט את הפתרון שלו. "אין לי כוונה להעביר כסף מכיס לכיס. אנו מאתרים מקורות לטיפול במחירי החשמל. אסף אילת (יו"ר רשות החשמל; ח"ע) הוא האיש בעל הסמכות לקבוע את מחיר החשמל".

הטענה נגדך היא שנתת המון כספים לציבור בכהונה - ואתה מגיע לסופה עם שוקת שבורה מולך. עם גירעון שעלה על ציפיותיכם.

"לגבי הרחבת הוצאות, אני בעד הגדלת ההוצאה הציבורית. הוצאה ציבורית גבוהה היא סיוע לחלשים. מי שצריך את המדינה זה החלשים. גם אם הגירעון לא יהיה ביעד, זה יהיה חריגה בשבריר אחוז. אם הפרשנים קוראים לזה בזבוז בעקבות הוצאה על קשישים - אני גאה על הבזבוזים האלה. זה הנחלת צדק שלא נעשתה שנים ארוכות. הפרשנים שהתנגדו לכך עשו זאת בגלל תפיסות עולם קפיטליסטיות".

נתניהו מגבה אותך?

"נתניהו מגבה אותי. זה קרה בתקופתו". 

גבאי: "אפשר להוריד את מחירי החשמל ב-20%"

בזמן שכחלון נמנע מלסמן את הסיבות לעלייה במחירי החשמל, החבר לשעבר במפלגתו כולנו, יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי - שהתנגד בפומבי למתווה הגז בזמן שישב בממשלה - סימן אותו אתמול בבירור: "הכניעה של נתניהו בעזה הדליקה את יהודה ושומרון, והכניעה שלו לחברות הגז הדליקה את מחירי החשמל. יוקר המחיה מתפוצץ משום שאין רפורמות אמיתיות, הכל בכאילו והכל רק כותרות. שמעתי ששר האוצר מחפש דרכים לדחות את עליית מחירי החשמל.

"אפשר להוריד את מחירי החשמל ב-20%. פשוט צריך להוריד את מחיר הגז. אני קורא לשר האוצר ולראש הממשלה שהוביל את מתווה הגז הנורא: אל תחפשו עוד פתרונות ישראבלוף. ראינו שבסוף זה לא עובד. אפשר לשנות. אפשר להילחם גם בטרור וגם ביוקר המחיה. אפשר להצמיח את הכלכלה וגם להוריד את יוקר המחיה", אמר גבאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker